سوال اینه:

من میخوام با همسرم فرصت مطالعاتی بگیریم یا آلمان یا هلند یا سوئد. اما اگه تا 3-4 ماه دیگه گارامون درستشه و بریم اونجا حدود 4 ماه بعدش بچه دار میشیم! خواستم بدونم وقتی خانمم میخواد زایمان کنه قبل و بعدش مرخصی بهش میدن؟ و مزایای بیمه و .. رو مث همه و مث دانشجوهای دکترا داره؟ (یا میزان فاندش بیشتر میشه یا مالیات کمتر یا هرچی که ما نمیدونیم چه تغییری میکنه؟)
و آیا این دوره بارداری و زایمانش اونجا مشکل ساز نیس که بگن اصلا بهتون فرصت مطالعاتی نمیدیم و برگردین برین؟ چند وقت مرخصی و استراحت بهش میدن؟ و آیا این مدت جزء مثلا 6 ماه یا 9 ماه فرصت مطالعاتیش به حساب میاد ( چه از نظر دانشگاه خارجی و چه از نظر وزارت علوم ایران؟؟)


جواب:

اول از همه بگم که من قبلا هم گفتم که اطلاعاتم در این زمینه خیلی کمه.

و اما جواب سوالاتون:

خواستم بدونم وقتی خانمم میخواد زایمان کنه قبل و بعدش مرخصی بهش میدن؟

من متوجه نشدم شما قراره فرصت مطالعاتی بگیرین یا خانومتون؟ خانومتون دانشجو هستن؟ یعنی قراره تو آلمان دانشجو باشن یا قراره فرصت مطالعاتی باشن ایشون هم؟

بچه هایی که من دیدم تو آلمان دانشجوی دکترا میشن، از وقتی بچه شون به دنیا میاد، یه ترم رو از خونه (به عبارتی از راه دور) و به صورت نیمه وقت کار می کنن و به این فرصت هم میگن parental leave یا maternity leave. در مورد مرخصی هم دقیق نمی دونم چه مدتش رو کلا بهشون مرخصی می دن که سر کار نرن اما می دونم که یه مرخصی کوتاه مدت هم دارن.

و مزایای بیمه و .. رو مث همه و مث دانشجوهای دکترا داره؟ (یا میزان فاندش بیشتر میشه یا مالیات کمتر یا هرچی که ما نمیدونیم چه تغییری میکنه؟)

کلا تو آلمان بیمه اجباریه، پس بچه ی شما هم که به دنیا بیاد باید تحت پوشش بیمه قرار بگیره. اینکه مدل بیمه اش چطوری باشه بستگی به قرارداد شما داره. مثلا چیزی که من "شنیدم" اینه که اگه شما بیمه ات دانشجویی باشه، همسرت می تونه از این بیمه استفاده کنه یعنی بیمه ی خانواده بگیره بدون اینکه هزینه ی اضافی ای مجبور بشین بدین، اما اگه بچه بیاد باید هزینه ی اضافی ای پرداخت کنین، چون بیمه ی دانشجویی تا سقف یه نفر رو به عنوان خانواده به صورت رایگان بیمه می کنه. اما اگه قرارداد شما کاری باشه، فکر می کنم شرایط فرق می کنه.

اگر همسر شما مالیات پرداخت می کنه، معنیش اینه که قراردادش کاری هست و دیگه دانشجو نیست، اگه این طوری باشه مالیاتشون کم میشه بعد از بچه دار شدن. از طرفی اگه دانشجو باشه، هر دانشجو بعد از بچه دار شدن ماهانه یه مبلغی دریافت می کنه (فکر کنم حدود ماهی 200 یورو اینا بود). اینو از این جهت گفتم که بعضی ها یه جوری قراردادشون هست که هم دانشجوان، هم کارمند! اما بعضی ها فقط کارمندن، اگه همسر شما فقط دانشجو باشه فقط اون ماهی 200 یورو رو میگیره، اگه قراردادش کاری باشه و دانشجو نباشه، فقط مالیاتش کم میشه، اگر هر دو رو داشته باشه (هم دانشجو باشه و هم کارمند)، میتونه از مزایای هر دو استفاده کنه.

و آیا این دوره بارداری و زایمانش اونجا مشکل ساز نیس که بگن اصلا بهتون فرصت مطالعاتی نمیدیم و برگردین برین؟

راستش من اصلا در زمینه ی احتمال ویزا دادن نمی تونم نظر بدم، چون تا حالا کسی ندیدم که با این شرایط فرصت مطالعاتی درخواست داده باشه که حالا نتیجه اشو بدونم و به شما بگم.

چند وقت مرخصی و استراحت بهش میدن؟ و آیا این مدت جزء مثلا 6 ماه یا 9 ماه فرصت مطالعاتیش به حساب میاد ( چه از نظر دانشگاه خارجی و چه از نظر وزارت علوم ایران؟؟)

در مورد مرخصی و استراحتش که تا جایی که می دونستم گفتم. در مورد اینکه جزء فرصت به حساب میاد یا نه، بازم میگم من متاسفانه از بچه های فرصت مطالعاتی کسی رو نمی شناسم که بچه دار شده بشن، اما اونایی که کارمند حساب میشن، مثل کارمندای ایران هستن و این مدت حقوقشون قطع نمیشه و اون مدت هم جزو سابقه شون حساب می شه.

البته یه چیزی هم بد نیست بگم که معمولا وقتی فرصت مطالعاتی قبول می شین، استاد یه پروژه رو با شما شروع می کنه و از شما انتظار میره که اون پروژه رو تموم کنین، برای همینم هست که بچه ها گاهی فرصت مطالعاتیشون رو تمدید می کنن. اگه قرار باشه کلا 6 ماه فرصت مطالعاتی بگیرین و بعد دو سه ماهشو مرخصی باشین یا نیمه وقت کار کنین که نمی تونین پروژه رو تموم کنین.

---

پی نوشت: ببخشید که اطلاعات زیادی نداشتم، سوالای سخت می پرسین خب نیشخند!