برداشت من

 

از اون روزی که نشستم دارم کتاب تاریخ طبری رو می خونم (قسمت مربوط به حوادث سال شصت و شصت و یک، یعنی زمان امام حسین)، هی توی متن دنبال این چیزایی که می گردم که یه سری هر سال به خورد ما میدن، ولی دریغ از اینکه یکیشونو پیدا کنم!!

نه از اون گفت و گوهای جانسوز وداع زینب و حسین خبری هست، نه از اون وقایع کشتن عباس و این چیزا. واقعا برام عجیب بود که حتی چیزی در مورد اینکه عباس بره آب بیاره و کشته بشه و این حرفا نبود اصلا توش!

یه چیز دیگه هم که توی این کتاب فهمیدم اینه که اصلا چیزی به اسم "قیام امام حسین" از بیخ و بن غلطه! چون اصلا امام حسین به قصد جنگ از عربستان نیومده بیرون که! بنده ی خدا مکه بوده، قرار شده بیان بکشنش، گفته پس میرم که حرمت خونه ی خدا شکسته نشه، چون دشمناش واقعا براشون مهم نبوده که کجا میتونن بکشنش، فقط می خواستن بکشنش که دیگه نباشه، امام حسین هم میگه پس از اینجا میرم که اینجا نکشنم، بعد که میبینه اون همه نامه براش میاد از کوفه و فرستاده هم میفرسته (مسلم رو) و می بینه که مردم بیعت می کنن با مسلم و اجازه میدن بهش که بره اونجا، میگه خب میرم اونجا.

البته این وسط خیلی ها بهش میگن که نرو، می کشنت، ولی خب گوش نمی ده و میگه مردمشون بهم نامه دادن و باید برم. ولی بازم به هیچ وجه "به قصد جنگ" از مکه خارج نمیشه. میره وسط راه، راهشو سد می کنن و مجبورش می کنن که بجنگه، تا آخرین لحظه هم امام حسین باهاشون صحبت می کنه، مذاکره می کنه، حتی پیشنهاد میکنه که خب اجازه بدین برم به یه سمت دیگه، اصلا نرم کوفه (یعنی به هر طریقی تلاش می کنه که جنگ نشه و آدما نمیرن)، ولی خب قبول نمی کنن و در نهایت مجبورش می کنن که بجنگه.

حالا من واقعا نمی فهمم که قیام حسین که هر روز واسه ما علم می کنن و ازش دم می زنن کجاست واقعا؟ یادتون دبیرستان بودیم بهمون می گفتن که یزید به صورتی عیان و واضح (بر خلاف پدرش) آدم بدی بود، آدم شرابخوار و مفسدی بود و به همین دلیل امام حسین با یارای یزید جنگید؟ من که هیچ سرنخی مبنی بر همچین انگیزه ای ندیدم توی کتابی که خوندم!!

---

به نظرم واقعا واجب شد بقیه ی کتابو هم بخونم، ببینم دیگه چه دروغایی به زور توی مخ ما فرو کردن تو این سالها!!


/ 11 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حمید آرمین

بخش عمده ی تاریخ حدس است و بقیه تعصب. ویل دورانت

رضا

واقعا برای شما متاسفم ...به امام توهین می کنید ؟ شما کافرید ..مرتد هستید ..فردا اون دنیا کی میخاد شفاعت شمارو بکنه ؟ شما رفتین غرب ؛ غرب زده شدین ...ایشون سالار شهیدان هستش ..دارم شوخی می کنم ...میخام ببینم استانه تحملتون تا چه حدیه ...بالا بود ؟ اما ...این داستانا ...واقعیت چیز دیگه ای هست ..منم قبول دارم ..اما خریت ادما هم واقعیت داره ! این نلتی که من می بینم ادم بشو نیستن ...اصن من همیشه یه سوال داشتم ...این که طفل شیش ماهه اصلا گردنش کجا بود که گلوشو با تیر بزنن ؟!اونم از اون فاصله ؟!اگیرم همچین چیزی هست ...اصن چرا بچه شیش ماهه رو برده وسط جنگ ؟!

رضا

داستان این بوده ...دو تا پسر عمو سر قدرت با هم جنگ کردن ! پسر عمو بودن دیگه ! این می گفت من خلیفه م اون می گفت نخیر کی گفته ؟ منم !خلاصه اینا درگیر میشن اونی که قدرت بیشتری داشت پیروز شد ..اگه اینا هم پیروز میشدن همون بالا رو سر اونا می اوردن ... بعدترشم ! اینا 72 تا نبودن خیلی بیشتر بودن ..بعدا اینا خاستن که ماجرا رو با اه و ناله بسازن گفتن 72 تا !

ALI MERIDA

دوست عزیزم رضا تو بحث کردن احترام ب طرف مقابل و نظراتش شرط اوله,پس اگه بلد نیستی خدافظی,چون بحث کوچیکی نیس شما که تاحالا چیزی جز 4 تا کتاب درسی و نهایتا 2.3تا فلسفه مثلا نیچه خوندی زیادی حرف نزن! و اما شما خانم دختر خوب تاریخ طبری رو اگر تونستید کامل تر بخونید!برای غدیر هم چیزی ننوشته!حتی تعداد گوسفندای پیامبرو نوشته اما غدیرو ننوشته!نمیشه برای تاریخ اسلام از اون استناد کرد,درسته موثقه ولی کامل نیست.من کتاب تاریخ بلعمی رو نخوندم ولی ظاهرا کامل تر باشه,چون خود بلعمی ((یکی از وزرای سامانی))1سری چیزا توش وارد کرده

زنجبيل

فقط به خاطر حرف و دعوت مردم نبوده شب وداع از مدينه حضرت براي وداع با پيامبر ص به زيارت قبر ايشون ميرن در حالت خواب يا مكاشفه حضرت رسول رو ميبينن و گفتگويي بين اين دو بزرگوار مطرح ميشه كه تمام نيات سفر و هدف اين مهاجرت بيان ميشه روايتيه شنيدني و خوندني

معمولی

گم شو دخترک احمق

ali

درود بر بانوی شجاع ایرانی.برای آدمای خردورز که هر چیزی رو همینجوری قبول نمیکنن احترام قایلم.امیدوارم درکشف حقیقت موفق باشید.من بدلیل شرایط کاری با اعراب شیعه و سنی عراق ارتباط زیادی داشتم.بی اغراق بگم سالها عقب ترن از ایرانیان.

محمّد

من اول نظر قبلی رو دادم، بعد این پستت رو دیدم، تازه به عمق فاجعه پی بردم، این هفته باید واسه کنفرانس بخونم، هفته دیگه اگه خدا خواست میام اطلاعات گوهر بارم رو به اشتراک میزارم [نیشخند]

سیدمحمدجواد

برایم خیلی عجیب بود که به اذعان خودتان تنها با مطالعه بخشی از یک کتاب اینطور قاطعانه در مورد انبوهی از وقایع تاریخی موضع گیری می کنید و آنها را دروغ می پندارید. تحلیل تاریخ همانند هر رشته دیگر نیازمند مطالعه کافی و روشمند است.یک متخصص به سادگی می تواند پاسخ ابهامات شما را بدهد.

الی

بنده خدا آقا رضا انگار وسط میدون جنگ بوده . چنان یقینی قابل تحسینه.!!!!!!!