یه برچسب اضافه کردم با عنوان "تجربه ی شما". دلیل اضافه کردن این برچسب این بود که مهسا خانوم که تازه تشریف آوردن آلمان گفتن می خوان لطف کنن و تجربه هاشونو بگن تا بقیه هم استفاده کنن. حالا من این برچسبو گذاشتم که اگه شما هم تجربه ای دارین که فکر می کنین به درد کسی می خوره بگین تا من بذارم تو این دسته.

ضمنا لزومی نداره تجربه هاتون حتما مربوط به آلمان باشه. هرچیزی که فکر می کنین یه روزی به درد کسی می خوره رو بگین تا بذاریم اینجا، صرفا جهت مهربون بودن با هم و کمک کردن به دیگران لبخند.

من اینجا تجربه ی مهسا خانومو می ذارم و جسارتا یه قسمت هایی بهش چیزایی اضافه می کنم، چون اطلاعات ایشون بعضی جاها ممکنه کامل نباشه:

خانومی من مطلبم دوبخش میکنم بخش ایران و بخش المان
اول از همه از میزان بار بگم پرواز ما ایران ایر بود و الان بار مجاز هر نفر با ایران ایر 30 کیلو به ما گفته بودن دانشجو باشین بیشتره که صحت نداشت هر نفر 30 کیلو بار و 7 کیلو هم داخل هواپیما هر کیلو بار اضافه هم 30 هزار تومن جریمه؛

کامنت های دختر معمولی: خانومی بار ایران ایر 40 کیلو هست، برای دانشجویی 30 کیلوئه. فکر می کنم شما برعکس فهمیده بودین. داخل هواپیما هم 8 کیلو بود تا جایی که یادمه. ممکنه اونم به خاطر دانشجویی بودن برای شما 7 کیلو شده باشه.

البته ما اول یه پرواز داخلی با آسمان به تهران داشتیم که بار مجازش 20 کیلو بود وهر کیلو بار اضافه 2 تومن که اصلا شکر خدا چمدونا وزن هم نکردن و جریمه ای حساب نشد در پرواز داخلی که در فرودگاه امام متوجه شدیم وزن خورده ای هر چمدون حساب نمیکنن یعنی مثلا یه چمدون ما وزنش 30 کیلو 700 بود اما اصلا 700 جز وزن نزد یعنی زیر یک کیلو حتی تا 900 گرم جز وزن مازاد حساب نمیکنن با این حساب ما 2 کیلو اضافه بار داشتیم که اصلا حساب نکردن شکر خدا البته به اینکه هر چمدون بالای 30 کیلو نشه شنیدم حساسن (نه سی و خورده ای مثلا 33 نشه هر چمدون)، تاکیدی که دارم این شرایط برای ما پیش اومد ممکنه پشت گیت یه ادم دیگه با حساسیت متفاوت باشه و قضیه جور دیگه بشه اخه خیلی ها یه چیزی به ماگفتن عکسش شد.

اونا تجربه خودشون گفتن و شرایط ما جور دیگه بوده حتما مورد بعدی از وسایلی که اوردم بگه ما با توجه به اینکه هنوز همسرم بورسی دریافت نکرده . بعبارتی با هزینه شخصی اومدیم خیلی خوب بود واسمون که وسایل اولیه و ضروری با خودمون آوردیم جدا صرفه جویی خوبی بود من خیلی نگران میزان بار بودم اما دیدم 74 کیلو بار (60 کیلو دو نفر در بار هواپیما و 14 کیلو در کابین هواپیما) خودش کلی میشه تازه واسه ما که دو نفر و نصفی هستیم.خلاصه من تو چمدون بزرگمون لباسای خودم همسرم و به امید خدا فرزند آیندمون، البته فقط سایزهای کوچیک در حد ضروری، گذاشتم.

و مدارک و یه سری وسایل ریز مثل وسایل خیاطی و سفره حتی دستکش و اسکاچ ویه سری هدیه ریز که اینجا به کسی بدیم بخصوص که ظاهرا هدیه های کوچیک واسه تولد تو دانشگاهها شنیدیم خیلی مرسومه و دوتا کفش و و چند تن ماهی حرارت داده شده واسه نهار شام روز اول دوم اینا 30 کیلو 700 شد، خلاصه تو چمدون دوم پلوپز (واسه ما خیلی مفیده چون فر نداریم و دو تا شعله گازمون داره وپلوپز کمک خوبیه هم واسه کمبود شعله هم میشه توش نون و کیک پخت و هم تازه ما توش نون تست میکنیم) کتری برقی (البته اشتباه من این بود قدیمی مادرم اوردم وسیماش مشکل داشت و یه هفته ای بنده سوزوندمش متاسفانه بنظرم نو بخره ادم بهتره ولی در کل کتری برقی خیلی خیلی به ادم کمک میکنه و سرعت بالا میبره زمان صرف صبحانه و زودتر رسیدن به دانشگاه )،یک ماهی تابه یک دیگ کوچک دو تا زیر انداز( که خیلی خیلی لازمه واسه ما که کفش در میاریم) چهارتا بشقاب 4 تا پیش دستی 4 تا چاقو میوه خوری یک کارد آشپزخونه بزرگ، دو تا قاشق و کفگیره چوبی، رنده، دربازکن یه سری پارچه آشپزخونه و پیش بند، دو تا لیوان و یه قوری ومقداری سبزی خشک و چای کیسه ای و دو تا صابون رختشویی بود.

26 و خورده ای کیلو بار شد. یه ساک دستی هم داشتیم که توش یه پتو گلبافت یه نفره دو دست ملافه و روبالش دونفره دو تا حوله صورت و یه حوله حمام و چادر نماز بود و یه ساک کوچیک (از این چهارخونه سبکها توش دو تا بالش گذاشته بودم که بینش دو تا آبکش کوچیک به سبد کوچیک تو سینک بود) خلاصه تا جایی که یادم میاد اینا بود و آوردن هرکدومشون دلگرمیم بود و اینجا همش بدردم خورد و هزینه اضافه نداشتم فقط دمپایی حموم تو دلم موند نیاوردم که تا 2 روز پیدا نمکردیم و جدا همین یک قلم مصیبتی شد اون هم واسه من که تو این چیزا یه مقدار وسواس دارم. با روفرشی پارچه ای که اورده بودم حمام و دستشویی میرفتم مکافاتی بود.تو کوله ها هم لپ تاپ و کتاب اینا گذاشتیم که وزنش به 7 کیلو برسه من چون همش فکر میکردم کلی تو اضافه بار حساسن کلی چیزای سنگین مثل نبات تمام لوازم ارایشم که کم هم نبود و کرمهام، من کرم ضد ترک شکم و نمیدونم روغن شترمرغ اینا کلی داشتم، تو کیف رو دوشیم گذاشتم چون زنگ زدم فرودگاه پرسیدم گفتن کیف رودوشی وزن نمیکنن خود اون کیفم حدود 5 کیلو بود!

خوب مورد سوم اینکه تو فرودگاه همش فکر میکردم کاش یه مقدار شکلات و بیسکویتی میخریدیم میاوردیم که بعد از تحویل بارا دیدیم بعضیا حرفه ای هستن کیف خالی اوردن و اینجور چیزا از فروشگاه فرودگاه میخرن خوبیش این بود که مالیات هم بهش تعلق نمیگیره واز قیمت درج شده روی کالا هم ارزونتره من یک کیلو برنج خریدم روش 9300 بود که 8500 حساب کرد و جز بار هم به حساب نمیاد چون فروشگاه بعد قسمت تحویل باره و دیگه چیزی وزن نمیشه خلاصه ما هم یاد گرفتیم وسریع کلی سوپ و آش و حلیم اماده و برنج و شکلات و بیسکوییت خورشت اماده و چای و پسته و... خریدیم و من به زووور تو کوله هامون جا دادم. غذاهام خیلی بدردمون تو روزای اول خورد بخصوص اوایل که آدم همش دو دو تا 4 تا میکنه من اینجا یه مغازه که اجناس ایرانی داشت دیدم پفک چی توز موتوری  5/5 میده! خوب این هم بخش اول اطلاعات مربوط به ایران.

 

کامنت دختر معمولی: ممنون از اطلاعات کاملت لبخند.