اینا چیزاییه که دوستمون، دختری به نام امید در حین خوندن قسمت خودش بهشون برخورده:

اولین مورد جالبی که دیدم عکس هایی که اینجا گذاشتم بود http://s5.picofile.com/file/8159698476/2014_12_21_22_05_34.jpg http://s5.picofile.com/file/8159699218/2014_12_21_22_06_21.jpg وقتی جز 11 رو باز کردم این کارت دقیقا تو همون صفحه بود، خیلی سعی کردم عکس واضحی بگیرم اما نمیدونم چرا اینجوری شدن! خلاصه ببخشید انقدر بی کیفیت شدن. جمله شاید ناخوانا باشه، نوشته روی کارت اینه: "مهدی (عج) در میان امت من قیام می کند و خداوند او را فریادرس مردم قرار می دهد" منم با دیدن این کارت با نیت سلامتی و تعجیل در فرج امام زمان (عج) خوندم.

--

 وَإِذَا مَسَّ الإِنسَانَ الضُّرُّ دَعَانَا لِجَنبِهِ أَوْ قَاعِدًا أَوْ قَآئِمًا فَلَمَّا کَشَفْنَا عَنْهُ ضُرَّهُ مَرَّ کَأَن لَّمْ یَدْعُنَا إِلَى ضُرٍّ مَّسَّهُ کَذَلِکَ زُیِّنَ لِلْمُسْرِفِینَ مَا کَانُواْ یَعْمَلُونَ (یونس 12)

ترجمه: و چون انسان را آسیبى رسد ما را به پهلو خوابیده یا نشسته یا ایستاده مى‏خواند و چون گرفتاریش را برطرف کنیم چنان مى‏رود که گویى ما را براى گرفتاریى که به او رسیده نخوانده است این گونه براى اسرافکاران آنچه انجام مى‏دادند زینت داده شده است (۱۲)

آخرین جمله برام جالب بود که چطور میشه اعمال اشتباه آدم زینت داده میشه، کاش همیشه حواسمون باشه هدف از بودن تو این دنیا چیه! :)

أَلا إِنَّ أَوْلِیَاء اللّهِ لاَ خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلاَ هُمْ یَحْزَنُونَ (یونس، 62)

ترجمه: آگاه باشید که بر دوستان خدا نه بیمى است و نه آنان اندوهگین مى‏شوند (۶۲) درسته اولیا الله نیستم اما از وقتی این آیه رو خوندم  انگار غم و غصه دنیا برام کمرنگ تر شده، هر جا یه غمی سراغم میاد یاد این آیه میفتم و دلم آروم میشه، ان شالله یه روزی هممون به این مقام برسیم.

--

وَمَا مِن دَآبَّةٍ فِی الأَرْضِ إِلاَّ عَلَى اللّهِ رِزْقُهَا وَیَعْلَمُ مُسْتَقَرَّهَا وَمُسْتَوْدَعَهَا کُلٌّ فِی کِتَابٍ مُّبِینٍ (هود، 6).

ترجمه: و هیچ جنبنده ‏اى در زمین نیست مگر [اینکه] روزیش بر عهده خداست و [او] قرارگاه و محل مردنش را مى‏داند همه [اینها] در کتابى روشن [ثبت] است (۶)

وقتی خوندمش از خودم خجالت کشیدم که گاهی برای همین چیزی که خدا به عهدش گرفته و گفته از پیش معلومه حرص الکی زدم! حالا تازه مال دنیا واسه من خیلی هم مهم نیست! نمیدونم کسایی که دائما حرص مال دنیا رو دارن اگه این آیه رو با دقت بخونن چقدر خجالتزده میشن! یا برای مرگی که زمانش از پیش معلومه و ما غافلیم که شاید خیلی نزدیک باشه! خیلی نزدیک. چون یادم نبود تا کی فرصت دارم بخونم، همون روز دوم تموم کردم تا پای عهدم مونده باشم، برای همین فرصت نشد همه آیات رو با دقت بخونم، ان شالله تو فرصت باقی مونده میخوام با دقت بیشتر بخونم، اگه فرصت کنم تفسیر آیات رو هم میخونم و نکات جالب رو یادداشت میکنم :)

--

 داشتم تفسیر المیزان رو برای بخشی که سهم من بود میخوندم، یه نکته جالب دیدم، تو تفسیر آیه های 113 و 114 و 115 سوره توبه، نوشته بود: " یکى از سنتهاى الهى این است که نعمت و هدایت خود را بر بنده اش مستمر بگرداند و از او سلب نکند، تا خود بنده بخاطر کفران و تعدیش موجبات تغییر آن را فراهم آورد، آنوقت است که خداى تعالى نعمت و هدایت خود را از او مى گیرد."

این موضوع درباره استغفار برای کفار بیان شده، و نهایتا نویسنده نتیجه گیری کرده که: "اگر در این آیات حکم به وجوب تبرى از دشمنان خدا و حرمت دوستى با آنان نموده، این حکم اختصاص به یک نحو دوستى و یا دوستى با یک عده معینى ندارد، بلکه همه انحاء دوستى را شامل مى شود، خواه تولى به سبب استغفار باشد یا به غیر آن و خواه دشمن، مشرک یا کافر و یا منافق و یا غیر آنها از قبیل اهل بدعتى که منکر آیات خدا هستند باشد و یا نسبت به پاره اى از گناهان کبیره از قبیل محاربه با خدا و رسول اصرار داشته باشد."

--

با تشکر از این دوست عزیزمون لبخند.