یه دختر معمولی با یه زندگی معمولی
 
قالب وبلاگ

 

از کتاب مقامات العلیه:

حسد چیه؟

عبارت است از تمناى زوال نعمت از برادر مسلم خود از نعمتهائى که صلاح او باشد 

غبطه چیه؟

اگر تمناى زوال نکند بلکه مثل آن را از براى خود نیز بخواهد، آن را غبطه و منافسه گویند.

----

امر به معروف و نهی از منکر چطوری باید باشه؟

وجوب امر به واجب و نهى از حرام چهار شرط دارد:


اول آنکه شخص آمر و ناهى علم داشته باشد باینکه آن فعل واجب است یا حرام نه آنکه بر او مشتبه باشد.

دوم آنکه احتمال اثرى در آن بدهد (اصولا کسی به این توجه نمی کنه!!)

سوم آنکه متضمن مفسده و ضررى بخود یا بیکى از مسلمانان نباشد.

چهارم آنکه از تارک واجب یا فاعل حرام آثار پشیمانى و توبه به ظهور نرسد (یعنی طرف اگه کار حرامی انجام داده آثار پشیمونی یا توبه توش دیده نشه، یعنی اگه دیدی طرف توبه کرده یا پشیمونه، دیگه حق نداری بری نهی از منکرش کنی!)

و از جمله امورى که در این مقام لازم است آن است که علم بصدور آن بهم رسیده باشد، اما بمحض احتمال یا مظنه تجسس لازم ندارد و در صدد فحص نباید بر آید.

(منظورش اینه که مطمئن باشی که طرف واقعا اون کارو انجام داده، نه اینکه مثلا از کسی شنیدی که فلانی فلان کارو انجام داده و خودت مطمئن نیستی، در این شرایط نباید تفحص کنی که مطمئن بشی که طرف اون کارو کرده که تو بخوای امر به معروف و نهی از منکرش کنی، یک کلام به زور تلاش نکنین یه کاری پیدا کنین که طرف انجام داده باشه تا طرفو امر به معروف و نهی از منکر کنین چشمک)

و بدانکه سزاوار است از براى صاحب این صفت (احتمالا منظورش کسی هست که امر به معروف می کنه) آن که خوش ‍ خلق و صبور و حلیم و قوى النفس باشد و باید طمع در کسى نداشته باشد و خیرخواه مردم و مهربان بایشان باشد و معرفت بتفاوت اخلاق مردم داشته باشد تا با هر کسى بنوعى که مناسب است رفتار نماید (هرگز به عمرم نشنیدم کسی راجع به این موضوع حرف زده باشه و هرگز تر ندیدم کسی به همچین چیزی توجه کرده باشه!!) و بمکرهاى نفس مکاره و کید شیطان بینا و دانا باشد و نیت خود را از براى خدا خالص کند و استعانت و یارى از او جوید.

و نیز بدانکه از براى امر به معروف و نهى از منکر چند مرتبه است:

اول انکار قلبى (یعنی قلبا راضی نباشی از کاری که می کنه)

دوم ارشاد و هدایت (یعنی به طرف بفهمونی که کاری که کرده اشتباهه، به خاطر اینکه خیلی وقتا آدما اشتباهایی که می کنن از سر جهل و نادانیه)

سوم اظهار کراهت و تنفر از شخص عاصى و کناره جویى از اوست،

چهارم ، بزبان منع کردن است به نصیحت اگر مفید نشد به تهدید، اگر نشد بسخنان درشت اگر نشد بدشنام دادن بلفظ جاهل و احمق و نادان و امثال اینها.

 

--

بقیه ی مراحلشو دیگه ننوشتم چون هم زیاد می شد، هم اینکه اصولا وقتی به این مرحله می رسه آخرش دعوا میشه و در مورد هموطنای عزیز ما دیگه به مراحل بعدی نمی رسه نیشخند

 

 

[ ۱۳٩٢/٩/۱۱ ] [ ۱٠:٢۸ ‎ب.ظ ] [ دختر معمولی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

من یه دختر معمولی هستم که با همسرم توی یه شهر کوچیک آلمان یه زندگی دانشجویی خیلی معمولی داریم و اینجا میخوام همین روزای ساده ولی قشنگ زندگیمونو ثبت کنم. البته زندگی ما هم مثل همه ی زندگی ها فراز و نشیب های زیادی داشته و داره ولی داشتن این فراز و نشیب ها خودش معمولیه! -- 22 اکتبر 2016 یکی از بهترین و قشنگ ترین اتفاقای زندگیمون رخ داد و پسرمون متولد شد. -------------------------------------------------- اگر سوالی در مورد پذیرش توی آلمان داشتین، اول از همه لطفا به سایت اپلای ابرود دات ارگ مراجعه کنید. ----------------------------------------------- اگه نتونستید جواب سوالاتونو بگیرین، من تا جایی که بتونم بهتون کمک می کنم، ولی ازتون خواهش می کنم، سوالاتون رو فقط و فقط توی پست "از من بپرسید" که تنها پست توی برچسب "از من بپرسید" هست، بپرسید، یعنی این آدرس: http://mamooli.persianblog.ir/post/524/ در غیر این صورت به احتمال زیاد جواب داده نمیشه. ------------------------------------------------ اگه رمز می خواین، بگین. -------------------------------------------------- اگه با من کار دارین، به این آدرس ایمیل بزنین: mamooli_persianblog@yahoo.com
نويسندگان
موضوعات وب
صفحات اختصاصی
امکانات وب