یه دختر معمولی با یه زندگی معمولی
 
قالب وبلاگ

 

مثل اینکه قبلا یه بار قول دادم راجع به کارآموزی تو آلمان مطلبی بنویسم. میگم اگه من قول های دیگه ای هم دادم بگین. مثل اینکه من اصل حافظه مافظه ندارم!

در مورد کارآموزی اول از همه اینو بگم که تو آلمان بسیار بسیار مهمه. مثل ایران نیست که هرکی دو در کنه آدم موفقی حساب بشه و بگین خوش به حالش! اتفاقا هر کس بیشتر کارآموزی میره و کارآموزی های بهتری پیدا می کنه میگن خوش به حالش.

کارآموزی ها بین 3 ماه تا شیش ماه هستن معمولا. اما هستن کارآموزی هایی که 8 هفته بیشتر نیستن. ولی خب معقوله که سعی کنین کارآموزی طولانی تری بردارین. چون بعدا برای کار پیدا کردن خیلی بهتون کمک می کنه.

اصولا وقتی می خواین تو آلمان کار کنین، ازتون راجع به سابقه ی کاریتون تو آلمان می پرسن و براشون خیلی مهمه که با سیستم آلمان آشنا باشین. ممکنه شما فک کنین خب یه مهندس مکانیک یا مهندس کامپیوتر همه جای دنیا کارش یکسانه. اما از نظر آلمانی ها این طور نیست.

تو آلمان وقتی یه آگهی کار می زنن، مثل ایران نمی نویسن به یه مهندس مثلا کامپیوتر نیازمندیم! توضیح کامل می نویسن که شرکت ما چیه؟ چیکار می کنیم؟ شما چه چیزهایی رو "باید" بلد باشین؟ چه چیزهایی "مزیته" که بلد باشین؟ وظایفتون چی هست؟ قراره چیکار بکنین؟

و یه چیز جالبی هم که خیلی جاها برای خیلی رشته ها می نویسن اینه که شما به کی باید گزارش بدین؟ یعنی بالادست شما کی هست و شما در چه سطحی قراره کار کنین.

برای همین خیلی براشون مهمه که شما در همون حیطه ای که گفته شده سابقه داشته باشین. یعنی شما هرچی هم رزومه تون خوب باشه، اگه اون چیزایی که اونا میخوان رو نداشته باشین، استخدامتون نمی کنن.

از نظر حقوق و این حرفا، باید بگم که کارآموزی ها مختلفن. بعضی هاشون کلا بهتون پولی نمیدن و باید مجانی کار کنین، بعضی ها یه حقوق اندکی میدن، بعضی ها هم باهاتون قرارداد کاری تمام وقت می بندن و بهتون حقوق یه کارمندو میدن. دیگه شانس خودتونه که چه کارآموزی ای گیر بیارین.

زیاد هم دست بالا نگیرین خودتونو که فکر کنین خب من اول برای کارآموزی های باحقوق اقدام می کنم، بعد اگه نشد میرم سراغ کارآموزی هایی که کمتر پول میدن یا اصلا نمیدن. هرچی دستتون میرسه اقدام کنین. کارآموزی هرچی باشه به نفع شماست. فقط به پولش نگاه نکنین.

در مورد وظایفتون، فکر نکنین کارآموزی یعنی شما میرین وردست کسی می شینین، میگن نگاه کن ببین من چیکار می کنم. کارآموزی یعنی یه پروژه برای شما تعریف میشه. میگن برو انجام بده. بالادست شما هم در حد نظارت و اندکی کمک کردن حواسش به شما هست و نه بیشتر. همه چی پای خودتونه.

در مورد پیدا کردن کارآموزی که فکر می کنم مهم ترین قسمتش باشه از نظر اونایی که میخوان بیان آلمان، باید بگم پیدا کردن کارآموزی هم اصلا کار آسونی نیست. بعضی ها فکر می کنن (حالا چه برای کار، چه برای کارآموزی) چون تو آلمان بوش و بی ام و و بنز و این چیزا کارخونه دارن، پس حتما منم اونجا کار پیدا می کنم. اصلا از این خبرا نیست و بهتره به این هوا نباشین. برای این جور جاها باید خیلی رزومه ی خوبی داشته باشین.

رزومه ی خوب هم فقط رزومه ی درسی و مقاله نیست. حتما خودتون هم میدونین که کار یه چیزه، تحقیق یه چیز دیگه. برای گرفتن هر پوزیشن کاری از شما می پرسن کجا کار کردی؟ چیکار کردی؟ چقدر بلدی؟ نمی پرسن چند تا مقاله داری؟ پس اون چیزی که براتون مهمه اینه که شما کار بلد باشین. ممکنه بگین خب دانشجو که هنوز کار بلد نیست. بله، درسته. اما خب خیلی نرم افزارها هست که تو هر رشته ای برای کار لازمن. خیلی مهم و خوبه که اونا رو یاد بگیرین. علاوه بر این خیلی خیلی مهمه که آلمانیتون خوب باشه. اگه آلمانی بلد نباشین، تقریبا تمام پوزیشن های کاری و اکثر پوزیشن های کارآموزی رو از دست میدین.

یه چیز دیگه هم اینکه مصاحبه های کاری بعضی جاها تو آلمان کاملا تخصصیه. البته من نمی دونم تو ایران چطوری مصاحبه می کنن، اما اینجا بعضی جاها واقعا سخت می گیرن. به عنوان مثال، اگه شما به عنوان برنامه نویس بخواین استخدام بشین، یه مصاحبه ی اسکایپی باهاتون میذارن. در همین حین یه کد رو میگن بنویسین. برای نوشتن کد از یه محیطی استفاده می کنین (یه سری سایتای مخصوص این کار هستن) که بین شما و اون شخص مصاحبه کننده به اشتراک گذاشته میشه و طرف به صورت آنلاین می بینه شما چی می نویسین. یعنی نه می تونین از جایی کپی کنین، نه فرصت زیادی برای فکر کردن دارین و نه اون گزینه های پیشرفته ی برنامه نویسی رو دارین. مطمئنا برنامه نویس ها میدونن دیگه، تو خیلی از نرم افزارها، شما حرف اول و دوم یه چیزی رو می نویسین، می ذارین به صورت اتوماتیک خود سیستم کاملش کنه. خب طبیعیه که اونجا لازمه همه چی رو حفظ باشین.

حالا چطوری کارآموزی رو پیدا کنیم؟

یه راه راحتش اینه که سرچ کنین کارآموزی ( Praktikum) تو سایت های کاریابی ای مثل stepstone.de یا de.indeed.com. اما خب دقت داشته باشین که فقط شما نیستین که این کارآموزی ها رو پیدا می کنین. صدها نفر دیگه هم همزمان با شما دارن برای همون پوزیشن ها اقدام می کنن. پس به صرف اینکه رزومه ی شما خیلی به اون پوزیشن می خوره، فکر نکنین حتما شما رو می گیرن یا حتی به مصاحبه دعوت می کنن. گاهی پیش میاد برای پوزیشنی اقدام می کنین که تمام اون چیزایی که نوشته باید داشته باشین رو دارین و تمام اون چیزهایی که نوشته خوبه داشته باشین رو هم دارین، اما حتی به مصاحبه هم دعوت نمی شین! اصلا ناامید نشین و برای جاهای دیگه تلاش کنین.

اما یه راه بهتر برای کارآموزی پیدا کردن اینه که به سایت دانشگاهتون مراجعه کنین. هر دانشگاهی یه قسمتی تو سایتش داره که مخصوص همین چیزاست. یعنی پوزیشن های کاری یا کارآموزی و امثالهم رو اعلام می کنه. این پوزیشن ها معمولا مربوط به شرکت های دور و بر همون شهر هست که به دانشگاه می سپرن که ما کارآموز می گیریم مثلا و دانشگاه هم برای تسهیل کار دانشجوها اونا رو میذاره رو سایتش تا هم اون شرکت بتونه کارآموز پیدا کنه و هم بچه ها کارآموزی. تو این شرایط چون معمولا بچه های هر دانشگاهی سایت دانشگاه خودشونو چک می کنن، متقاضی ها کمتر و معقول تره تعدادشون.

البته بعضی از سایت های دانشگاها فقط به دانشجوهای خودشون اجازه میدن که این پوزیشن ها رو ببینن و لازمه با یوزر نیم دانشگاه وارد بشین. اما خب اگه لازم نباشه، می تونین سایت دانشگاهای دیگه رو هم چک کنین. شاید اونجا هم پوزیشن خوبی پیدا کردین.

یه راه دیگه هم برای کارآموزی پیدا کردن اینه که برین تو سایت Xing (قبلش یه پروفایل خوب و معقول درست کنین برای خودتون، تو آلمان لازمتون میشه)، قسمت شرکت ها، دنبال شرکت های مربوط به رشته تون بگردین و به صورت unsolicited اپلای کنین. یعنی بدون اینکه اونا آگهی کارآموزی زده باشن، خودتون ایمیل بزنین و بگین که دوست دارین اونجا کارآموزی انجام بدین. تو این ایمیل حتما لازمه یه متن خوب و معقول بنویسین (راجع بهش سرچ کنین، ایمیلتون یه دو خط نباشه که بگین سلام، من می خوام کارآموزی انجام بدم، خداحافظ!). رزومه و کارو لترتون رو هم حتما پیوست کنین. کارولتر برای پیدا کردن کار یا کارآموزی بسیار بسیار مهمه. برای هر پوزیشن باید یه کاورلتر جدا بنویسین و توش توضیح بدین که چرا شما به درد اون شرکت می خورین؟ بنابراین، لازمه دقیق توضیحات شرکت رو بخونین و بدونین شرکت چیکار می کنه. یه ایمیلو برای همه فوروارد نکنین.

این روش آخر هم برای کار خوبه، هم کارآموزی. علاوه بر اون، وقتی سایت شرکت ها رو پیدا می کنین و میرین توشون، می بینین که هستن شرکت هایی که آگهی هاشونو فقط تو سایت خودشون زدن و تو سایت های کاریابی نزدن. این پوزیشن ها بهترین پوزیشن ها برای اپلای کردنن. چون خیلی تعداد متقاضی هاشون کمتره. اگه به همچین پوزیشنی برخوردین، حتما حتما برای نوشتن کارولترش وقت بذارین. سرسری ننویسین. اینجا کارولتر و رزومه ی شما کاملا خونده میشه. حتی گاهی میرین مصاحبه، می بینین که طرف یه قسمت هایی از کارولتر یا رزومه ی شما رو با رنگ های مختلف بولد کرده و راجع بهش دقیق تر میخواد بدونه. این طور نیست که فکر کنین صرفا یه نگاه به رزومه تون میندازن و دعوت می کنن.

یه دلیل دیگه برای این موضوع هم اینکه اینجا وقتی شما برای یه پوزیشن کاری میرین مصاحبه، شرکت موظفه هزینه ی رفت و آمد شما رو بده (از هر شهری که از آلمان رفته باشین فرقی نداره، البته قوانینی براش وجود داره، مثلا بلیتتون نباید فرست کلاس باشه و ... ). بنابراین، شرکت علاقه ای نداره کسی رو دعوت به مصاحبه کنه که احتمال همکاری باهاش کمه. برای همین با دقت رزومه و کارولتر شما رو بررسی می کنن، بعد تصمیم می گیرن دعوتتون کنن یا نه. مضاف بر اینکه معمولا قبلش یه مصاحبه ی تلفنی یا اسکایپی هم باهاتون میذارن.

--

اگه چیز دیگه ای هست که میخواین بدونین و نگفتم، کامنت بذارین لطفا. ولی کامنتا رو زیر خودشون جواب میدم، به متن چیزی اضافه نمی کنم.

 

[ ۱۳٩٥/٥/۱٧ ] [ ٩:٠٢ ‎ق.ظ ] [ دختر معمولی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

من یه دختر معمولی هستم که با همسرم توی یه شهر کوچیک آلمان یه زندگی دانشجویی خیلی معمولی داریم و اینجا میخوام همین روزای ساده ولی قشنگ زندگیمونو ثبت کنم. البته زندگی ما هم مثل همه ی زندگی ها فراز و نشیب های زیادی داشته و داره ولی داشتن این فراز و نشیب ها خودش معمولیه! -- 22 اکتبر 2016 یکی از بهترین و قشنگ ترین اتفاقای زندگیمون رخ داد و پسرمون متولد شد. -------------------------------------------------- اگر سوالی در مورد پذیرش توی آلمان داشتین، اول از همه لطفا به سایت اپلای ابرود دات ارگ مراجعه کنید. ----------------------------------------------- اگه نتونستید جواب سوالاتونو بگیرین، من تا جایی که بتونم بهتون کمک می کنم، ولی ازتون خواهش می کنم، سوالاتون رو فقط و فقط توی پست "از من بپرسید" که تنها پست توی برچسب "از من بپرسید" هست، بپرسید، یعنی این آدرس: http://mamooli.persianblog.ir/post/524/ در غیر این صورت به احتمال زیاد جواب داده نمیشه. ------------------------------------------------ اگه رمز می خواین، بگین. -------------------------------------------------- اگه با من کار دارین، به این آدرس ایمیل بزنین: mamooli_persianblog@yahoo.com
نويسندگان
موضوعات وب
صفحات اختصاصی
امکانات وب