خب این اولین جوابی هست که در پاسخ به کامنت های پست از من بپرسید (توی برچسب ها می تونین پیداش کنین) می نویسم.

برای راحتی کار شما سوال رو اینجا تکرار می کنم:

میخوام ببینم،میشه کار کرد و درس خوند؟
اطلاعات بیشتری در مورد مهد کودک و درس خوندن با وجود کودک،و همینطور هزینه هاش دارید؟(من فقط از فروشگاهها میتونم قیمت مواد غذایی و..دربیارم)منظورم هزینه های خاصی که احتمالا اونجابرای بچه باشه.
و دیگه اینکه،از نظر هزینه ها دچار مشکل نمیشید؟و اینکه با آشپزی و کار خونه وقتتون گرفته نمیشه؟برای درس خوندن؟

همچنین، برای راحتی کسایی که علاقه ای به خوندن غیر روزمره ها ندارن، جواب رو توی ادامه ی مطلب میذارم.


اینکه کار و درس با هم جمع میشه یا نه، واقعا سوال سختیه. بستگی به نظرات و محدودیت های شما داره. در حالت کلی اگه بخواین هم کار کنین و هم درس بخونین حتما مدت زمان تحصیلتون بیشتر میشه. ضمن اینکه شما تا 400 یورو در ماه (برای کسی که در مقطع ارشد تحصیل می کنه) و تا سقف 700 یورو در ماه (برای کسی در مقطع دکترا تحصیل می کنه) می تونین در بیارن و مالیات ندین. اگر بیشتر از اون در بیارین باید مالیات پرداخت کنین و معمولا مالیات یه طوریه که مثلا اگه شما 20 ساعت در هفته کار کنین یا 25 ساعت هیچ فرقی نمی کنه، چون عملا کل پولی که توی اون 5 ساعت در آوردین صرف مالیات میشه و دوباره مبلغی که براتون باقی می مونه مثل همون بدون مالیات هست.

به نظر من اگه می خواین روی کار اینجا حساب کنین، به هیچ وجه روی بیشتر از همین مبالغی که گفتیم حساب نکنین، حتی به نظر من روی 300 و 600 یورو حساب کنین (بسته به مقطعتون)، چون واقعا کم پیدا میشه جایی که دقیقا تا سقف ممکن رو به شما پرداخت کنه.

یادتون هم باشه که کارایی که اینجا دانشجوها می کنن، ظرف شستن توی رستوران ها و امثالهم هست. البته اگه آلمانی بلد باشین ممکنه کارهای بهتری هم بتونین بکنین، مثلا کار توی قسمت کتابخونه ی دانشگاه و امثالهم که البته واقعا احتمالش کم هست، چون به هر حال خیلی ها هستن که آلمانی هستن ولی می خوان خرج تحصیلشون رو در بیارن و مطمئنا آلمانی اونا از شما بهتر هست و خود به خود اولویت دار میشن. بنابراین اگه آلمانی بلد نیستین باید به فکر کارایی باشین که سر و کاری با ارباب رجوع ندارن که مطمئنا خیلی کم هستن.

--

در مورد مهد کودک و این حرفا من زیاد اطلاع ندارم ولی از یه بنده خدایی که بچه داشت شنیدم که می گفت هزینه ی نگه داشتن بچه توی مهد کودک ماهی 1000 یورو یا بیشتره. در مورد بیمه هم می دونم که هزینه ی بیمه ی بچه ی زیر یه سن خاصی (که نمی دونم دقیقا چند سال هست) بیشتر از بیمه ی یه بزرگساله. البته در مقابل دولت هم ماهی یه مبلغی به ازای بچه میده، حدود 200 یورو، البته این هزینه رو میدونم که به ازای دانشجو این قدره، یعنی یه دانشجو بچه دار بشه. نمی دونم کارمند هم که بچه دار بشه همین مبلغه یا بیشتره.

---

از نظر هزینه ها هم بازم بستگی به سبک خرج کردنتون داره که کم بیارین یا نه، مثلا من آدم میشناسم ماهی 900 یورو داشت ولی کم می آورد، در حالی که من و همسرم دو تایی شاید ماهی 1000 یورو هم خرج نکنیم، در حالی که شهرمون شهر گرونی هست ( البته یه پست جدا راجع به هزینه ها گذاشتم قبلا، می تونین به اونجا مراجعه کنین).

---

آشپزی هم وقتتون رو میگیره، این شما هستین که باید زمان بندی درس خوندنتون رو طوری تغییر بدین که بتونین به همه چیز برسین. فکر می کنم بد نیست یه کمی از پست های روزمره ی منو بخونین تا درک بهتری از شخصیت من داشته باشین. برای آدمی مثل من سخت نیست که دو تا کارو با هم انجام بده ولی بعضی ها اصلا نمی تونن این طوری زندگی کنن یا این طوری درس بخونن.