خونه اجاره کردن تو آلمان

 

پست قبلی رو که راجع به خونه اجاره کردن و خونه دیدنمون گذاشتم، به نظرم رسید که شاید بد نباشه یه کمی راجع به خونه اجاره کردن تو آلمان توضیح بدم. شاید براتون جالب باشه یا اگه بخواین بیاین، شاید به دردتون بخوره.

تو آلمان خونه ها خیلی با ایران فرق داره، هم از نظر طراحی و هم از نظر تقسیم بندی هزینه ها. فرق اصلی طراحیشون اینه که هال ندارن. اکثر خونه ها این طوری هستن که شما از در که وارد می شین یه راهرو کوچیک هست و بعدش به تعداد اتاق ها در. حالا از بین همین اتاقا شما می تونین یکی رو اتاق خوابتون انتخاب کنین و یکی دیگه رو به عنوان پذیرایی استفاده کنین. ولی خونه ای که مثل ایران باشه که شما از در وارد بشین و بعد از راهرو وارد یه هال بزرگ بشین (بدون هیچ دری) و تازه بعد از توی هال بتونین به چند تا اتاق وارد بشین، ندارن (یا حداقل من تا حالا ندیدم).

به همین دلیلی که بالا گفتم (تفاوت طراحی خونه ها)، شمارش اتاقا هم توی آلمان متفاوته؛ یعنی، چیزی که اونا بهش میگن دو خوابه، ما ایرانی ها میگیم یه خوابه. چون یه پذیرایی داره و یه اتاق خواب، ولی آلمانی ها میگن دو خوابه چون خود هال (یا پذیرایی) هم یه اتاق حساب میشه. بنابراین، اگه می خواین تو آلمان خونه بگیرین، حواستون حتما به این نکته باشه.

حالا وقتی آلمانی ها میگن خونه یه خوابه است یعنی چی؟ یعنی یه خونه که از در وارد میشین یه هال داره و یه آشپزخونه و یه سرویس، همین (یعنی اتاق خواب جداگانه نداره).

نکته ی دیگه اینکه تو آلمان خونه ها برای صاحبخونه ها مالیات دارن و این مالیات بسته به اینکه چند نفر توی اون خونه زندگی کنن متفاوته. برای همینم معمولا اونایی که خونه شون یه یه خوابه هست (از این به بعد تعداد خواب ها رو ک میگم منظورم به سبک آلمانیه)، به دو نفر نمی دن، چون براشون مالیات بیشتری داره.

نکته ی دیگه ای که موقع خونه اجاره کردن تو آلمان باید مد نظر داشته باشین اجاره ها هست. اجاره ها معمولا به دو بخش تقسیم میشه: اجاره ی سرد و هزینه ی شارژ یا Nebenkosten). به مجموعه اجاره ی سرد + هزینه ی شارژ میگن اجاره ی گرم. چرا میگن اجاره ی گرم؟ چون اون Nebenkosten معمولا هزینه ی گرمایش رو هم شامل میشه. الان بیشتر توضیح میدم که از گیجی در بیاین:

هزینه ی سرد: یعنی هزینه ای که باید برای اون ساختمون پرداخت کنین، برای خود ساختمون.

nebenkosten: یعنی هزینه ای که باید برای گرمایش (شوفاژ و آب گرم خونه)، تخلیه ی زباله ها، تمیز کردن خونه به طور منظم و سایر هزینه های جانبی به صورت ماهانه بپردازین.

حالا جمع این دو تای بالا رو بهش میگن هزینه ی گرم.

علاوه بر این هزینه ها، شما باید هزینه ی برق هم بپردازین که این هزینه بستگی به مصرف شما داره و خودتون هم باید برین قرارداد ببندین براش. بر خلاف ایران که فقط یه دو نه شرکت برق داریم، اینجا شرکت های مختلفی هستن که خدمات برق رسانی ارائه میدن. قیمت هاشونم کمی با هم متفاوته، مثلا بعضی ها برق رو با استفاده از نیروی بادی تهیه می کنن، بعضی ها با نیروی آب و غیره. اینکه با کجا قرارداد ببندین به عهده ی خودتونه. البته معمولا صاحب خونه خودش اول یه قرارداد می بنده (مثلا همون موقعی که خونه رو خریده) و اگه شما بخواین از قرارداد خودش استفاده می کنین و شما پول رو هر ماه به اون میدین. در غیر این صورت (مثلا اگه به نظرتون شما جای ارزون تری سراغ دارین)، بهش می گین که قراردادش رو کنسل کنه و شما خودتون می خواین برین با یه شرکت دیگه قرارداد ببندین. من که دنبال دردسر نمی گشتم از روش اول استفاده کردم، چون ماها واقعا شرکت ها رو نمیشناسیم و بهتره به خودمون دردسر ندیم.

هزینه ی برق هم این طوریه که شما ماهانه یه مبلغ ثابتی میدین و هر ماه قبض نمیاد براتون. روز اولی که خونه رو اجاره می کنین، با صاحبخونه تمام کنتور ها رو می خونین، یه جا یادداشت می کنین و هر دو تون امضا می کنین. آخر سال که می خواین تخلیه کنین، حساب و کتاب می کنین، دو باره کنتورها رو می خونین، میرین اداره ی برق و می پرسین که شما چقدر مصرف کردین. اگه شما اضافه مصرف کرده باشین، مابه التفاوت رو شما میدین به صاحبخونه، و اگه کمتر مصرف کرده باشین صاحبخونه مبلغ مابه التفاوت رو میده به شما. البته ما ایرانی ها همیشه مصرفمون از عادی بالاتره، چون اینجا گازهاشون با برق کار می کنه (اجاق گاز منظورمه) و ما هم که آبگوشت می ذاریم قل و قل و قل نیشخند. به عنوان نمونه من خودم توی یه خونه ی بیست و یک متری که نه لامپ آنچنانی ای داشت، نه من لباسشویی داشتم توی خونه، نه هیتر یا هیچ وسیله ی برقی دیگه ای (فقط یه توستر داشتم و یه اتو!!)، ماهی 4 یورو بیشتر از مبلغی که می پرداختم مصرف کرده بودم، یعنی در 12 ماه، حدود 50 یورو! پس حواستون باشه چطوری مصرف می کنین.

نکته ی آخر اینکه بعضی جاها گرمایشش با گازه. اینجا گاز از برق گرون تره، پس به نفعتونه که خونه ی این مدلی نگیرین.


/ 4 نظر / 22 بازدید
صبا

پس اونجا هزینه آب رایگانه؟ و در واقع بجر اون شارژ که الان تو ایران هم واسه آپارتمان ها مرسوم هست باید فقط هزینه برق داد ؟ در مورد هزینه اینترنت و تلفن ثابت هم میشه توضیح بدی؟

پیرامید

آبگوشت بار گذاشته بودی این قدر هزینه برقت اومد؟ [نیشخند]

saman

[گل][گل]سلاااااااام واقعا ممنونم از اطلاعاتی که دادی .اگه لطف کنی راجع به مالیات ها درمورد خودروها و....پست بذاری ممنونم بازم متشکرم[گل][گل][گل]

saman

پشت كاجستان ، برف. برف، يك دسته كلاغ. جاده يعني غربت. باد، آواز، مسافر، و كمي ميل به خواب. شاخ پيچك و رسيدن، و حياط. من ، و دلتنگ، و اين شيشه خيس. مي نويسم، و فضا. مي نويسم ، و دو ديوار ، و چندين گنجشك. يك نفر دلتنگ است. يك نفر مي بافد. يك نفر مي شمرد. يك نفر مي خواند. زندگي يعني : يك سار پريد. از چه دلتنگ شدي ؟ دلخوشي ها كم نيست : مثلا اين خورشيد، كودك پس فردا، كفتر آن هفته. يك نفر ديشب مرد و هنوز ، نان گندم خوب است. و هنوز ، آب مي ريزد پايين ، اسب ها مي نوشند. قطره ها در جريان، برف بر دوش سكوت و زمان روي ستون فقرات گل ياس.(سهراب سپهری)[گل][گل][گل]