تصور

 

 وقتی من بچه بودم، به دلیل تعداد زیاد آدمای خونه ی ماچشمک، یه کتابخونه ی پر از کتاب داشتیم. حتی یه بار کتابا رو شماره زدیم تا قشنگ هرچی رو برمی داریم بذاریم سر جاش و همه چی به هم نریزه. پایین ترین طبقه ی کتابخونه، کتابایی بود که برای سن من مناسب بود، من در اولین فرصتی که حروف الفبا رو یاد گرفتم، خوندن این کتابا رو به طور کامل شروع کردم.

بین این کتابایی که من می خوندن، یه سری کتاب بود مربوط به زمان پیامبر، شاید 14 جلد اینا بود، همه چی توش بود، از شعب ابی طالب، فتح خیبر، جنگ خندق و الی آخر. این کتابا عکس داشت و من عکساشو دوست داشتم. دقیقا یادم نیست به خاطر عکسا بود یا توصیفای کتاب خیلی قشنگ بود، به هر حال من همیشه خودمو توی این اتفاقا تصور می کردم. اصلا به طرز عجیبی خودمو اونجا می دیدم، توی همون صحرای عربستان، کنار شترا یا هر چیز دیگه ای که توی کتاب نوشته بود. این قدر خودمو طوری که حتی الان هم صحنه هاش به طور شفاف و واضح توی ذهنم هست!! مخصوصا اون قسمت شعب ابی طالب!

یه چیزی که واسم خیلی جالبه اینه که هنوز هم هر وقت یه کتابی راجع به پیامبر می خونم، همون حس زنده میشه، دوباره خودمو اونجا تصور می کنم. برام جالبه که این حسو نسبت به هیچ کتاب دیگه ای ندارم، هیچ کتاب تاریخی ای منو نمی بره به اون جایی که واقعا داره توصیف می کنه.

واقعا این پردازش های ذهنی خیلی وقتا منو به خودش مشغول می کنه، توی ذهن آدم چی میگذره؟ یا بعضی کتابا چه تاثیری روی آدم دارن که باعث میشن هیچ وقت از ذهن آدم نرن؟

 

/ 1 نظر / 8 بازدید
ماهگل

عزيزم اسم كتاب رو يادتون نيست؟ميخوام براي دخترم بخرم[گل]