یه دختر معمولی با یه زندگی معمولی
 
قالب وبلاگ

 

دیشب که رفته بودیم خونه ی دوستامون، شعر حافظ خوندیم و یه نگاهی هم به شرحش کردیم. در واقع روز قبلش قرار گذاشتیم که از این به بعد همیشه یه کار این طوری هم بکنیم. چون اگه قرار باشه کتاب بخونیم، سلیقه هامون یکی نیست و هر کس یه مدل کتاب دوست داره، ولی در مورد حافظ دیگه تقریبا همه مون بی علاقه نیستیم بدونیم وقتی فال میگیریم چی داره میگه!

این شد که از این بعد احتمالا هر از گاهی یه موضوع این طوری می نویسم براتون چشمک.

غزلی که خوندیم با مطلع "سرو چمان من چرا میل چمن نمی کند" شروع می شه.

چند تا نکته توی غزل بود که برای ما جالب بود و تا حالا نمی دونستیم. این نکته ها رو هم از اینجا (شرح جلالی بر دیوان حافظ) دارم می گم:

1) توی این بیت:

"تا دل هـرزه گرد من رفت به چین زلف او/ زان سـفـر دراز خـود عـزم وطـن نمی کند"

چین زلف  یعنی چین و شکن زلف ولی تو اینجا به صورت اضافه ش تشبیهی زلف به کشور چین تشبیه شده که کشوری دوردست رو نشون بده و به این شکل با وطن و عزم وطن کردن و سفر و این چیزا تناسب خیلی قشنگی داره.

2) توی این بیت:

پـیش کمان ابـرویت لا به همی کنم ولی/گوش کشیده است از آن گوش به من نمی کند

"گوش کشیده یعنی کسی یا چیزی که گوشش کشیده باشد و در اینجا مقصود  حالت کمان به هنگام کشیدن و تیر اندازی است که گوشه های آن به طرف داخل کشیده شده و از بیضی به منحنی تغییر شکل می دهد" و به این ترتیب بازم تناسب قشنگی بین کمان و گوش کشیدن برقرار شده.

3) توی این بیت:

بـا هـمه عطف دامنت آیدم از صبا عجیب/ کـز گـذر تـو خـاک را مشک ختن نمی کند

عطف دامن یعنی : سجاف دامن، فرود دادمن، قسمت انتهایی دامن که در قدیم مانند گریبان لباس با ماده معطره خوشببو می کردند تا به هنگام حرکت و چرخش دامن بوی عطر پراکنده شود.

4) توی این بیت:

دستـخوش جفا مـکن آب رخم که فیض ابر/ بـی مـدد سـرشـک مـن دُرِّعَـدَن نمی کند

آب رخ به معنی آبرو هست، یعنی "آبروی منو بازیچه ی جفای خودت نکن" ولی از اون طرف آب رخ با ابر و در عدن تناسب داره و میگه ابر بدون کمک اشک من (سرشک و آب رخ هر دوتاشون می تونن معنی اشک بدن)، نمی تونه توی دریای عدن مروارید درست کنه!

 

[ ۱۳٩٢/۱٢/۱۸ ] [ ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ ] [ دختر معمولی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

من یه دختر معمولی هستم که با همسرم توی یه شهر کوچیک آلمان یه زندگی دانشجویی خیلی معمولی داریم و اینجا میخوام همین روزای ساده ولی قشنگ زندگیمونو ثبت کنم. البته زندگی ما هم مثل همه ی زندگی ها فراز و نشیب های زیادی داشته و داره ولی داشتن این فراز و نشیب ها خودش معمولیه! -- 22 اکتبر 2016 یکی از بهترین و قشنگ ترین اتفاقای زندگیمون رخ داد و پسرمون متولد شد. -------------------------------------------------- اگر سوالی در مورد پذیرش توی آلمان داشتین، اول از همه لطفا به سایت اپلای ابرود دات ارگ مراجعه کنید. ----------------------------------------------- اگه نتونستید جواب سوالاتونو بگیرین، من تا جایی که بتونم بهتون کمک می کنم، ولی ازتون خواهش می کنم، سوالاتون رو فقط و فقط توی پست "از من بپرسید" که تنها پست توی برچسب "از من بپرسید" هست، بپرسید، یعنی این آدرس: http://mamooli.persianblog.ir/post/524/ در غیر این صورت به احتمال زیاد جواب داده نمیشه. ------------------------------------------------ اگه رمز می خواین، بگین. -------------------------------------------------- اگه با من کار دارین، به این آدرس ایمیل بزنین: mamooli_persianblog@yahoo.com
نويسندگان
موضوعات وب
صفحات اختصاصی
امکانات وب