باز دوباره همه چی قاطی شد!

 

نمی دونم چرا دوباره همه چی قاطی داره قاطی میشه، وقتی میگم همه چی یعنی واقعا همه چی ها! تمام مشکلاتی که تا همین چند هفته پیش برگشتیم برگشتن سرجاشون! انگاری فقط می خواستن چند هفته برن تعطیلات! البته این دفعه امیدم به حل شدن بعضی از این مشکلا بیشتر از قبله لبخند.

منشی دانشگاه شهر جدیدی که باید برم بهم ایمیل زده بود چند روز پیش، تمام فرم ها رو فرستاده بود و گفته بود تا دو هفته دیگه اینا رو پر کن و بفرست. علاوه بر این دو تا چیز دیگه هم می خواست، یکی اجازه ی کار که بهم گفت احتمالا باید بری از اداره اقامتتون بگیری و یکی هم گواهی مدرک معادل چون من مدرک قبلیم مال آلمان نیست باید به دانشگاه درخواست بدم تا برام گواهی کنن که مدرکمو قبول دارن.

حالا امروز رفتم اولی رو بگیرم، اداره اقامت گفت ما نمی تونیم بهت اجازه ی کار بدیم، تو فقط 120 روز اجازه کار داری چون دانشجو هستی. از اون طرف قراردادی که من می خوام ببندم کلا یه قرارداد کاریه که من با اون قرارداد باید مالیات بدم. اگه بخوام اونو قرارداد ببندم دیگه نمی تونم ویزای دانشجویی داشته باشم. خانومه بهم یه فرم داد که پر کنم (که همون فرم درخواست اقامت یا تمدید اقامته) و یه برگه هم داد که روش اسم مسئولای مربوطه رو نوشته بود و من بر حسب حرف اول فامیلیم باید به یکیشون ایمیل بزنم و وقت بگیرم برای تمدید ویزام.

از اون طرف اگه من دانشجو نباشم، این خونه ای که الان می خوایم بگیریم رو نمی تونیم بگیریم!

منم از اداره اقامت بدو بدو اومدم خونه، زنگ زدم به منشی اون دانشگاه گفتم به من این طوری میگن. میشه دقیقا عبارت آلمانی منظورتو بگی تا من به این اداره اقامتون بگم، من فکر می کنم چون انگلیسی گفتم طرف درست نفهمیده!

بعد که کلی باهاش صحبت کردم میگه اصلا نمی خواد اونو بگیری! من یه نامه برات می فرستم با پست که توش میگیم که ما می خوایم این آدمو استخدام کنیم و استخدام کردنش حتمیه، اونو می فرستم در خونه تون. تو با اون برو یه وقت بگیر برای تمدید ویزا و برو ویزاتو تمدید کن. علاوه بر این یه متن هم می نویسم برات که همون متنیه که طرف باید توی ویزات بنویسه، این متنم توی همون نامه می نویسم و نامه رو که امضا شده بهت میدم. اونا خودشون ویزا رو با همون عبارتی که من گفتم اگه بنویسن مشکلی پیش نمیاد، یعنی هم می تونی دانشجو باشی و هم می تونی قرارداد کاری داشته باشی و دیگه منافاتی با هم ندارن.

حالا باید منتظر باشم که این نامه برام بیاد و من ببینم کی ویزامو تمدید می کنن. امیدوارم زودتر درست بشه.

همسر هم که ظهر اومد، باهاش صحبت کردم، به نظر میاد راه داشته باشه که من هم دانشجو باشم و هم کار کنم. من اصلا نباید به خانومه می گفتم که می خوام دانشجو هم باشم. یه کم سیستماشون پیچیده است!

---

به شرکتی که فعلا قراره بهمون خونه اجاره بده زنگ زدم و در کمال تعجب با دو نفری که صحبت کردم هر دوشون انگلیسی جواب دادن. البته من آلمانیامو آماده کرده بودم که اگه لازم شد رو کنم ولی خب لازم نشد چشمک.

از خانومه پرسیدم کی برامون قراردادو می فرستی؟ گفت نمی دونم احتمالا تا هفته ی دیگه میاد. گفتم حتما خونه رو بهمون میدین دیگه؟ گفت آره. حالا خدا کنه اینا هم قراردو زود بفرستن، ما مردیم زیر بار این همه استرس!!

----

روشی که برای تزم شروع کردم، دیشب یه نتیجه ی اولیه ازش گرفتم که اصلا خوب نبود! یعنی اگه به همین شکل ادامه پیدا کنه، باید دوباره دنبال یه روش دیگه بگردم. استادمم که کلا هیچی!

وقتی روش تکراری می خوام امتحان کنم، میگه اینو که قبلا استفاده کردن، جدید نیست که بخوای استفاده کنی. وقتی روش جدید پیشنهاد می کنم، میگه اول ثابت کن این روش جواب میده بعد استفاده کن!!

خودشم که هیچ ایده ای نمی ده!

----

امروز با یه نفر قرار داشتم، یه پسر نیمه ایرانی که دوست داره فارسی یاد بگیره. بلده بنویسه و بخونه، اما مکالمه اش خوب نیست. ساعت 9 باهاش قرار گذاشته بودم. وقتی باهاش صحبت کردم دیدم هیچ مشکلی تو فهمیدن فارسی نداره، فقط باید یه کمی باهاش یواش صحبت کنی، و یه کمی هم کلمات سخت به کار نبری.

تنها مشکل حرف زدنش اینه که مثل کتاب حرف می زنه: بیشتر آنهایی که به کلاس ما آمده بودند .... او گفت که باید ....

باباش ایرانیه، اما مامانش نه. بچه که بوده باباش باهاش فارسی صحبت می کرده، اما از وقتی رفته کودکستان دیگه آلمانی شده زبون غالبش و دیگه فارسی یاد نگرفته. اما الان تقریبا چهار پنج ساله که به باباش گفته من می خوام دوباره فارسی یاد بگیرم و الان که تو شهر ما درس می خونه وقتی با خانواده اش تماس می گیره فارسی حرف می زنه.

جالبش اینه که میگه یه درس ورداشتم در مورد خوندن کتیبه های فارسی پرسپولیست و این جور جاها، صرفا به این دلیل که توش فارسی هست و آدم فارسی صحبت می کنه.

کلاس های دیگه ای رو هم امتحان کرده ولی می گفت اونا همه اش گرامر بود و من مشکل گرامر نداشتم واسه همین دوست نداشتم.

اول یه ساعتی فارسی کار کردیم (یعنی فقط حرف زدیم)، بعدش همین که کتاب آلمانی رو باز کرد که به من درس بده، بهم میگه من اگه آلمانی نبودم هیچ وقت حاضر نبودم آلمانی یاد بگیرم نیشخند.

حالا قراره جمعه دوباره ببینمش. یعنی کلا دو روز تو هفته همو می بینیم، دوشنبه ها و جمعه ها. امیدوارم بالاخره من یه روزی بتونم چهار تا جمله آلمانی حرف بزنم نیشخند.

 

/ 3 نظر / 2 بازدید
صبا

خیلی هم همه چی قاطی نشده ها، یه کم از اون حالت امن در اومده، من که مطمئنم دوباره به حالت امن بر میگرده ان شالله[قلب]

لیلی

چه گزینه های جالبی گیرت میاد. اینجا همه بچه ها چون کلاس زبان فارسی هست سراغ بقیه نمیرن. هر چند که کلاس ها بیشتر گرامر هست تا حرف زدن و بچه ها وقتی میرن ایران متوجه میشن که نمی تونن با مردم حرف بزنن. کارها ی ویزا و این بند و بساط ها هم ان شالله درست میشه. مخصوصا امشب که شب میلاد هست و این ماه که ماه برکت هست همه گره ها باز میشه ان شالله

ماریا

درست میشه همه چی. به نظر اونقدرا هم قر و قاطی نمی اومد که گفتی