چیزایی که امروز یاد گرفتم

 

امروز یاد گرفتم که هرچی هم دیگران از یه نفر تعریف کنن، باعث نمیشه اون آدم هیچ عیبی نداشته باشه و نباید باعث بشه که ما فکر کنیم هر چی این آدم میگه درسته. به عنوان مثال اینکه مرتضی مطهری یه سری سخنرانی داره تحت عنوان تحریفات واقعه ی عاشورا، کتاب حماسه ی حسینی اش هم، در همین باب هست که امروز شروع کردم به خوندنش.

کتاب تاریخ طبری، بخش مربوط به امام حسینش تموم شد و دیگه چیزی در این مورد نداره که براتون بنویسم. بقیه ی چیزایی که نوشته مربوط به حوادث بعد از عاشورا هست که اونم مربوط به اسیرا و این چیزا نمیشه، بخش اسیرا رو هم یه کمیش رو براتون نوشتم. بقیه اش هم چیز مهمی نبود. دیگه از این به بعدش بحث سر قسمت کردن سرزمین های اسلامیه که فلانی میگه من سیستانو می خوام و فلانی رو بفرستن به مثلا مصر یا خلاصه چیزای این طوری دیگه.

حالا ادامه بدم این کتاب حماسه ی حسینی رو. اولین نکته اینکه این کتاب خیلی از تحریفات عاشورا رو گفته و در این هیچ شکی نیست و اتفاقا تحریفات قشنگی رو هم میگه ولی خب به نظر من حقیر ایراداتی هم داره. نه اون قسمتی که مربوط به تحریفاته، چون من اصلا در اون حد تاریخ بلد نیستم، بلکه به نظرم لحن کتاب ایراد داره و ضمنا دیدگاه نژادپرستانه ای داره توی اول کتاب. چرا؟

چون همون اول کتاب (صفحه ی 19) میگه "شرقی هرگز از نظر جنایت به غربی نمی رسد، شما اگر در تمام تاریخ مشرق زمین بگردید، دو جنایت را حتی در دستگاه اموی پیدا نمی کنید: یکی آتش زدن زنده زنده و دیگر قتل عام کردن زنان".

در ادامه ی کتاب میگه:

"هنوز هم باور نکنید که اینها روح انسانی داشته باشند. آنچه در ویتنام صورت می گیرد، ادامه ی روحیه ی جنگ های صلیبی و جنگ های آندلس آنهاست. این کار که چند صد هزار نفر را زنده زنده در کوره ی آتش بگذارند - ولو این افراد جانی هم باشند- کار مشرق زمینی نیست و از عهده ی مشرق زمینی چنین جنایتی بر نمی آید. این کار فقط از عهده ی مغرب زمینی قرن بیستم بر می آید".

خب حالا نظر شما راجع به این متن ها چیه؟ به نظر من که واقعا این تیکه از متن نژادپرستانه است. اصلا مگه فقط "مدل کشتن" مهمه برای مقایسه ی اینکه کی جنایتکار تره؟ یعنی اگه ما مسلمونا مثلا روزی ده نفر رو با چاقو بکشیم، غربی ها روزی دو نفر رو تو آتیش بسوزونن، آیا ما می تونیم ادعا کنیم که ما هرگز از نظر جنایت مثل غربی ها نبودیم؟ یا مثلا الان اگه غربی ها ادعا کنن که شما سنگسار و اعدام دارین که ما نداشتیم (یا حداقل الان نداریم) ما چه جوابی می خوایم بدیم؟! آیا صرفا نوع کشتن می تونه تعیین کننده ی این باشه که کی جنایت کار تره؟

از اونجایی که نویسنده ی کتاب کسیه که خیلی ها قبولش دارن، واقعا دوست داشتم زنده بود و به این سوالای من جواب میداد. شاید واقعا جواب قانع کننده ای داشت ولی خب حیف که نیست...

---

پی نوشت 1: راستش من قبلا پراکنده قسمت هایی از این کتاب رو توی اینترنت خونده بودم خوشم اومده بود، آخه واقعا یه سری از تحریفات رو خوب گفته. ولی با خوندن اوایل کتاب که چندان خوشم نیومد ازش. با این وجود سعی می کنم ادامه بدم و اگه چیز خوب و ارزشمندی داشت براتون بنویسم.

پی نوشت 2: من ارزش کتاب رو زیر سوال نبردم و صرفا سوالی رو که برام پیش اومد پرسیدم. به نظر من هر کتابی ارزش خوندن داره، حداقلش اینه که آدم با خوندنش می فهمه که محتوای توش بی ارزش بوده!!!

 

/ 2 نظر / 7 بازدید
صبا

سلام. خیلی از نوشته هاتون خوشم میاد و تا اونجایی که خوندم با اکثرشون موافق هستم. در مورد نویسنده این کتاب هم من یه زمانی خیلی قبولشون داشتم ولی چند تا از سخنرانی هاشون رو که گوش دادم (همونا رو به اسم کتاب بعدا چاپ کردن) دیدم حرفاشون بیشتر شبیه روضه هست تا مستند تاریخی. نوشته های شما از اون کتاب هم نشان دهنده تعصب بیجا به شرقی هاست. نمونه کشتار زنان شرق همون زنده به گور کردن دختران هست و ... در مورد پی نوشت 2 هم به نظر من خوندن بعضی کتاب ها باعث شناخت بیشتر نویسنده میشه و اینکه با دقت بیشتری نوشته های بقیه را قبول می کنیم. [گل][گل]

پیرامید

ببخشید پس کیه که داره تو سوریه جگر مرده رو خام خام می خوره؟ غربی ها هستن حتما! یا عملیات انتحاری می کنن و زن و بچه مردم رو به کشتن می دن... هنوز یادم نرفته اون پدری رو که تو عراق بچه شش ماهه اش رو (شایدم هفت یا هشت ماهه!!) روی دست گرفته بود و داشت ضجه می زد... من هم توی یکی از کتاب های شهید مطهری یه چیزی خوندم (یه مثالی آورده بود که من بدم اومد واقعا) که دیگه سمت هیچ کدوم از کتابهاش نرفتم...