سوال اینه:

 1 – آیا برای تحصیل در دوره لیسانس سن تاثیر گذار هست یا نه ؟ من الان 33 سالمه و مجرد هستم. اگه از الان مشغول کلاس زبان بشم و گرفتن پذیرش سنم میشه حدودا 35 آیا به نظر شما میتونم هم پذیرش و هم ویزا بگیرم ؟

2– من شما رو از نوشته هاتون شخصی دیدم که مقید هستین هنوز به بعضی از مسائل مثل نوع پوشش – نوع نوشیدنی و .... میخواستم بدونم اگر شخصی مثل شما بخواد در آلمان اقامت دائم داشته باشه علی رغم مواردی که گفتم چه چیزهایی باعث میشه این کار رو انجام بده؟

جواب:

1- بله، سن تاثیر گذاره. کلا سن برای ویزا گرفتن تاثیر گذاره، برای تحصیل کردن نه. اینجا خیلی ها هستن (من خود آلمانی ها رو دیدم) که سنشون بالای سی ساله، اما تازه لیسانسو شروع کردن. اما ویزا دادن به خارجی قضیه ی دیگه ای داره.

شما باید بتونین به سفارت ثابت کنین که دارین برای تحصیل می رین و قصد ندارین تا پاتون رسید به آلمان درخواست پناهندگی بدین و این اصلا کار ساده ای نیست. بالاخره کسی که سنش سی ساله، تو ایران داره یه کاری می کنه، یه شغلی داره. اینکه چرا می خواین شغل فعلیتونو ول کنین و برین آلمان واقعا سوالیه که ذهن هر کسی رو مشغول می کنه و ممکنه بهتون ویزا ندن.

البته من آدمای حدود سی ساله دیدم که برای ارشد اومدن اینجا، اما برای لیسانس ندیدم.

2- اینجا خیلی چیزا داره که تو ایران نیست. یه نمونش نظمی که اینجا هست. اینکه شما مدرک ارشدتونو تو کمتر از دو هفته براتون پست می کنن، چیزیه که شما تو ایران باید حداقل سه چهار ماه براش بدوین! همینو گسترش بدین به کلیه ی کارای اداری.

اینکه استاد به شما میگه اگه منبعی، پیکره ای، resource ای چیزی لازم داری بگو و وقتی میگی بلافاصله برات آماده می کنن و تو دنبال کلی امضا برای گرفتن دو زار پول از بالادستت نیستی، باعث میشه تمام ذهنت متمرکز بشه روی پروژه ات، نه روی کارای اداری، گرفتن امضاها و کلی حاشه ی دیگه.

اینجور چیزا خیلی به آدم آرامش روانی میده و این دقیقا اون چیزیه که خیلی از ایرانی ها به خاطرش اینجا می مونن، نداشتن جنگ اعصاب.

اینکه می تونی کار کنی بدون اینکه بحث سیاسی کنی یا طرفدار حزب خاصی باشی یا بترسی از اینکه طرفدار حزب خاصی باشی، نکته ی قابل توجه دیگه ایه! اینکه آدم مطمئن باشه هرچی هم هی رئیس جمهورا عوض بشن، تاثیری روی شغلش نداره، خیلی نکته ی قشنگیه!!

حتی راجع به همون مقید بودن و دینداری هم خیلی ها اینجا رو ترجیح میدن، چون راحت تر می تونن مسلمون باشن! میزان پارتی بازی و با دروغ کارو پیش بردن و ریا و این چیزا اینجا به شدت از ایران پایین تره.

اینجا اگه کسی رو می بینین که روسری داره، خیالتون راحته که خودش خواسته که داره و از روی ریا و واسه گرفتن شغل و این چیزا نیست. واسه همین اینجا دوست پیدا کردن هم برای روسری دارا راحت تره!

در مورد امکاناتش هم که خودتون بهتر از من می دونین کشوری که از هر لحاظ از ایران پیشرفته تره امکانات بیشتری در اختیار آدماش میذاره. یه نمونه ی کوچیکش داشتن یه کارت بیمه و رایگان انجام شدن تمام ویزیت های پزشکا و خیلی از عمل هاست. اینکه وقتی آدم یه عمل ساده داره همه چی خیلی راحت و آسون و بدون رومیزی و زیرمیزی و این حرفا انجام میشه، باعث میشه آدم وقتی ناراحتی پزشکی داره، جز اون درد هیچ درد دیگه ای نداشته باشه.

و خیلی چیزای دیگه که فکر می کنم همینایی که گفتم برای موندن یه نفر تو آلمان کافی باشه.

---

البته این چیزایی که من گفتم معنیش این نیست که آلمان هیچ ایرادی نداره و کلا بهشت برینه. نه اصلا این طوری نیست، مخصوصا برای ما خارجی هایی که اینجا هستیم. ولی سوال شما طوری بود که من دیگه راجع به معایب آلمان ننوشتم، ولی در کل برای اکثر کسایی که میان اینجا محاسنش به معایبش می چربه! و باعث میشه در نهایت طرف دیگه برنگرده.