من نمی دونم دانلود کردن کتاب در حالت کلی کار درستیه یا نه. آخه خودم یه زمانی میخواستم یه کتاب چاپ کنم ولی بعدش پشیمون شدم، دیدم با این همه کپی کردن و اسکن کردن و پی دی اف کردن و این حرفا اصلا نمی صرفه برای نویسنده که بخواد چیزی چاپ کنه.

ولی خب از طرفی هم، مثلا منی که الان به هیچ کتابی دسترسی ندارم اینجا باید چیکار کنم؟ پستی هم که نمیشه خرید از ایران (هرچند ما همون ایرانم که بودیم همیشه از همون روش کپی کردن استفاده می کردیم!).

به هر حال من توی سایتا نگاه کردم، یه سری سایتا هستن که کتابا رو به صورت مجاز پی دی اف کردن و با اجازه ی ناشرش این کارو کردن.

یکی از این سایتا کتابناک هست. خیلی کتابای زیاد و خوبی هم داره. توی صفحه ی اولش هم نوشته که "نویسندگان، ناشران یا نافعان حقوق مادی آثاری که توسط کاربران، بصورت غیرمجاز در کتابناک قرار گرفته‌اند می‌توانند از طریق ارسال ایمیل به email نسبت به حذف آنها اقدام نمایند."

بنابر این من فکر میکنم وقتی یه کتابی مدت ها پیش توی این سایت قرار گرفته و کسی نسبت بهش اعتراض نکرده، پس میشه اون کتابو دانلود کرد. البته میشه گفت که ممکنه ناشر ندیده باشه که کتابش توی این سایت هست یا هر چیز دیگه ولی به نظر من خیلی بعیده که تو دنیای  امروز ناشر خبر نداشته باشه کتابش کجاها آنلاین گذاشته شده، آخه اکثر این ناشرا خودشون سایت دارن و من فکر میکنم از اتفاقاتی که می افته توی دنیای اینترنت خبر دارن.

به هر حال من که از اینجا زیاد کتاب دانلود کردم و می کنم.

کتاب عایشه بعد از پیامبر رو هم از اینجا دانلود کردم. قراره بخونمش. این کتاب، پایین بود تو لیستم ولی خب یهویی اولویت گرفت نیشخند.

ضمنا، به نظر من آدم برای خوندن یه کتاب اول باید یه مختصری راجع به نویسنده اش تحقیق کنه و مطمئن بشه کتاب ارزش خوندن داره و نویسنده اش آدم منصفی هست، مخصوصا اگر کتابی که می نویسه تاریخی باشه.

مثلا الان یه سوالی که برای من هست اینه که آیا نویسنده ی این کتاب بالا منصفه؟ من نتونستم کورت فریشلر (Kurt Frischler) رو توی ویکیپدیا (فارسی یا انگلیسی) پیدا کنم. اصلا اطلاعاتی راجع به این نویسنده ندارم. میدونم که کتابای زیادی داره ولی سوال اینه که این کتابا چقدر اعتبار دارن؟ من یه کتاب امام حسین و ایرانش رو دیدم، البته نخوندم ولی تا جایی که یادمه یه بار یه جا خوندم که یکی کلی از نوشته های این کتابو نقض کرده بود و گفته بود غلطه.

راستی، توی این سایت کتابناک، برای هر کتاب مردم رای هم دادن و نظر هم بعضی جاها دادن. میشه گاهی به اونا هم مراجعه کرد.