ادامه ی سفر (بروکسل)

خب ادامه ی سفرو می گم. بعد از صبحانه رفتیم بیرون. سوار ماشین شدیم، اول که می خواستیم ماشینو یه جای دیگه پارک کنیم و پیاده بریم جاهای دیدنی شهرو بگردیم، اخه اون پارکینگی که ماشین توش بود فقط تا نه صبح مجانی بود. بعدش تصمیم گرفتیم حداقل بریم یه کمی نزدیک به مرکز شهر پارک کنیم که راحت تر بتونیم بریم.

خلاصه با ماشین رفتیم، ماشینو یه جا پارک کردیم و رفتیم شروع کردیم به گشتن. بیشتر جاهاش فقط از بیرون دیدنی بود و چیز جالبی نداشت که بخوایم بریم توش. توشون موزه بود که ما هم علاقه ی زیادی به موزه نداشتیم. اول از همه مهم ترین جاهای دیدنیشو طبق سایتایی که دیده بودیم رفتیم. از اونجایی که انتظار داشتیم الان یه جایی باشه که بریم تو و واقعا جذاب باشه ولی همچین چیزی ندیدیم، یه کم ناامید شدیم!

یه جا بود اطلاعات بود برای توریست ها. رفتیم اونجا یه نقشه خریدیم و یه سری سوال پرسیدیم. در همین حین همسر از توی تبلیغات پشت در اونجا که توی باکس های خاصی به صورت مرتب قرار داده شده بودند، یه تور مجانی پیدا کرده بود! یه خرده عجیب بود ولی خب بود. یه تور پیاده روی دو ساعته ی مجانی. طبق اون تبلیغه تور ساعت یازده شروع می شد و اون موقع هم ساعت یه ربع به یازده بود. گفته بود اگه میخواین با این تور بیاین ساعت یازده جلوی همین محل دنبال آدمایی بگردین که با تی شرت قرمز هستن و روی لباسشون اسمشونو نوشته به علاوه ی اسم شرکتی که اینا براش کار می کردن. ما هم رفتیم بیرون و یکی دو تا آدم با این مشخصات پیدا کردیم. بهشون گفتیم که این تور چطوریه؟ واقعا مجانیه؟متفکر که بهمون گفتن بله مجانیه ولی اخرش اگه دوست داشتین می تونین انعام بدین به راهنماتون ولی مجبور نیستین.

ما هم گفتیم میخوایم شرکت کنیم توی تور. رفتیم توی صف وایستادیم وقتی نوبتمون شد فقط یه سوال ازمون پرسید، پرسید از کجا با گروه ما آشنا شدین؟ (برام خیلی جالب بود که اون صف برای این نبود که اسمی چیزی ازمون بپرسه، فقط میخواستن ببینن کدوم روش بازاریابیشون جواب داده چشمک!!).

بعدش ما رو گروه گروه کردن، هر گروه بیست نفر بود، یعنی هر بیست نفر یه راهنما داشتن.

این راهنما ما رو برد به قسمت های مهم شهر و تک تک ساختمونا رو توضیح دادن و در همین حین راجع به تاریخ بلژیک و همین طور فرهنگشون هم کامل برامون توضیح میداد. من و همسر که زیاد گوش نمی دادیم، چون برامون زیاد جالب نبود، ولی دوستامون خیلی علاقه مند شده بودن.

ضمنا این تور ما رو داخل هیچ جایی نمی برد، فقط از بیرون توضیح می داد که این ساختمونا چی هستن. هر کس که دوست داشت باید بعدا می اومد بگرده.

البته همون طوری که گفتم هیچ ساختمونی عملا داخل رفتن نداشت، چون چیز جالبی توش نبود. راهنما ایستگاه به ایستگاه ما رو می برد جلوی ساختمونای دیدنی و توضیح می داد. ایستگاه یکی به آخر قصر شاه بود (شاه امروزی، نه شاهای تاریخی آخه بلژیک هنوزم سیستمش پادشاهیه).

یه نکته ی جالبش این بود که بالای قصر یه پرچم بود که برافراشته بود. گفت وقتی این پرچم برافراشته است یعنی شاه اینجاست، هر وقت میره تعطیلات و توی کاخش نیست،پرچمو میارن پایین!

یه نکته ی جالب دیگه اش این بود که گفت شاه تازه از تعطیلات برگشته و الان- این وقت سال- به مدت چند هفته (فکر کنم گفت دو هفته ولی دقیق یادم نیست) در این کاخ بازه تا مردم برن ببینن. بعد از اون دوباره کارها شروع میشه و دیگه در اینجا برای عموم باز نیست.

البته این کاخی که ما دیدیم محل کار شاه بود، نه محل زندگیش. کاخ محل زندگیش یه جای دیگه است.

خلاصه وقتی تور تموم شد، اولین جایی که ما برگشتین همون جا بود، همون کاخ. مجانی می شد رفت توش. جالب بود که همچین جایی مجانی بود! توش جالب بود. همین چند وقت پیش شاه بلژیک عوض شد و شاه خودش سلطنت رو به پسرش واگذار کرد. لباسایی که خانواده ی شاه جدید توی مراسم تحلیفشون پوشده بودن اونجا گذاشته شده بود برای تماشا به علاوه ی یه عکسی از همون خانواده. جالبش این بود که عکس رو دقیقا توی همون نقطه ای گذاشته بودن که واقعا گرفته شده بود.

اونجا یه خانم ایرانی هم دیدیم که کلی ذوق کرده بود که چهار تا ایرانی دیده. پسرش هلند بود و اومده بود هلند پیش پسرش و برای تفریح یه روز هم اومده بود بلژیک. آدم اولش که از ایران میاد خیلی دنبال ایرانی ها میگرده و با پیدا کردنشون ذوق می کنه. این خانومم همون طوری بود.

کلی عکس گرفتیم توی کاخ و بعدش رفتیم دنبال یه جایی که غذا بخوریم. بعد از کلی گشتن یه مغازه ی ترک پیدا کردیم و غذا خوردیم. غذاش خیلی خوشمزه بود (جای شما خالیچشمک).

بعدش برگشتیم خونه، نماز خوندیم و من تقریبا یه ساعتی خوابیدم. انگاری یه عمر خوابیدم. کلا بعدش دوباره زنده شدم!!

عصری دوباره رفتیم بیرون. اول از همه رفتیم یه چیزی بخریم برای فردا صبحانه. آخه مغازه ها هشت عصر می بندن و یکشنبه ها هم هیچ جا باز نیست. خریدمونو کردیم و رفتیم بذاریم توی ماشین. توی راه سوغاتی هم خریدیم برای خودمون. ما یه شکلک کوچیک اتومیوم (اتومیوم یه جای دیدنیه توی بروکسل که یه بنای خیلی بزرگه که پیوند بین اتم ها رو نشون میده، فک کنم پیوند اتم های کربنو نشون میده، خیلی بزرگه و توش آسانسور داره، میشه رفت بالا و از اونجا شهرو دید) خریدیم. بعدش هم یه جا بود قهوه و چایی ارزون داشت، رفتیم اونجا یه چیزی خوردیم و رفتیم برای دیدن یه جای دیدنی دیگه.

این جایی که می رفتیم خودش خیلی مهم نبود، هرچند جای خیلی قشنگی بود، ولی مهم ترین نکته اش این بود که از اونجا منظره ی خیلی قشنگی از شهر دیده میشد. اونجا یه عالمه عکس دوتایی و چهارتایی گرفتیم. قصد داشتیم از اونجا بریم شام بخوریم و بریم خونه ولی توی منظره ای که از اونجا دیدیم اتومیوم هم دیده میشد که خیلی قشنگ بود. انتظار نداشتیم انقد بزرگ باشه. با دیدنش هوس کردیم بریم از نزدیک ببینیمش.

رفتیم اتومیوم، اونجا هم کلی عکس دوتایی و چهارتایی گرفتیم و بعدش سرازیر شدیم به سمت خونه! من که این وسط دلمم درد گرفته بود، ترجیح میدادم هرچه زودتر برسیم خونه. خیلی دیروقت شده بود دیگه. ساعتای یازده بود و پیدا کردن یه جای باز خیلی راحت نبود. دیگه اومدیم خونه و برای شام هم به شیر و بیسکوییت قناعت کردیم.

فردا صبح (یکشنبه) هم دوباره قراره همون ساعت هشت صبحانه بخوریم و بعدش از هتل بریم بیرون. یکی دو تا جای دیدنی دیگه مونده که بریم. بعدش هم برمی گردیم هتل و اتاقو تخلیه می کنیم و پیش به سوی آلمان!

/ 0 نظر / 3 بازدید