یه دختر معمولی با یه زندگی معمولی
 
قالب وبلاگ

 

داشتم دیوان حافظ می خوندم، که به صورت اتفاقی به کلمه ی داوطلب برخوردم. گفتم معنیشو برای شما هم بذارم، شاید شما ندونین این کلمه از کجا اومده و داو+ طلب یعنی چی؟

داو یه اصطلاحه توی بازی تخته نرد و به پولی گفته میشه که توی قمار، قماربازا میذارن.

کسی که داوطلب میشه، یعنی میخواد شرط رو دو برابر کنه، یا به عبارتی اون پولی که گذاشتن رو دو برابر کنه. کلمه ی داو با کلمه ی دو (دویدن) هم ریشه هست و به معنی سرعت بخشیدن به بازی هست.

داور هم به کسی می گفتن که اون پولا (داو) رو نگه می داشته.

حالا اون بیت از حافظو که خوندم و معنیش مرتبط بود رو اینجا میذارم:

 

اهـل نظـر دو عـالم در یک نـظر بـبـازند

عشـق است و داو اول بر نقد جان تـوان زد

 

الان فکر می کنم معنی مصرع دوم کاملا واضح باشه دیگه!

خودمونی بگم یعنی وقتی سر عشق داری قمار می کنی، به عنوان داو اول، باید جونتو بذاری.

--

پی نوشت: توی نسخه ی من که به اشتباه به جای داو نوشته بود "داد". مال شما هم این طوریه؟!! من اینو تو اینترنت گشتم و این نسخه ی "داو" رو پیدا کردم که توضیح هم داده بود در مورد "داو". نمی دونم اونایی که داد نوشتن، چه طوری تفسیر کردن.

 

[ ۱۳٩٢/۱٠/٢٩ ] [ ۱٠:٤٢ ‎ب.ظ ] [ دختر معمولی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

من یه دختر معمولی هستم که با همسرم توی یه شهر کوچیک آلمان یه زندگی دانشجویی خیلی معمولی داریم و اینجا میخوام همین روزای ساده ولی قشنگ زندگیمونو ثبت کنم. البته زندگی ما هم مثل همه ی زندگی ها فراز و نشیب های زیادی داشته و داره ولی داشتن این فراز و نشیب ها خودش معمولیه! -- 22 اکتبر 2016 یکی از بهترین و قشنگ ترین اتفاقای زندگیمون رخ داد و پسرمون متولد شد. -------------------------------------------------- اگر سوالی در مورد پذیرش توی آلمان داشتین، اول از همه لطفا به سایت اپلای ابرود دات ارگ مراجعه کنید. ----------------------------------------------- اگه نتونستید جواب سوالاتونو بگیرین، من تا جایی که بتونم بهتون کمک می کنم، ولی ازتون خواهش می کنم، سوالاتون رو فقط و فقط توی پست "از من بپرسید" که تنها پست توی برچسب "از من بپرسید" هست، بپرسید، یعنی این آدرس: http://mamooli.persianblog.ir/post/524/ در غیر این صورت به احتمال زیاد جواب داده نمیشه. ------------------------------------------------ اگه رمز می خواین، بگین. -------------------------------------------------- اگه با من کار دارین، به این آدرس ایمیل بزنین: mamooli_persianblog@yahoo.com
نويسندگان
موضوعات وب
صفحات اختصاصی
امکانات وب