اتفاقی به یه فایل تو اینترنت برخوردم با عنوان برگزیده ای از "تفسیر عرفانی و ادبی قرآن مجید" خواجه عبدالله انصاری.

البته من جای دیگه خوندم که خواجه عبدالله انصاری هیچ کتاب تفسیری نداره. اما تو کتاب کشف الاسرار و عده الابرار، توی مقدمه، نویسنده یه چیزی رو میگه از تفسیر شیخ انصاری نوشته و این باعث شبهه شده که نویسنده ی اون کتاب تفسیر مذکور، خواجه عبدالله انصاری بوده.

حالا به هر حال من کاری ندارم کتاب مال کیه، یا اصلا کل کتاب صحبت داره یا نه. فقط چند تا جمله رو از توش می نویسم که شما از اینا هم فقط نکته ی اخلاقیشو بگیرین. وگرنه ممکنه حتی اصل روایت هم درست نباشه و همچین روایت های هیچ وقت اتفاق نیفتاده باشن و مثلا خدا هرگز به حضرت موسی فلان چیزو نگفته باشه، ولی شما نکته ی اخلاقیشو بگیرین لبخند.

و اما اون چیزایی که می خواستم بنویسم:

زندگی سه قسمت است: زندگی بیم، زندگی امید، زندگی مهر. زندگی بیم در نیکوکاری پیدا، زندگی امید در خدمت پیدا، زندگی مهر در یاد پیدا- زنده ی بیم را روز مرگ او را ایمن کنند! زنده امید را روز واپسین نوازش کنند، زنده ی مهر را بر بساط کرم در مجلس انس نشانند!

--

فرق میان امت بنی اسرائیل با امت محمد آنکه به آنها گفت: نعمت مرا یاد دارید، به اینان فرمود: مرا یاد دارید! آنان را نعمت داد و اینان را محبت! آنانرا به شهود نعمت از خود بازداشت و اینانرا به شرط محبت با خود بداشت.

--

خداوند فرمود: ای محمد! امت تو از سه حال بیرون نیستند یا مطیعانند یا عاصیانند یا مشتاقانند؛ مطیعان را بهشت من بهره است، و عاصیان را رحمت من و مشتاقان را رضای من و دیدار من بهره است.

--

اینو به زبون خودم میگم حکایتشو:

عارفی تو روز عرفه عده ی زیادی رو می بینه که همه دارن گریه و زاری می کنن و دستاشونو به سمت خدا بلند کردن. به همراهاش میگه الان اگه همه ی این آدما با هم، فقط یه کمی پول از یه نفر بخوان، به نظرتون بهشون میده؟ میگن خب آره میده. عارف میگه: " به خدائی خدا، که بندگانرا به آمرزش خود نواختن به نزد حق، آسانتر است از آن که یک دانگ سیمی که مخلوقی به این گروه فراوان دهد.

---

وحی آمد ای موسی به آنها بگو: شما وقتی از برابر مرداری می گذرید بینی خود را از بوی گند آن می گیرید، بدانید که گناهان شما نزد من از آن مردار گندیده تر است! ای فرزند عمران، اینان در سختی ها مرا می خوانند و پس از رسیدن به آسانی، مرا فراموش می کنند. به آنها بگو: از دارایی جهان آنقدر بگیرید که توانایی تحمل وبال آن را دارید و گناه آن قدر مرتکب شوید که تاب کیفر آن را دارید و نعمت را آنقدر بخواهید که از عهده ی شکر آن برآیید.