خب فک کنم تا الان دیگه هر کس که قبول کرده بود قرآن بخونه، باید سهمشو خونده باشه چشمک.

قرار شد وقتی قرآنامونو خوندیم، هر کس هر آیه ای به نظرش قشنگ بود بیاد بگه. چقدرم که شما اومدین گفتین چشمک.

حالا من یه سری از آیه هایی که خودم دوست داشتمو اینجا می ذارم:


وَإِذَا قِیلَ لَهُمْ لاَ تُفْسِدُواْ فِی الأَرْضِ قَالُواْ إِنَّمَا نَحْنُ مُصْلِحُونَ

أَلا إِنَّهُمْ هُمُ الْمُفْسِدُونَ وَلَکِن لاَّ یَشْعُرُونَ (بقره 12)

معنیش واضحه دیگه. به یه سر یها میگن تو زمین فساد نکنین، میگن ما داریم اصلاح می کنیم. امیدوارم هیچ وقت جزء این دسته نباشیم. دسته ای که فکر می کنن دارن کار درست می کنن، در حالی که دارن خراب کاری می کنن.

 

أَتَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَتَنسَوْنَ أَنفُسَکُمْ وَأَنتُمْ تَتْلُونَ الْکِتَابَ أَفَلاَ تَعْقِلُونَ (بقره 44)

اینم که معنیش واضحه، مردمو به خوبی امر می کنین و خودتونو فراموش می کنین، در حالی که کتاب (آسمانی) می خونین؟ ماها رو میگه ها نیشخند.

 

فَوَیْلٌ لِّلَّذِینَ یَکْتُبُونَ الْکِتَابَ بِأَیْدِیهِمْ ثُمَّ یَقُولُونَ هَذَا مِنْ عِندِ اللّهِ لِیَشْتَرُواْ بِهِ ثَمَنًا قَلِیلًا فَوَیْلٌ لَّهُم مِّمَّا کَتَبَتْ أَیْدِیهِمْ وَوَیْلٌ لَّهُمْ مِّمَّا یَکْسِبُونَ (بقره 79)

این آیه هم که معنیش واضحه، میگه وای به حال کسایی که خودشون یه چیزایی می نویسن میگن این از طرف خداست.

این آیه از این جهت برام جالب بود که توش "ویل" داشت، یعنی همون "وای به حال ... ". نمی دونم چند بار این کلمه تو قرآن تکرار شده. اما هر وقت می بینمش توجهم بهش جلب میشه. چون به نظرم میاد (این نظر شخصیه ها، جزو هیچ تفسیری نیست) تو زندگی عادی، این خیلی تهدید خطرناکیه. یعنی مثلا بعضی وقتا مامانا در مورد چیزی به بچه تذکر نمی دن و وقتی انجام بده تنبیهش می کنن، اما گاهی وقتا قبل از اینکه اصلا بچه بخواد خطایی بکنه براش خط و نشون میکشن، میگن وای به حالت اگه ... . به نظرم تو حالت دوم، بعدا تنبیه به مراتب سخت تر و بدتری در انتظار اون بچه خواهد بود؛ وقتی قبلا در مورد یه چیزی بهش تذکر داده شده و خط و نشون های شدیدی با عبارت های شدیدی مثل "وای به حالت" کشیده شده، اما بچه بازم رعایت نمی کنه.

به سایر "ویل" ها هم که نگاه می کنم به نظرم چیزای مهم و سختی میاد. مثلا قرآن نمی گه وای به حال کسی که خمس نمیده، اما میگه ویل لکل همزه لمزه (وای بر هر عیب جوی مسخره کننده)، میگه ویل للمطففین (وای بر کم فروشان)، ویل للمصلین، الذین هم عن صلاتهم ساهون، الذین هم یرائون و یمنعون الماعون (وای به حال نمازگزارانی که در نمازشون سستی و کاهلی می کنن، ریا می کنن و از دادن "ماعون" امتناع می کنن.

ماعون رو سرچ کردم، معنی های مختلفی داشت. مثلا یه جا گفته بود چیزهای ضروری زندگی رو می گن که مردم معمولا از در و همسایه قرض می کنن. حتی یه جا دیدم گفته بود زکات واجب رو میگن.

 

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ لاَ تَقُولُواْ رَاعِنَا وَقُولُواْ انظُرْنَا وَاسْمَعُوا ْوَلِلکَافِرِینَ عَذَابٌ أَلِیمٌ (بقره 104)

این آیه هم شاید تفسیرای زیادی داشته باشه، من فقط یکیشو خوندم و اون گفته بود اینجا به مسلمونا میگه شما از کلمه ی "راعنا" استفاده نکنین. به جاش بگین "انظرنا". دلیلش هم این بود که این کلمه (احتمالا کلمه ای مشابه این) تو زبون یهودی معنی بد و ناسزا مانندی داشته. و بعضی از یهودی ها همین کلمه رو با حالت مسخره و به عنوان ناسزا برای مسلمونا به کار می بردن. واسه همین خدا به مسلمونا میگه شما از این کلمه استفاده نکنین، به جاش از کلمه ی "انظرنا" استفاده کنین.

--

این نتیجه ی مطالعات من بود یول. به زودی نتیجه ی مطالعات یکی دیگه از دوستان که زحمت کشیدن، یه قسمت هایی از مطالعاتشونو برامون نوشتن منتشر میشه چشمک.