سوال اینه:

در مورد برخوردشون با حجاب هم بنویسید و همینطور در مورد نماز خوندن وقتایی که دانشگاه هستین یا خارج از خونه و همینطور در مورد غذای حلال و کلا در مورد چیزایی از دین که جنبه اجتماعی داره مثل دست دادن و ...

جوابشو تو ادامه ی مطلب بخونین


 

اولین چیزی که فکر می کنم راجع به آلمان و فرهنگشون در مورد مسلمونا آدم باید بدونه اینه که اینجا ترک خیلی زیاده، خیلی از ترک ها هم مسلمون هستن. به همین دلیل، آلمانی ها تعامل خوبی با مسلمونا دارن، حداقلش اینه که فرهنگ های ما براشون عجیب و غریب نیست. مثلا من خودم اولین باری که (بدون اینکه من به طرف چیزی گفته باشه) یه آلمان به من آدرس رستوران "حلال" داد (دقیقا هم همین کلمه رو به کار برد)، خیلی برای من تعجب برانگیز بود! ولی خب اون دقیقا می دونست حلال چیه، و واقعا جالب ترش این بود که آدرس رستوران حلال هم بلد بود!!

در مورد حجاب و این چیزا هم هیچ جا من تا حالا محدودیتی ندیدم، که مثلا جایی بگن روسریت رو در بیار، اصلا. برخوردشون هم اصلا عجیب و غریب نیست، یا حداقل کسی تا حالا به خاطر حجاب من باهام بد برخورد نکرده.

در مورد دست دادن هم وقتی بهشون میگین من دست نمی دم با مردا، خیلی راحت می پذیرن! همین! البته بعضی هاشون ممکنه ناراحت بشن، اونایی که زیاد راجع به دین ما چیزی نمی دونن. مثلا یه بار همین اتفاق برای من افتاد، من با یه نفر دست ندادم و به نظرم اومد که ناراحت شد، طرف انگلیسی بلد نبود، دوستش یه کمی بلد بود، حرفای اون بنده خدا رو برای من ترجمه کرد (یا اون خیلی کج و کوله ترجمه کرد یا من بد فهمیدم)، به هر حال من گفتم آره! بعدا فهمیدم که این گفته بوده چون ما آلمانی هستیم با ما دست نمی دی؟!! منم وقتی فهمیدم اون وقتی چی جواب دادم، سریع تصحیح کردم و گفتم نه این طوری نیست، ما تو کشور خودمون هم با فک و فامیل دست نمی دیم! اون وقت تازه طرف شروع کرد راجع به فرهنگ ما پرسیدن و اینکه کی روسری سرمون می کنیم و از این حرفا و من بعد از اون واقعا متوجه شدم که سوء تفاهمی براش پیش اومده که الان رفع شده.

برای نماز خوندن هم، هرکس هرجا پیدا می کنه نماز می خونه دیگه، اونا هم این مسئله اونقدر براشون ناآشنا نیست که بخوان بیان زل بزنن به آدم! البته من شخصا تا حالا تو دانشگاه نماز نخوندم، توی شهر ما نزدیک محلی که ما هستیم یه کلینیک هست که توش نمازخونه داره، ما اگه لازم بشه میریم اونجا نماز می خونیم. یه قسمت دیگه از دانشگاه هم که یه جای دیگه ی شهره، یه اتاق نمازخونه داره. نمی دونم همه ی شهرها این جوریه یا نه ولی ما مشکل نماز خوندن نداریم.

غذای حلال هم که همه جا پیدا میشه، علاوه بر مغازه های ترک ها که توی هر شهر حداقل یکی دو تا هستن (و گوشت حلال می فروشن)، توی مغازه های آلمانی هم گوشت حلال پیدا میشه. مثلا یه مارکی هست به اسم wisenhof که بعضی از چیزهایی که می زنه حلاله (نه همه اش ها!). کلا چیزایی که حلال باشه، حتما یه مارک حلالی یه گوشه ایش داره و راحت میشه پیداشون کرد.

---

تا اینجا هرچی گفتم راجع به ظاهر قضیه بود. در ظاهر مردم به راحتی ما رو می پذیرن و مشکلی هم با ما ندارن، اما این اصلا معنیش این نیست که یه خانم با حجاب انتظار داشته باشه اونجا به راحتی استخدام بشه، همون طوری که ما تو کشورمون اقلیت ها رو راحت استخدام نمی کنیم، اونا هم راحت مسلمونا رو استخدام نمی کنن، مخصوصا اگه خانم باشه و باحجاب.

یا مثلا، ممکنه شما بخواین خونه اجاره کنین و کسی حاضر نشه بهتون خونه اجاره بده (که این اتفاق زیاد می افته)، حالا نمی دونم این بخاطر ملیت ماست یا به خاطر مسلمون بودنمون، ولی به هر حال اتفاق می افته.