یه دختر معمولی با یه زندگی معمولی
 
قالب وبلاگ

 

از کتاب عایشه بعد از پیامبر:

یه نفر داره از امام حسین راجع به ضربت خوردن و به قتل رسیدن حضرت علی می پرسه و این بخشی از صحبت های امام حسینه راجع به خوارج:

خوارج کسانی بودند و هستند که نمی توانستند و نمی توانند معانی تمام آیات قرآن را به درستی ادراک کنند.

ادراک معانی تمام آیات قرآن محتاج علم و فهم است. آن قسمت از آیات که مربوط به احکام صریح دین می باشد روشن است و همه آن را می فهمند ولی آن قسمت از آیات که مربوط به حکمت الهی است در خور فهم همه نیست و فقط امام برحق و دانشمندان اسلام معانی آن آیات را ادراک می نمایند و عامه ی مردم نمی توانند بفهمند که معانی واقعی آن آیات جیست و اگر کسی فقط معنای ظاهری آن آیات را مورد توجه قرار دهد دچار اشتباه می شود و خوارج به معنای ظاهری آیات قران توجه دارند و لاجرم مشتبه شده اند و می شوند.

در قرآن آیاتی هست مبنی بر اینکه خداوند قادر مطلق است و اختیار همه چیز به دست اوست و هرچه او بخواهد همان می شود. در قرآن ایات دیگر هست که مبنی بر این است که خداوند خواهان رستگاری بندگان خود می باشد و خوارج می گویند چون خداوند دانا و توانای مطلق است و هرچه بخواهد همان می شود، لذا هیچ کس از خود اختیاری ندارد و از طرف دیگر چون خداوند خواهان رستگاری بندگان خود می باشد، لذا یک مسلمان چه ثواب کند و چه گناه به بهشت خواهد رفت.

 

بعد امام حسین توضیح میده و در توضیحش این مثالو می گه:

در یک قشون تمام سربازان مطیع فرمانده قشون هستند و از دستورات او پیروی می کنند ولی هر سرباز در زندگی خود دارای استقلال است و به مناسبت دارا بودن استقلال در زندگی فردی، مسئولیت دارد و اگر تخلفی کند مورد بازخواست قرار می گیرد.

در ادامه ی توضیحش امام حسین حرفی می زنه که فکر میکنم هنوزم مصداق داشته باشه:

هیچ قوم نمی تواند با این مذهب که خوارج بدعت گذاشته اند باقی بماند و این عقیده در هر قوم که اجرا شود سبب فنای آن خواهد گردید.

 

[ ۱۳٩٢/٧/٢٢ ] [ ۸:٢٤ ‎ب.ظ ] [ دختر معمولی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

من یه دختر معمولی هستم که با همسرم توی یه شهر کوچیک آلمان یه زندگی دانشجویی خیلی معمولی داریم و اینجا میخوام همین روزای ساده ولی قشنگ زندگیمونو ثبت کنم. البته زندگی ما هم مثل همه ی زندگی ها فراز و نشیب های زیادی داشته و داره ولی داشتن این فراز و نشیب ها خودش معمولیه! -- 22 اکتبر 2016 یکی از بهترین و قشنگ ترین اتفاقای زندگیمون رخ داد و پسرمون متولد شد. -------------------------------------------------- اگر سوالی در مورد پذیرش توی آلمان داشتین، اول از همه لطفا به سایت اپلای ابرود دات ارگ مراجعه کنید. ----------------------------------------------- اگه نتونستید جواب سوالاتونو بگیرین، من تا جایی که بتونم بهتون کمک می کنم، ولی ازتون خواهش می کنم، سوالاتون رو فقط و فقط توی پست "از من بپرسید" که تنها پست توی برچسب "از من بپرسید" هست، بپرسید، یعنی این آدرس: http://mamooli.persianblog.ir/post/524/ در غیر این صورت به احتمال زیاد جواب داده نمیشه. ------------------------------------------------ اگه رمز می خواین، بگین. -------------------------------------------------- اگه با من کار دارین، به این آدرس ایمیل بزنین: mamooli_persianblog@yahoo.com
نويسندگان
موضوعات وب
صفحات اختصاصی
امکانات وب