روز آخر کنفرانس

 

روز آخر کنفرانس، صبح ساعت 7:15 بیدار شدم، بازم گوشیمو برای 7.5 کوک کرده بودم، ولی زودتر بیدار شدم. همه ی وسایلمو شب قبل جمع کرده بودم، به جز اونایی که تا دقیقه ی آخر باید بیرون می بودن، مثل دمپایی و مسواک و این چیزا.

لباس پوشیدم رفتم صبحانه خوردم. تازه فهمیدم که روز قبل من کور بودم، وگرنه طفلکی ها پنیر هم داشتن!

صبحانه رو که خوردم، برگشتم اون وسایلو جمع کردم و با چمدونم رفتم پایین. چمدونمو دادم به پذیرش و گفتم بعدا میام می برم.

اول رفتم محل کنفرانس و گفتم گواهی شرکت در کنفرانس منو بدین، برم نیشخند. گفت نیم ساعتی طول می کشه که برات چاپ کنیم، برو یه دور بزن بیا. منم رفتم سخن رانی استاد مدعوی کنفرانسو گوش دادم. خیلی موضوعش قشنگ بود، دوست داشتم بیشتر می تونستم بمونم، ولی با توجه به برنامه ریزی ای که کرده بودم، واقعا وقت نداشتم بیشتر از نیم ساعتشو بشینم. بعد از حدود سی و پنج دقیقه از سخن رانی بلند شدم رفتم پذیرش، گفتم آماده شد گواهی من؟ گفت آره. داد دستم و گفت نگاه کن که همه چیش درست باشه. در آوردم نگاه کردم، همه چیش درست بود، ولی من نفهمیدم پرینت به این سادگی چرا این قدر طول کشید؟سوال آخه من فکر کردم روی یه برگه ی مقوایی کلفت و با کلاس می زنن، ولی یه ورق آچهار ساده بود که نوشته بود من تو این کنفرانس شرکت کردم و مهر و امضای افراد مسئول هم بود.

خلاصه، گواهیمو گرفتم و اومدم بیرون. چون نمی خواستم ریسک کنم که دیر بشه، برگشتم هتل، چمدونمو ورداشتم و رفتم به سمت ایستگاه قطار که یه دوری همون دور و بر بزنم، یه سوغاتی بخرم برای همسر و برم فرودگاه. و ترجیح دادم که همه ی این مسیرا رو با چمدونم برم تا اینکه خودم برم و باز مجبور شم یه بار دیگه برم هتل و چمدونمو وردارم.

قبلا از پذیرش هتل پرسیده بودم کجا میشه سوغاتی خرید، گفت تو همون ایستگاه قطار اصلی هست. منم رفتم اونجا به هوای اینکه چند تا فروشگاه باشه. ولی فقط یه دونه بود! اول رفتم چیزایی که داشتو دیدم، ولی چیزی نخریدم و اومدم بیرون تا شاید جای دیگه ای پیدا کنم ولی پیدا نکردم.

دوباره برگشتم همونجا و گفتم میشه نصفشو به یورو بدم، نصفشو به کرون سوئد؟ آخه می خواستم کرونام تموم بشه. گفت آره، مشکلی نیست. خلاصه چهل و یک کرونی که داشتمو دادم، به علاوه ی نه یورو. خیلی گرون شد. واقعا نمی خواستم این قدر هزینه کنم، ولی خب چاره ی دیگه ای نداشتم (اگه سوغاتی نمی خریدم، همسر پوست منو می کند چشمک)، ضمن اینکه سوئد هم کشور گرونیه و احتمال اینکه بتونم چیز ارزونتری پیدا کنم واقعا کم بود، اونم سوغاتی که همه می دونن دارن به خارجی می فروشن و خود به خود همیشه قیمتش گرون هست!

خلاصه، یه مجسمه ی وایکینگ خریدم ازش. بقیه ی پولم که شد پنج کرونو بهم دستی داد. منم گفتم من می خواستم کرونامو تموم کنم، شما باز به من کرون دادی که! گفت با این پول یه کپی هم نمی تونی بگیری! منم گفتم باشه پس. کرونا رو ریختم تو کیفمو برگشتم برم که دوباره صدام زد و گفت می تونی به جاش دو تا از این شکلاتا ورداری، با اون پول همینو می تونی بخری. گفتم بده نیشخند، کاچی بهتر از هیچی چشمک. و به این ترتیب دو عدد شکلات هم خریدم، کرونامو تموم کردم و رفتم سوار اتوبوس بشم که برم فرودگاه.

روزی که اومدم، اتوبوس از فرودگاه تا ایستگاه قطار حدود 50 دقیقه تو راه بود، ضمن اینکه سوار شدنش هم یه صف خیلی طولانی داشت که باعث شد یه اتوبوس بره و من نتونم سوار شم. برای همین این دفعه گفتم یه ذره زودتر برم که یه وقتی دیر نشه.

ولی مسافرا اصلا زیاد نبودن، اونا هم مثل ایران وای نمی ایستن که اتوبوس پر بشه! سر ساعت راه می افتن. درست پنج دقیقه به زمانی که میخواست حرکت کنه اومد، مسافرا که شاید ده نفر بودیم سوار شدیم و راس ساعت هم راه افتاد. نیم ساعتم بیشتر تو راه نبود! یعنی من ساعت 12:15 تو فرودگاه بودم!!

خیلی زود بود، پروازم ساعت 3.5 بود. اولین کاری که کردم رفتم با دستگاه های اتوماتیکی که داشتن چک این کردم. این کارشون خیلی خوبه. هم ما تو صف وای نمی ایستیم، هم اونا مجبور نیستن کلی آدم استخدام کنن! حتی برچسبی که باید دور دسته ی چمدونت ببندی رو هم این دستگاها پرینت می گیرن برات و خودت می بندی.

بعد از چک این با دستگاه هم رفتم چمدونمو تحویل دادم و کارت پروازمو گرفتم.

دیگه بعدش کلی بیکار بودم، نمی دونستم چیکار کنم. یه دوری تو فرودگاه زدم، به مغازه هاش نگاه کردم ولی نمی تونستم چیزی بخرم، چون کرون نداشتم! خیلی هم گشنه بودم. از یه مغازه پرسیدم گفتم می تونم یورو بدم؟ گفت ما فقط اسکناس یورو قبول می کنیم، خورده اش رو هم فقط کرون می دیم!

دیدم کمترین اسکناس یوروی من بیست یوروییه، اگه می دادم واقعا حیف می شد. ترجیح دادم گشنه بمونم، به امید ماکارونی ای که مطمئن بودم همسر درست می کنه برای شب چشمک. کلا همسر خودش ماکارونی خیلی دوست داره، هر وقت می خواد خیلی علاقه شو نشون بده ماکارونی درست می کنه برام چشمک.

نشستم یه کمی ای-بوک خوندم از روی لپ تاپم (که بعدا براتون می نویسم)، دیگه دیدم لپ تاپم داره شارژش تموم میشه، خاموشش کردم، گفتم بقیه شو کتابی که برده بودمو بخونم (که اونم براتون می نویسم).

تو این بین دیدم این طوری نمیشه خیلی گرسنمه، رفتم از قسمت اطلاعات پرسیدم مک دونالد کجاست. گفت پیاده باید ده دقیقه، یه ربع راه بری. بهش گفتم دارم میرم فلان شهر که از اونجا برم فلان شهر تو آلمان و پروازم ساعت 3.5 ه. گفت به نظرم نمی رسی بری، من بودم می موندم، تو 45 دقیقه، یه ساعت بیشتر فرصت نداری.

منم نشستم کتابامو خوندم و تمام این مدت فکر می کردم خب چرا من 45 دقیقه بیشتر فرصت ندارم؟ الان که ساعت 12:30 اینائه! من باید دو ساعت دیگه وقت داشته باشمسوال! به هر حال بی خیال مک دونالد رفتن شدم و کتابامو خوندم.

ساعت 2:20 دقیقه دیدم بابا اینا چرا هیچ جا نمی زنن من کجا باید برم سوار بشم؟ کدوم گیت؟ رفتم رو بردو نگاه کردم و اونجا متوجه شدم که ظاهرا طرف درست متوجه نشده حرف منو و فقط همون مقصد نهایی منو در نظر گرفته و برای همین گفته نمی رسی بری مک دونالد. آخه یه پرواز مستقیم بود که مقصد نهایی من که ساعت 2:30 بود! اونم فک کرده بود من با این پرواز می خوام برم و اصلا به بقیه ی حرف های من که گفته بودم من پروازم غیر مستقیمه و این حرفا توجه نکرده بود!

ولی دیگه اون موقع خیلی دیر بود و واقعا من 45 دقیقه یا یه ساعت بیشتر وقت نداشتم!! و تازه شده بود حرف آقای مسئول اطلاعات و دیگه نمی ارزید برم مک دونالد.

این شد که دوباره نشستم سر جام و کتابمو خوندم. بعد یه دور دیگه زدم تو فرودگاه و فهمیدم که من از همون یه ساعت پیش می تونستم برم تو سالن انتظار دوم (که مخصوص مسافراست، و نه همراهاشون) منتظر بشمنیشخند! و اون شماره گیتی که می زنن روی بوردها برای کسایی هست که میخوان چک این کنن (که منم چک اینم با دستگاه بود). (این از معایب تنهایی سفر رفتنه برای من نیشخند، تا حالا هیچ وقت دقت نکرده بودم همسر اول کجا میره؟ برای چی میره؟ بعد چیو از رو برد نگاه می کنه و دوباره چرا میریم یه جای دیگهچشمک).

به هر حال، بلند شدم رفتم سالن دوم که طبقه ی بالا بود که دیدم یه عالمه فروشگاه اونجا هستن که میشه ازشون بدون مالیات خرید کنم (آدم تو فروشگاه های بعد از گیت آخر فرودگاه هر کشوری که اقامتش رو نداشته باشه می تونه بدون مالیات خرید کنه) ولی خب من دیگه دیر رفته بودم بالا و اصلا فرصت نداشتم مغازه ها رو نگاه کنم.

به هر حال این بخش از سفر ما هم گذشت و سوار هواپیما شدم. یه کمی از کتابمو ادامه دادم، اما خیلی زود خوابم گرفت و خوابیدم.

تو فرودگاه دوم که تقریبا دو ساعت وقت داشتم، بازم نمی تونستم کاری بکنم! یه دونه خوردنی فروشی بیشتر نبود که اونم فقط سوسیس و این جور چیزا داشت که به درد من نمی خورد. نشستم یه کمی از کتابمو ادامه دادم و زمان گذشت و سوار هواپیما شدم دوباره.

پرواز دوم طولانی تر بود و من واقعا نمی دونستم تو طول پرواز چیکار کنم! کتابمو خوندم و یه ساعت پرواز که گذشت کتابم تموم شد! خیلی غصه خوردم. گفتم کاش دو تا کتاب آورده بودم. آخه واقعا حوصله ام سر رفته بود.

دیگه اون نیم ساعت آخرش هم گذشت و به سلامتی رسیدیم فرودگاه آلمان. اونجا مک دونالد بود، ولی من ترسیدم قطارمو از دست بدم، بی خیال خوردن شدم و رفتم ایستگاه قطار که برم شهر خودمون.

تو ایستگاه قطار هم مک دونالد از سکویی که من می خواستم سوار قطار بشم دور بود و به ریسکش نمی ارزید که برم چیزی بخورم. رفتم بورگر کینگ که اونم انقدر قیمتاش زیاد بود که دلم نیومد چیزی بخرم، مخصوصا که به شدت مطمئن بودم همسر الان داره برام ماکارونی درست می کنه چشمک (انقدر مطمئن بودم که فکر کنم اگه درست نکرده بود سکته می کردم نیشخند).

خلاصه، از فرط گرسنگی یه دونه کیک کوچیک وانیلی خریدم و قبل از سوار شدن خوردم. بعدش هم دیگه سوار قطار شدم. تو راه یه دختر و پسر ایرانی اومدن بغلم نشستن، اونا متوجه نشدن اول که من ایرانی هستم ولی من خودم سلام کردم، چون به هر حال با اون تیپ لباس پوشیدن و سبک گره زدن روسری قطعا ایرانی بودمچشمک و منم ترجیح دادم به جای اینکه خودمو به ایرانی نبودن بزنم، خیلی رک و رو راست بهشون بفهمونم که من ایرانی ام! شاید بخوان حرفی بزنن که دوست نداشته باشن من بفهمم!

من سلام کردم و اونا هم خیلی گرم جواب دادن و نشستن. دختره بهم گفت شما انقدر چهرتون جذابه که آدم دوست داره باهاتون حرف بزنه. شما مسافرین؟ و این طوری بحثو شروع کرد.

تو حین حرف زدن، وقتایی که سکوت برقرار می شد، با خودم فکر می کردم امروز انقدر صورتم خشک شده بود که مجبور شدم کرم بزنم و بعدش هم تو اون همه مسیری که پیاده رفتم، حس می کردم یه لایه خاک روی صورتم نشسته و چون صورتم چرب بوده به صورتم چسبیده!

با خودم فکر می کردم واقعا تو این صورت خسته ی گرد و خاکی و کثیف من چی برای این خانوم انقدر جذاب بوده؟!!متفکر

به هر حال تا وقتی رسیدیم به مقصد اونا با هم صحبت کردیم. دوست داشت بیاد رشته ی ما، منم تا جایی که بلد بودم راهنماییش کردم و وقتی رفتن پیاده بشن می شنیدم که با پسری که همراهش بود (که شاید دوست پسرش یا همسرش بود) صحبت می کرد و خوشحال شده بود که رشته به اون سختی که فکر می کنه نیست.

خیلی دوست داشتم شماره مو می خواست و بعدا می فهمیدم که بالاخره چی کار کرد و شاید اگه بازم کمک لازم داشت می تونستم بیشتر کمکش کنم. ولی اون نخواست و منم روم نشد به کسی که فقط نیم ساعت باهاش هم کلام بودم بگم شماره ام رو بگیر (آخه من که با اون کاری نداشتم که بخوام بگم شماره تو بده!!). این شد که خداحافظی کردن و بدون اینکه ما اسم همو بفهمیم اونا پیاده شدن!!

اونا که رفتن من هنوز یه ساعت دیگه وقت داشتم تا رسیدن به شهر خودمون. لپ تاپمو روشن کردم تا از اون یه ذره جون باقی مونده اش استفاده کنم! 15 درصد شارژ داشت و هر لحظه ممکن بود خاموش بشه. تنظیماتشو گذاشتم روی power saver و ای-بوکمو باز کردم.

با همون 15 درصد شارژ 40 دقیقه تونستم کتاب بخونم. ساعتای 10:10 اینا بود که لپ تاپم خوابش برد دیگه خمیازه! البته قبلش هم هی می گفت خوابم میاد، من محل نمی دادم بهش چشمک.

من ساعت 10:40 رسیدم شهرمون. از قطار پیاده شدم، یه نگاهی کردم، همسرو ندیدم، فکر کردم نیومده، خیلی تعجب کردم! بعد که مردم یه کمی از جلو چشمم رفتن کنار دیدم چرا اومده، کلی خوشحال شدم بغل.

با هم رفتیم ایستگاه اتوبوس که بریم خونه. مطمئن بودم ماکارونی درست کرده ولی باز پرسیدم، گفت پنیر و سبزی می خوریم، مطمئن بودم دروغ میگه! انقدر اصرار کردم که اعتراف کرد ماکارونی درست کرده چشمک.

پام که به خونه رسید فهمیدم چقدر خسته ام. خییییلی گشنه ام بود ولی از خستگی نتونستم اون طوری که دوست داشتم بخورم تا بترکم نیشخند. حتی شاید از همیشه هم کمتر خوردم.

بعدشم رفتم اون چرکا رو از روی صورتم پاک کردم و اومدم خوابیدم.

 

/ 4 نظر / 3 بازدید
صبا

خسته نباشی خانم خانما.[لبخند] من همیشه برام سوال بوده که مک دونالد چیا داره که جامعه مسلمین هم می تونند استفاده کنند[سوال]

پیرامید

خب یه باره روزه می گرفتی دیگه! آخه این چه شکنجه ای بود به خودت دادی؟ به جون خودم!

لیلی

خیلی خوبه که توی سفر تنهایی بدون همسر از هواپیما جانموندی. و خیلی خوبتره که لپ تاپت شارژ داشته که حوصله ات سر نره در این همه وقت زیادی. من بودم روی صندلی ها می خوابیدم[نیشخند]

لیلی

با تشکر از نقش پررنگ جناب همسر که در هر پاراگرافی یکبار از ایشان یاد شده!