قبل از اینکه بخوام به سوالایی که پرسیدین راجع به آلمان جواب بدم، لازم دونستم که در مورد هزینه های آلمان توضیح بدم.

یک دانشجو، برای زندگی "دانشجویی"، نیاز به حداقل ماهی 670 یورو داره (طبق نظر سفارت) که مبلغ معقولی هم هست. اگر درست خرج کنین، با 670 یورو توی هیچ شهری کم نمیارین، خیالتون راحت. ولی درست باید خرج کنین. اگه می خواین هر شب برین کلاب و این حرفا، روی بیشتر از این باید حساب کنین و 670 یورو براتون کافی نیست (در مورد هزینه ی سیگار و الکل هم بنده اطلاعی ندارم چون ما سیگاری و الکلی نیستیم! هزینه هایی که من میگم اصلا شامل اینا نمیشه، البته سیگار بسته ای حداقل 5 یوروئه این طوری که توی مغازه ها دیدم، ولی الکل رو کلا نمی دونم!)

برای پول خونه تون باید 200 تا 300 یورو هزینه کنین، که همون طوری که گفتم اگه یه اتاق توی یه خونه ی سه خوابه اینا بگیرین، همین مبلغ بیشتر نمیشه (البته بستگی به شهرتون و اینکه چقدر داخل شهر یا دور از شهر هم خونه میگیرین داره). از اون مبلغ باقی مانده، یه مقداری باید برای هزینه ی غذا و خورد و خوراکتون حساب کنین و یه مبلغی هم برای سایر چیزا مثل لباس یا امثالهم که بالاخره هر ماه پیش میاد که آدم لازم داشته باشه.

اگه غذا رو میخواین هر روز سلف بخورین، فقط صد یورو برای ناهارتون در هر ماه حساب کنین حداقل. هر بار سلف غذا خوردن حداقل سه یورو هزینه اش میشه (اگه از قسمت سلف سرویس استفاده کنین که وزنی هست، علاوه بر قسمت سلف سرویس، همیشه یه غذا هم دارن که پرسی سرو میشه و قیمتش ثابته ولی من چون استفاده نکردم قیمت دقیقشو نمی دونم.) برای شام و صبحانه هم خودتون حساب کنین که چقدر می خواین هزینه کنین. من نمی تونم بهتون بگم. مثلا پنیر صبحانه از 49 سنت اینا هست تاااااااا 4 5 یورو (به ازای حدود 200 گرم).

هزینه ی لباس هم خیلی بالاست، چون تقریبا هر لباسی که اینجا بخرین مارکه (مغازه های کوچیک و غیر مارک ندارن، اکثریت فروشگاه های زنجیره ای مثل نایک و آدیداس و زارا و مارکو پلو و این چیزاست).

مثلا کلی بخوام بگم، ریز هزینه هاتون یه چیزی تو این مایه هاست:

اجاره: 200-300 یورو (برای خوابگاه یا خونه ی غیرمستقل)

خورد و خوراک : 100-200 یورو (بسته به اینکه سلف غذا بخورین یا خونه خودتون درست کنین).

بیمه: 80 یورو در ماه (اگه زیر سی سال باشین و بیمه ی دولتی بگیرین، بالای سی سال 150 تا میشه، خصوصی ارزون تره ولی خدماتش متفاوته کلا، من تجربه شو ندارم که بخوام توضیح بدم).

حمل و نقل: این کاملا بستگی به شهرتون داره، مثلا بعضی شهرها 22 یورو در ترم میگیرن برای بلیتی به اسم semesterticket که مخصوص دانشجوها هست و باهاش تا یه ناحیه ای رو می تونن رایگان برن، تااااااااااا 230 یورو اینا در ترم. اما چیزی که بین این شهرها متفاوته، محلی هست که این بلیت معتبر هست. مثلا اونی که 22 یورو میگیره، بلیتش فقط یه شهر رو پوشش میده، همون شهر دانشگاه رو، ولی اونی که قیمتش 230 یورو هست، مال ایالت شامل دورتموند و کلن هست که کل ایالت رو پوشش میده (البته فقط اتوبوس ها، ترم ها و قطارهای محلی رو میشه با این بلیت سوار شد، نه قطارهای تندرو).

نکته 1: موقع حساب کتاب اشتباه نکنین، این هزینه ترمیه! ماهی حسابش نکنین.

نکته 2: البته اگه از اون مدل دانشجوها باشین که پوزیشنتون شغل حساب میشه و مالیات پرداخت می کنین، این مبلغ بیشتر خواهد بود و اسم بلیتتون هم میشه jobticket.

اینترنت: بستگی به شرکتی داره که ازش خدمات می خرین، حدود 20 تا 40 یورو حساب کنین (اگه خوابگاه باشین که این هزینه رو ندارین).

تلفن همراه: بستگی به شرکتی داره که میگیرین، خیلی ها اعتباری میخرن، یعنی یه چیزی مثل ایرانسل که شارژ می کنی و زنگ می زنی. ولی قراردادیش هم هست. در کل بین 10 تا 30 یورو هزینه کنین.

سایر مخارج: متوسط این قیمت هایی که گفتم میشد 550 یورو اینا. بقیه اش رو هم برای لباس و تفریح و این جور چیزا حساب کنین.

---

حالا یه نکته ای که مهم هست اینه که شما وقتی میخواین ویزای آلمان بگیرین، باید به سفارت ثابت کنین که می تونین این هزینه رو تامین کنین، اون هم برای یه سال. یعنی شما باید به سفارت برگه ای نشون بدین که شما هزینه ی یه سالتون رو دارین، حالا برای این کار سه حالت داره:

1- شما از آلمان بورس دارین که حداقل ماهی 670 یورو هست (که برای دانشجوهای دکترا اگر فاندی موجود باشه حداقل 1000 یورو هست).

2- شما معادل این مبلغ رو به ریال میذارین توی بانک، از بانک یه نامه میگیرین و اونو به سفارت نشون میدین. در این صورت توی ویزای شما قید میشه که شما در صورتی اجازه ی ورود به آلمان رو دارین که 8040 یورو هنگام ورود به آلمان همراهتون باشه (8040 یورو معادل 12 ماه همون 670 یورو هست). وقتی هم که وارد آلمان میشین و میرین ویزاتونو تمدید کنین، باید این مبلغ رو توی یه بانک بلوکه کنین و هر ماه حداکثر می تونین 670 یورو در ماه بردارین.

نکته: پس به فکر قرض گرفتن این پول نباشین، چون بعدا نمی تونین فرداش برین کل پول رو بردارین و به صاحبش بدین.

برای تمدید ویزا برای سال دوم هم ممکنه مجددا مجبور باشین این مبلغ رو بلوکه کنین (بلوکه کردن پول چه سال اول، چه سال دوم، کاملا بستگی به شهر داره).

3- یه شخصی توی آلمان شما رو ساپورت کنه، یعنی چی؟ یعنی یه فردی که

اولا پناهنده نیست

دوما هزینه ی زندگی خودشو داره (طبق جدول های مد نظر سفارت)

سوما اگه خانواده داره، هزینه ی زندگی اونا رو هم داره (طبق جدول های مد نظر سفارت)

چهارما هزینه ی زندگی یه دانشجو (که شما باشین) رو هم داره (یعنی 670 یورو اضافه بر اون هزینه هایی که بالا گفته شد).

میره از اداره اقامت شهرشون یه برگه میگیره، پر می کنه، 25 یورو هم پول میده به اداره اقامت، اونا براش یه برگه ی مهر و امضا شده میدن که نشون میده این شخص می تونه ضمانت شما رو قبول کنه. "اصل" اون برگه رو برای شما می فرسته و شما اون روزی که میرین سفارت این برگه رو نشون میدین. بعد هم که میاین آلمان همین برگه رو به اداره ی اقامت نشون میدین تا ویزاتون رو تمدید کنین.

نکته: یادتون باشه که در این شرایط، ویزای شما فقط تا پایان مدت ویزای ضامن تمدید خواهد شد.

--

پی نوشت 1: من سعی کردم هرچی لازمه بگم، امیدوارم چیزی جا نمونده باشه.

پی نوشت 2: ما توی یه شهری زندگی می کنیم که از گرون ترین شهرهای آلمانه، ولی هزینه مون از اینی که گفتم خیلی کمتره. اگه بلدین خرج کنین، نگران نباشین، ولی اگه آدم ولخرجی هستین حتما نگران باشین نیشخند.