یه دختر معمولی با یه زندگی معمولی
 
قالب وبلاگ

 

در ادامه ی کتاب اخلاق ناصری، راجع به اینکه چطور وقتی نقطه ی دقیق یه فضیلت رو بلد نیستیم، باید رفتار کنیم توضیح داده.

به نظرم اومد بد نیست اینا رو به شما هم بگم. چون میتونه تصور فضیلت و رذیلت رو شفاف تر کنه. لبخند.

مثل میگه: "سخا با آنکه وسط است میان اسراف و بخل، زیادت درو به احتیاط نزدیکتر از نقصان".

در مورد عدالت هم میگه: "تفضّل، عدالت است و زیادت، و متفضل عادلی است محتاط در عدالت و سیرت او آن بود که در نافع خود را کمتر دهد و دیگران را بیشتر، و در ضار خود را بیشتر دهد و دیگران را کمتر ... و معلوم شد که تفضّل از عدات شریفتر است از آن جهت که مبالغت است در عدالت، نه از آن جهت که خارجست از عدالت".

--

قسمت اول که معلوم بود دیگه. سخاوتمندی صفت خوبیه و میانه ی اسراف و بخله. درسته که آدم نباید به اسراف کشیده بشه و نباید هم به بخل کشیده بشه، اما اگه می خواین جانب احتیاطو نگه دارین، بهتره به اسراف نزدیک تر باشین.

در مورد قسمت دوم هم که بازم فکر می کنم واضحه. میگه یه صفتی هست به اسم تفضل که آدم اگه اونو داشته باشه از عدالت هم بهتره. یعنی کسی که موقع برقراری عدالت، برای اینکه مطمئن باشه حق طرفو ادا کرده، به خودش یه خورده کمتر میده و به طرف مقابلش یه مقدار بیشتر و وقتی ضرری رو باید تقسیم کنه ضرر بیشتر رو متوجه خودش می کنه و برای طرفش ضرر کمتری در نظر می گیره.

اما جمله ی آخرش به نظرم خیلی جمله ی قشنگیه، شما اگه این کارو بکنین، از عدالت خارج نشدین، یعنی وارد فضیلت دیگه ای نمیشین، این خودش یه مرتبه ای از فضیلت عدالت حساب میشه لبخند.

[ ۱۳٩۳/۱٢/۱ ] [ ۱٢:٠٧ ‎ق.ظ ] [ دختر معمولی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

من یه دختر معمولی هستم که با همسرم توی یه شهر کوچیک آلمان یه زندگی دانشجویی خیلی معمولی داریم و اینجا میخوام همین روزای ساده ولی قشنگ زندگیمونو ثبت کنم. البته زندگی ما هم مثل همه ی زندگی ها فراز و نشیب های زیادی داشته و داره ولی داشتن این فراز و نشیب ها خودش معمولیه! -- 22 اکتبر 2016 یکی از بهترین و قشنگ ترین اتفاقای زندگیمون رخ داد و پسرمون متولد شد. -------------------------------------------------- اگر سوالی در مورد پذیرش توی آلمان داشتین، اول از همه لطفا به سایت اپلای ابرود دات ارگ مراجعه کنید. ----------------------------------------------- اگه نتونستید جواب سوالاتونو بگیرین، من تا جایی که بتونم بهتون کمک می کنم، ولی ازتون خواهش می کنم، سوالاتون رو فقط و فقط توی پست "از من بپرسید" که تنها پست توی برچسب "از من بپرسید" هست، بپرسید، یعنی این آدرس: http://mamooli.persianblog.ir/post/524/ در غیر این صورت به احتمال زیاد جواب داده نمیشه. ------------------------------------------------ اگه رمز می خواین، بگین. -------------------------------------------------- اگه با من کار دارین، به این آدرس ایمیل بزنین: mamooli_persianblog@yahoo.com
نويسندگان
موضوعات وب
صفحات اختصاصی
امکانات وب