جواب از من بپرسید

 

خیلی وقت پیش یه نفر ازم پرسید چطوری انگلیسی محاوره ایمو برای کنکور تقویت کنم؟ منم به صورت کامنت بهش جواب دادم. بعدش پیشنهاد داد اینو یه پست جداش کنم که فکر می کنم پیشنهاد بدی هم نباشه. واسه همین چیزایی که به این دوستمون گفتمو دوباره با کمی تغییر اینجا تکرار می کنم:

اولین نکته اینه که زبان محاوره ی انگلیسی به درد کنکور نمی خوره.

برای کنکور باید فقط ریدینگ کار کنی و رایتینگ. اما برای محاوره فقط باید لیسنینگ کار کنی و اسپیکینگ. اینا با هم هم خوانی ندارن. نمیشه دو تا مهارت اولو کار کنی، انتظار داشته باشی بتونی باهاش حرف بزنی و برعکس.

برای کنکور بهترین راه اینه که تست بزنی. چون به هرحال کنکور یه تسته و لزوما هدفش سنجیدن کل سواد شما نیست. اما اگه وقت زیادی داری و میخوای مدلی غیر از تست زدن کار کنی ولی برای کنکور باشه، رایتینگ زیاد بنویس. خیلی زیاد. خودت برای خودت یه موضوع تعیین کن، راجع بهش بنویس، ببر بده معلمت یا استادت تصحیح کنه. برای ریدینگ هم که سعی کن متن پیدا کنی بخونی. هر وقت هم خوندی، اگه وقت داشتی کلمه هاشو در آر. درسته نمی رسی همشو حفظ کنی ولی کلا هرچی بیشتر کلمه بلد باشی راحت تر می تونی تست های ریدینگو بزنی.

دیگه اینکه "شدیدا توصیه می کنم" فقط با چشم بخونی. اگه لب بزنی موقع خوندن، علاوه بر اینکه سرعتت به خاطر لب زدن کم میشه، اگه یه کلمه ی ناآشنا ببینی و تلفظشو بلد نباشی یه بار دیگه هم ذهنت درگیر تلفظ درستش می شه و دوباره سرعتت کمتر میشه. این روشو توی تمام تست هایی که می زنی، هر درسی که هست، حتما به کار ببر (خوندن با چشم تو هر مدل تست زدنی به سرعت شما کمک می کنه، حتی اگه تست ریاضی باشه).

 

اما برای حرف زدن و محاوره، همین کتاب های مکالمه ای که تو بازار هستو بخر، قسمت هایی که مکالمه داره رو گوش بده و "دقیقا عین اونا" تکرار کن. با همون لهجه، با همون تلفظ. هرچی اونا میگن. حتی اگه به نظرت تلفظ اونا غلطه، بازم تو همونی که اونا میگنو بگو. مثلا t وقتی به y می رسه، چ تلفظ میشه. مثل nice to meet you که تلفظ میشه نایس تو میچ یو. ممکنه تو نگاه اول بگی خب اینکه ت داره، چرا طرف چ تلفظ می کنه. ولی تو هرچی اونا میگن بگو. این مهم ترین قدمه برای حرف زدن. اگه نتونی بفهمی کسی چی میگه، مطمئنا خودت هم نمی تونی تکرارش کنی. پس بهتره از اول با لهجه و تلفظ درست یاد بگیری. اگه کلمه ای رو با تلفظ غلط یاد بگیری، بعدا هرچی هم اونو تو لیسنینگ ها بشنوی، نمی فهمی چی میگه، چون تلفظت با اون متفاوت بوده، در نتیجه تست های لیسنینگو هم بد می زنی.

مثلا من خییییییییلی از دوستام تو ایران کلمه ی police رو اشتباه تلفظ می کردن. شما اگه تلفظشو تو آگسفورد سرچ کنین می بینین که اصلا تو تلفظش o نداره. تلفظش این شکلیه : pəˈliːs و تلفظ please هم این شکلیه pli:z. یعنی تلفظ این دو تا کلمه، تو هجای اول، خیلی به هم شبیهه ولی شما بیشتر از نصف ایرانی ها رو می بینین که توی تلفظشون o میگن!! یا از اون بدتر کلمه ی animal که موقع تلفظ اصلا هیچی بین m و l نباید باشه، یعنی این شکلی: ænɪml. ولی ایرانی ها یا میگن انیمال یا میگن انیمُل!! وقتی این جوری میگین، بعدا تو لیسنینگ ها همین کلمه های ساده رو نمی تونین تشخیص بدین و بالتبع اگه حرف کسی رو نفهمین، نمی تونین باهاش (یا با یکی مثل اون) حرف بزنین.

راستی، یه روش هم هست میتونی بهش بگی روش احمقانه ی دخترمعمولیانه :). من تو آینه نگاه می کردم با خودم حرف می زدم!! راجع به موضوعای مختلف. معمولا هم نظر خودمو نمی پرسیدم مثل کلاسا (مثل وقتی که میگن نظرت راجع به فلان غذا یا فلان آب و هوا یا فلان فصل چیه)، بلکه سعی می کردم شرایط واقعی باشه. مثلا فرض می کردم یکی گم شده می خوام بهش آدرس فلان جا رو بدم یا فرض می کردم کسی لباسش پاره شده می خوام راهنماییش کنم چطوری لباسشو بدوزه یا فرض می کردم یه نفر مریض شده، من می خوام ببرمش بیمارستان یا زنگ بزنم اورژانس. اینم میتونی امتحان کنی، ولی ترجیحا کسی خونه نباشه که بهت بخنده :D

---

یادتون باشه زبان یه مهارته، نه یه دانش. یاد گرفتن دانش نیاز به استعداد و توانایی خاصی داره و اگه کسی استعدادشو نداشته باشه، نمی تونه یادش بگیره، اما مهارتو همه می تونن یاد بگیرن. هر بچه ی سه ساله ای داره به زبون خودش حرف می زنه. پس اصلا کار سختی نیست. پس هیچ وقت نگین این آدم استعدادش تو زبون یاد گرفتن بهتر از منه، اگه این طور بود، اون آدم باید فارسی رو هم بهتر از شما حرف می زد. اما می بینین که همه ی ماها فارسی رو راحت حرف می زنیم و بهتر و بدتری برامون وجود نداره.

البته این بدتر و بهتری که میگم، منظورم از نظر درست حرف زدن هست، نه قشنگ حرف زدن. بعضی ها ممکنه از بقیه قشنگ تر حرف بزنن، اما من الان دارم در مورد کلیت زبون صحبت می کنم، منظورم اینه که هیچ کدوم از ما، نه کسی که بالای شهره، نه کسی که ته شهره، با دستور زبان غلط یا تلفظ های اشتباه فارسی حرف نمی زنیم. پس هممون خوب یاد گرفتیم زبونو و این مستقل از آموزش هایی بوده که دیدیم. پس همه می تونن زبونو راحت یاد بگیرن.

فقط این یادتون باشه که مهارت مثل دانش نیست که یه شبه بتونین با فرمول حفظش کنین، مهارت یعنی چیزی که یاد گرفتنش نیاز به تمرین داره. پس تمرین کنین، تمرین کنین، تمرین کنین. همین.

--

این بود انشای من لبخند.

/ 10 نظر / 7 بازدید
Fardin

اوکی کاملا موافقم با نظرتون

بهار

انشا ۲۰ تمام عالی و کاربردی بود فرشته مهربون[چشمک]

مریم

نکات خوبی بود. اما در قسمت ریدینگ من نظرم متفاوت با شما. به عقیده من برای پاسخ دهی بهتر به سوالات بخش ریدینگ دانستن تمام کلمات یک متن اصلا لازم نیست و دلیلی هم نداره که فرد وقت خودش رو برای فهمیدن تک تک کلماتی که معنی شو نمی دونسنه تلف کنه. بلکه باید تمرین کنه و یاد بگیره که چطوری معنی کلماتی رو که نمی دونه و در مجموع مفهوم کل ریدینگ رو سریع متوجه بشه و به سوالات پاسخ بده. روش حدس زدن و فهمیدن آنی فقط در مورد ریدینگ نیس بلکه در مورد لیسینینگ هم بسیار کاربرد داره. این مهارت ها رو میتونه به صورت خیلی خلاصه و مقدماتی در چپتر یک کتاب دلتا پیدا کنه و برای همیشه نکاتش رو در ذهن داشته باشه. اصلا به نظر من روش حدس زدن در محاوره هم خیلی کاربرد داره چون خلی وقت ها پیش میاد ک ما معنی بعضی از کلمات به کاربرده شده در صحبت های فرد رو نمی دونیم اما باید قادر باشیم مفهوم کل جمله شو متوجه بشیم. کلمات ضروری برای تافل و (یا) کتاب 504 کتاب های مفیدی برای افزایش یادگیری لغات انگلیسی هستند که حالا هم برای کنکور و هم برای تافل و هم برای هر جای دیگه کلمات مورد نیاز رو داره. در مورد کلمه animal هم من با توجه به اینکه رشته ام زیست شنا

امید

قسمت آینه که گفتین خیلی خوب و کاربردیه ولی در مورد تلف: به طور معمول فارسی زبان ها نمی تونن مصوت ə رو تلف کنن نه ایرانی ها. خوشبختانه ترکا(آذری زبان ها) میتونن. یه فارسی زبان باید خیلی تلاش کنه که بتونه ə رو تلفظ کنه ولی چون ترکا خیلی از کلمه هاشون همین مصوت رو داره.

alireza

سلام می خواستم بپرسم در آلمان شرایط تحصیل و بعد از آن کار در آلمان برای یک مهندس مکانیک شاخه جامدات چگونه است

گیله مرد

سلام آبجی ممنون از راهنمایی هایی که ارایه دادید

محمد

سلام دکتر تازه با وبلاگت اشنا شدم مطالبش عالیه خدا قوت بده

zohreh

ممنون...مفید واقع شد...تبادل لینک.../انجام شد ممنون میشم شما هم انجام بدید....[لبخند]

zohreh

چرا اهل تبادل لینک نیستید؟

zohreh

حرف شما متین.....خدانگهدار و موفق باشید.