فرهنگ آلمانی

 

این قسمت: چیزهای بد، سیگار و آب شنگولی نیشخند

یه چیزی گذاشتم دانلود شه، گفتم تا اون دانلود شه من بیام یه کمی از فرهنگ آلمانی براتون بگم.

من نمی دونم چرا این آلمانی ها این قدر سیگار می کشن. بعد اینا این همه سیگار می کشن چرا از ماها این قدر سالم ترند؟!!متفکر آیا ورزش می تونه عوارض سیگار رو جبران کنه؟! و هم چنین مشروب. اینا که این قدر از این جور آب شنگولی ها می خورن، چرا این قدر سالمن؟!! اگه قراره آب شنگولی عقلو زایل کنه، خب چرا اینا این همه آدم پیر سالم دارن؟ یعنی تو این همه مدت این آب شنگولی ها هیچ تاثیری نداشته رو اینا؟!!

در مورد سیگار و فرهنگ کشیدنش باید خدمتتون عرض کنم که توی اکثر ساختمونای اداری ممنوعه سیگار کشیدن. البته شاید هم توی همه ممنوع باشه، چون مطمئن نبودم از کلمه ی اکثر استفاده کردم. نکته ی جالب اینه که همه هم به این قانون احترام میذارن. من نمی دونم همه جا حسگر برای دود داره ساختمونا یا نه، ولی به هر حال هیچ وقت تا حالا ندیدم کسی توی داخل یه ساختمون اداری سیگار بکشه.

و نکته ی جالبش اینه که حتی کارمندای همون ساختمون هم، گاهی وقتا میان پایین ساختمون وای می ایستن، سیگارشونو می کشن و بعد دوباره میرن سر کارشون.

این قانون در مورد دانشجوها هم صادقه. مثلا من دیدم بعضی از دانشجوهای دکترای دانشکده ی خودمونو که میان پایین ساختمون، سیگار می کشن، برمی گردن میرن تو اتاقشون.

ولی تو خیابون تا دلتون بخواد آدم در حال سیگار کشیدن هست. از هر قشری، گاهی وقتا یه جوونی که مطمئن نیستی به سن قانونی رسیده باشه رو با سیگار می بینی و گاهی هم یه پیرزنی که به زور خودشو نگه داشته!!

من شنیده بودم سیگار آدمو گرم می کنه، ولی اینجا اینا رو می بینم که تو چله ی تابستون با تاپ میان بیرون و سیگار می کشن! نمی دونم فلسفه اش چیه!

الان یهویی یه خاطره ای یادم اومد. یه بار با همسر تو اتوبوس نشسته بودیم، یه نفر از در جلو سوار شد، آخرین پک سیگارشو کشید، هوا رو داد تو سینه اش و پاشو گذاشت تو اتوبوس که سوار بشه (از در جلو که جلوی راننده است)، راننده بهش گفت هوای دهنشو بیرون خالی کنه بعد بیاد!! واقعا خدا خیر بده راننده رو، وگرنه فکر کنم اتوبوس تا یه ربع بوی سیگار میداد دیگه! آخه محیط خیلی بسته و کوچیکه. و نکته ی جالب تر این کار این بود که طرف این کارو کرد، بدون اینکه دعوا کنه یا اتفاق خاصی بیفته!!

یه نکته ی دیگه ای که در مورد سیگار کشیدن اینا هست، اینه که سیگار اصلا زن و مرد نداره، حتی مسلمون و غیرمسلمون هم نداره. من خانم با حجاب مسلمون هم دیدم که اینجا سیگار می کشه، اونم در ملاء عام. اصلا من هیچ وقت تو ایران نمی فهمیدم چرا ما سیگارو برای خانوما بدتر می دونیم! من نمی دونم آیا سیگار کشیدن ضررش برای حیا و عفت آدمه یا برای ریه ی آدم! خب ریه ی زن و مرد که فرقی نداره! چرا ما زن ها که سیگار بکشن انقدر به دید استغفرالله توبه نگاشون می کنیم؟!!سوال

به هر حال که اینجا زن و مرد نداره و همه سیگار می کشن. تو خیابونم اگه فندک نداشته باشن، از جلوی هرکی رد بشن می پرسن فندک داری یا نه (البته ترجمه ی جمله ای که می پرسن میشه "آتیش داری؟" چشمک). از ما هم چند بار پرسیدن، چون خودشون می دونن اکثریت سیگار می کشن. واسه همین مجبور نیستن دنبال کسی بگردن که به قیافه اش بخوره فندک داشته باشه!

و نکته ی آخر در مورد سیگار اینکه با وجود این همه سیگاری اینجا، سیگار اصلا هم ارزون نیست!

و اما آب شنگولی! من نمی دونم اینجا برای آب شنگولی خوردن قانون خاصی هست یا نه، ولی استادا و دانشجوها تو دانشگاه همیشه قهوه و چایی و از این جور چیزا می خورن، نه آب شنگولی. آب شنگولی خوردن هم سن خاصی می خواد، باید طرف 18 سالش باشه و ظاهرا روی این موضوع حساس هم هستن. یه بار یکی از بچه ها (طرف اینجا دانشجوی ارشد بود) رفته بود بار با دوستاش. طرف به این بنده خدا گفته بود تو به قیافه ات نمی خوره 18 سالت باشه، باید کارت شناسایی نشون بدی که معلوم بشه بالای هیجده سالی تا بتونی سفارش آب شنگولی بدی! ( خوش به حال اونی که دانشجوی ارشده ولی ظاهرش به هیجده سال هم نمی خوره چشمک)

برای کریسمس هم یه آب شنگولی خاص دارن که ظاهرا داغ خورده میشه (بهش می گن گولو واین). ما یه بار برای شب سال نو رفته بودیم برلین. اونجا آتیش بازی دارن و خیلی هم معروفه. خیییییلی شلوغ بود، همه هم گولو واین دستشون بود و خیلی ها هم کم و بیش مست بودن و تلوتلو می خوردن. برای ما واقعا سخت بود بین این آدما راه رفتن. چون تو اون شلوغی اونا که اون قدری رعایت نمی کنن، همه اش ما باید مواظب می بودیم که گولو واین نریزه رومون.

البته اون شب یه شب خاص بود ها، فکر نکنین هر روز مردمشون مست و پاتیلن تو خیابون! اتفاقا اصلا این طوری نیست. با وجود اینکه شبا ساعت 9 بار ها و مشروب فروشی ها باز می شن، ولی حتی آدم وقتی 11 شب هم از خونه میره بیرون نه تنها به هیچ مستی برخورد نمی کنه، بلکه کاملا هم احساس امنیت می کنه! نه از مست و پاتیلا خبریه، نه از اراذل و اوباش و مزاحما!


/ 9 نظر / 11 بازدید
لیلی

اگر خونه تون نزدیک کلوپ یا اینهایی که ملت تا صبح توش مست می کنند بود نزدیک صبح قیافه های و حرکات عجیب غریبی می دیدی. ما یک بار هفته ای در هتلی مهمان بودیم که طبقه پائینش کلوپ بود غیر از این که تا صح از سرو صداشون نخوابیدیم دم صبح هم توی راهروهای هتل از رفت و آمد و خنده هاشون مستفیض بودیم و دیگه نمی گم صبح با چه صحنه ای جلوی در اتاق مون روبه رو شدیم[نیشخند]

شنگه بیری

من بارها با پنرها برخورد کردم مطلقا مزاحمتی ندیدم یک خاطره یکبار با ترکیش میومدم خونه یه اقایی که متاسفانه بعدا فهمیدم داروساز هست سه بطر کوچک شراب خورد انگار نه انگار ( من یک قاشق از اون سه بطر میخوردم میرفتم مسابقات ماراتن ) خلاصه ایرانیها همه چیزشون عجیب هست دیدمچند نفر یک بطر شراب میخورن کارایی میکنن که هیچ حیوانی نمیکنه خوب اگه خیلی مست میکنه اون اقا چرا بعد از خوردن سه بطر شراب اصلا کوچکترین حرکتی نکرد ؟

شنگه بیری

البته ناگفته نمونه من با این حرفتون موافقم خودم یک پارچ دوغ میخورم سه نفر رو ضربه میکنه اما من انگار نه انگار رفتم فروشگاه ایرانی 8 بطر دوغ خریدم غش کرده بود میگفت معتاد الکلی دیده بود معتاد دوغ ندیده بود :)))))))))))

لیلی

اعتیاد و اثر شراب هم مثل موادمخدر هست. برای افرادی که از سنین کمتر با دوز پائین شروع کردن در سنین جوانی و بزرگسالی و ... باید دوزهای بیشتر برای تاثیرات عمیق تر استفاده بشه.

غزال

هم موضوعت جالب بود،هم خیلی روون نوشته بودی،هم حرف دل منو زدی! اینجا هرزنی دستش سیگار باشه به چشم بد نگاهش میکنن،واقعا چرا؟!!! دود رو جسم اثر منفی داره ولی گاهی روح و روانوخیلی سبک میکنه!!!جدی میگم!

تیارا

خانومی اینکه بگی 11 شب بری بیرون به هیچ مستی برخورد نمیکنی به نظرم اشتباه هست ، شاید شما بر نخوردین وگرنه هست!یا نمیدونم شاید چون شهر هامون فرق داره! اما این احساس امنیت رو موافقم من توی آلمان کلا بیشتر احساس امنیت میکنم تا ایران ! اما هیچ چیز مطلق نیست !

تیارا

راجبه آب شنگولی هم میتونم بگم با اینکه من اصلا اهل الکلیجات نیستم اما شنیدم که مقدار معینیش حتی واسه ی بدن خوب هست!

پوریا

میدونین چرا آلمانیا چرا اینقدر بافرهنگ و پیشرفته هستند؟ چون اعتدالال دارن.افراط و تفریط ندارن.حتی تو خوردن مشروبات.