چیزایی که امروز یاد گرفتم

چون این مطلب طولانیه، تصمیم گرفتم جداگونه براش پست بذارم.

یه تیکه از کتاب تاریخ طبری، در مورد کشته شدن عثمان. همه شو نمیذارم چون خیلی زیاد میشه. یه کمیش رو توضیح میدم، یه کمیش رو هم متنشو میذارم.

وقتی مردم از دست کارای عثمان عصبانی میشن میخوان برن بکشنش، بعد اون از اطرافیانش کمک می خواد. اونا بهش میگن یکی رو بفرسته پیش حضرت علی و از حضرت علی بخواد که با مردم صحبت کنه و هرچی رو که ازش میخوان تعهد کنه و صبر کنه تا کمک برسه (عثمان قبلا از آدمایی مثل معاویه کمک خواسته و گفته که مردم میخوان منو بکشن).

خلاصه یکی رو می فرستن و حضرت علی میاد. عثمان به حضرت علی میگه:

"ای ابو حسن، رفتار مردم چنان بوده که دیده ای و رفتار من چنان بوده که دانسته ای، میترسم که مرا بکشند، آنها را پس فرست، به قسم خدا عز و جهل تعهد می کنم که از آنچه خوش ندارند بازمانم و تعهد می کنم که درباره خودم و دیگران به حق عمل کنم اگرچه خونم بر سر این کار بریزد."

"علی گفت: عدالت تو برای مردم از کشتنت بهتر است تعهد کردی که از آنچه نمی پسندند بازمانی و من آنها را پس فرستادم، اما به تعهد خویش وفا نکردی این بار مرا فریب نده که من از جانب تو تعهد می کنم که به حق عمل کنی."

عثمان قبول می کنه و حضرت علی هم به مردم میگه و مردم میگن ما گفتار بدون کردارو قبول نداریم و حضرت علی به عثمان میگه و اونم تعهد میده که کردارش رو درست کنه (و اون آدمایی که به ناحق مسئول بعضی جاها کرده رو عزل کنه و از این قبیل کارها) ولی از حضرت علی مهلت میخواد. حضرت علی هم میگه برای مدینه که مهلت نمی خواد، برای بقیه ی جاها به اندازه ای که دستورت به اون جاها برسه.

عثمان میگه برای مدینه هم سه روز بهم مهلت بده.

حضرت علی هم قبول می کنه و بهش مهلت میده. منتها همون طور که نوشتم عثمان توی این مدت منتظر کمک بوده و داشته برای جنگ آماده میشده و سلاح جمع می کرده، قصد نداشته تغییری بده در کارهاش! و تغییری هم نمی ده.

مردم دوباره شورش می کنن و میگن تو قرار بود عاملان فاسق رو برداری. الان هم همین کارو بکن و عاملان فاسق رو عزل کن. می گه اگه من قرار باشه اون کاری که شما می خواین رو بکنم، پس من چیکاره ام؟!!! اون وقت که "کار به فرمان شماست"!

این جوری میشه که چهل روز مردم محاصره اش می کنن و تو این مدت طلحه نماز رو می خونده با مردم و بعد از محاصره هم بالاخره می کشنش.

 

پی نوشت: احتمالا این قسمت داستان رو بعدا کامل می کنم توی پست های بعدی.

/ 0 نظر / 10 بازدید