این پست به روز شد.

سوال اینه:

میخوام بدونم به نظر شما مثلا منی که توی این چندسالی ک اینجا هستم و دارم کار می‌کنم و در کنارش درسم رو هم میخونم و میشه گفت تقریبا حالت استیبلی دارم اگه برای دکترا اقدام کنم باید کار اینجا رو کنار بذارم و بیام آلمان فرضا ... اگه بخوام برگردم ایران ب نظرت پشت پا نزدم به موقعیتم؟ یا اینکه نه ارزشش رو داره که یه مدت دور باشم از همه چیز و به احتمال خیلی زیاد موقع برگشت کار و موقعیت بهتری نصیبم میشه؟ و دیگه اینکه به نظر شما بین کشورهای اروپایی کدوم کشور واسه ادامه تحصیل بهتره؟ فرضا انگلستان که کلا زبانش انگلیسی هست بهتر نیست یا اصلا ربطی نداره؟

جواب:

سوالتون خیلی خیلی سوال خوبیه، یعنی واقعا به نظر من نشون میده دارین همه ی جوانبو می سنجین، از اون آدما نیستین که فقط می خوان از ایران فرار کنن یا فک می کنن اینجا همه چی گل و بلبله.

اما جواب دادن بهش خیلی سخته. من فقط می تونم نظر شخصیمو بگم و ممکنه اصلا به زندگی شما قابل اعمال نباشه. اما منی که اینجام با این تجربه ی اندک خودم، اگه شرایط شما رو تو ایران داشته باشم هیچ وقت حاضر نمیشم چند سال کارمو ول کنم و بیام آلمان.

ببینین اگه شما کار ثابت دارین تو ایران "و ازش راضی هستین" (منظورم در کل و با توجه به همه ی جوانب کار، اعم از ساعت کاری، رابطتون با رئیس و کارمندا، حقوق دریافتی، امنیت شغلی، استرس کاری و خلاصه همه چی هست)، به نظر من الکی ول نکنین بیاین.

من که تا حالا برنگشتم ایران که بدونم چطور کاری منتظر ماها هست موقع برگشتن، اما اگه منظورتون استاد دانشگاه شدنه، ایران خودش انقد بورسیه می کنه که نیازی به من و شما نداره. پس اینطوری نیست که خیالتون تخت باشه که وقتی برگشتین حتما دانشگاها دنبال شما میدون. اصلا همچین خبری نیست. بازم این شما هستین که باید دنبال دانشگاها بدوین ببینین کجا حاضره شما رو استخدام کنه.

اگر هم الان توی شرکت خاصی مشغول هستین و فک می کنین دکترا گرفتن تو آلمان کمک می کنه به ترفیعتون توی اون شرکت یا مثلا فک می کنین شرکتتون بعدا مشتاقه به استخدام مجدد شما، به نظرم بهتره دقیقا با رئیستون راجع به این موضوع صحبت کنین. شاید جواب دقیقی بهتون ندن، ولی حداقل دستتون میاد که طرف از رفتن شما ناراحت میشه یا براش فرقی نداره و میگه خب کارمند زیاده، این نشد یکی دیگه!

اما اگه نظر شخصی منو می خواین، ایران نه تنها اصلا ثبات نداره، بلکه متاسفانه متاسفانه متاسفانه خیلی کاراش حتی روند قانونی هم نداره (خودتون بهتر از من می دونین). واسه همین لزوما شایسته سالاری نیست، یعنی ممکنه شما بعد از سه چهار سال با کلی سواد بیشتری برگردین ایران و قاعدتا انتظار شرایط بهتری رو داشته باشین اما کسی ارزشی قائل نباشه برای سواد شما!

به نظر من اروپا برای یه بار اومدن و گشتن خوبه، نه برای ول کردن زندگی و صرفا به این امید که "شاید" بعدا موقعیت بهتری پیدا کنم.

ببخشید یادم رفته بود قسمت آخر سوالتونو جواب بدم.

در مورد کشوری که انتخاب می کنین، من نمی تونم بگم کجا بهتره، اما اگه مطمئنا بعدش بخواین برگردین خب زبون میتونه معیار مهمی باشه، اما اگه بخواین جایی که میرین کار کنین و زندگی کنین، باید به شرایط بعد از تحصیل، برخورد مردم، آب و هواش، شرایط کاریش و خیلی چیزای دیگه هم فک کنین.

در مورد انگلیس هم باید بگم انگلیس دانشگاهاش پولیه و شهریه هاش هم خیلی گرونه. بورس هم تعدادش خیلی اندکه. واسه همین اون ایرانی هایی که می بینین از انگلیس مدرک می گیرن، خیلی خیلی پولدارن که با پول خودشون میرن. اگر هم پول کافی داشته باشین پذیرش گرفتن از دانشگاهاش "فکر می کنم" زیاد سخت نباشه.

در کل اگه به فکر کشور انگلیسی زبان هستین، کانادا و آمریکا بهترن. چون حداقل گزینه هاتون خیلی بیشتره، هم تعداد دانشگاها بیشتره، هم روی همه ی موضوعای روز دنیا کار می کنن.