درک متقابل؟

 

همین الان داشتم یه وبلاگی رو می خوندم که یه سری غذا معرفی کرده بود برای سحری و افطاری.

داشتم به این فکر می کردم که میگن آدما روزه میگیرن که فقیر فقرا رو درک کنن، بماند که اتفاقا چند روز پیش جمله ی قشنگی خوندم که می گفت هیچ روزه داری فقیرا رو درک نمی کنه، چون امید به افطار داره! واقعا جمله ی قشنگی بود.

حالا بگذریم از این. من اصلا اون وبلاگو خوندم حالم بد شد.البته بد شدن حال من هیچ ربطی به نویسنده ی وبلاگی که خوندم نداره ها، اون بنده خدا از سر خیرخواهی چند تا نکته گفته واسه اینکه آدما چی بخورن واسه سحری و افطاری.

لیست پیشنهادی یه چیزی تو این مایه ها بود، برای افطار ایناها رو بخورین مثلا: پنیر و گردو، ارده با شیره ی انگور، عسل و کره ی حیوانی، آب گوشت بخارپز. از سحر تا افطار شربت خاک شیر، شربت آبلیمو و .... برای سحری غذاهای سنگین و دیرهضم، مثل غذاهایی با گوشت گوسفندی، حلیم با گوشت!

اصلا واقعا یه لحظه دلم واسه خودمون سوخت که واقعا همه ی همینا رو با هم می خوریم، بعدم فکر می کنیم بیچاره اونا که ندارن و به نظر خودمون دیگه ما تمام وظیفمونو انجام دادیم! حتی همین فکرو هم نمی کنیم اصلا. اصلا یه سوال، شما تا حالا شده یه طوری تو ماه رمضون گرسنگی بکشین که بگین طفلکی گرسنه ها؟!سوال

والا من که تا جایی که یادم می یاد، تو ماه رمضون هر وقت گشنه می شدم یاد ساعت می افتادم!! نه یاد گرسنه های بیچاره.

یه سوال دیگه هم دارم. به نظر شما، از اونجایی که قراره تو ماه رمضون یه وعده کمتر بخوریم، آیا اگه هزینه ای که برای خوردنی جات صرف کردیمو حساب کنیم، تو ماه رمضون کمتر هزینه کردیم؟متفکر

---

میگن شب قدره، شب قدر که معلوم نیست دقیقا کی باشه، ولی خب بیاین فرض کنیم باشه. یه لحظه سعی کنیم واقعا جای خیلی ها باشیم و برای خیلی ها دعا کنیم

واسه آدمایی که الان هر لحظه تو خونشون نگرانن و نمی دونن آیا یه لحظه دیگه یه موشک رو خونشون پرت میشه یا نه.

واسه اونایی که معلوم نیست داعشی ها قراره چه بلایی سرشون بیاره.

واسه اونایی که کسی رو (علی الخصوص تو یه جنگ نابرابر) از دست دادن.

واسه اونایی که شاید اگه ما جاشون بودیم، شاید سال ها پیش به خدا هم کافر شده بودیم.

واسه اونایی که وقتی تو دعاهامون می خونیم "اللهم اشف کل مرضانا" (خدای تمام مریض های ما رو شفا بده)، قند تو دلشون آب میشه و می دونن داریم واسه اونا دعا می کنیم.

واسه اونایی که نمی شناسیمشون، ولی یه جا یه روز تو خیابون، تو کوچه، یه جایی کمکمون کردن، حتی شده با گرفتن دسته ی چمدونمون.

واسه اونایی که به گردنمون حق دارن.

واسه اونایی که ما خبر نداریم، ولی یه روزی برای ما دعا کردن (شاید ما بهشون کمک کردیم). دعاشونو متقابلا با دعای خیر بهشون برگردونیم.

واسه اونایی که قبل از اینکه ما به دنیا بیایم فوت کردن، آدمایی که ما هیچ وقت یادشون نمی افتیم، ولی به گردن ما حق دارن، مثلا شاید پدربزرگ یا مادربزرگ های ما، یا شاید یه نسل قبل ترشون.

واسه اونایی که فوت کردن و اصلا با ما فامیل هم نبودن، ولی هیچ کسو ندارن که براشون دعا کنن. اصلا دعا کنیم واسه آدمای ده نسل قبلمون، آدمایی که الان نه سنگ قبری ازشون می بینیم، نه هرگز به یادشون می افتیم تو زندگیمون.

واسه اونایی که هر از گاهی بهمون گفتن التماس دعا

واسه اونایی که ما یه روزی بهشون گفتیم التماس دعا و اونا برامون دعا کردن

واسه ...

واسه خیلی های دیگه که خودتون بهتر از من می تونین لیستو کامل کنین.

اون وقت اون آخرا به خدا بگیم، حالا اگه جا مونده واسه شکایت های من راجع به درسم و نمرم و پروژه مو کارم و این چیزا و واقعا به نظرت خنده دار نمیاد این خواسته های من، اینا رو هم برآورده کن.

/ 4 نظر / 5 بازدید
آرمین

گفت موسی ما را از زبان غیر خوان.....[گل]

صادق

با سلام این نظر هیچ ربطی به مطالب این نوشته ندارد. قضیه از این قراره که من یه ده روزی هست سر به این وبلاگ میزنم ولی مطلب تازه ای نمی دیدم. چرا؟ چون اینترنت اکسپلورر از هیستوری نشون می داد. خلاصه ناراحت بودم هم از این جهت که از نوشته های شما بهره مند نمی شدیم هم این که نکنه اتفاقی افتاده باشه خلاصه خوشحالم امروز مشکل برطرف شد. سرزنده و شاد باشید

صبا

یه چیز جالب در مورد روضه گرفتن اینه که یه عده میگن روضه نمیگیریم چون اذیت میشم،گشنگی و تشنگی این روزا خیلی اذبت میکنه (به بیمارا کاری ندارم) خب بکب نیست بهشون بگه اگر قرار بود نه گرسنه بشی نه تشنه خب چه کاری بود این روزه گرفتن!!! اما فلسفه روزه جدای از یاد فقرا که این روزا کمتر کسی با گرسنگی از اونا یاد میکنه، تمرین اراده هست، همین که یه ماه برنامه زندگی آدم تغییر میکنه و خیلی چیزا سرجاشون نیستند اگر اهل تفکر باشیم می تونه خیلی اثرات داشته باشه.

صبا

آقا بعدش درست نوشتم[چشمک] به خدا دیکته م ضعیف نیست، [نیشخند]