تست مهربونی!

 

به نظرم از دکترا باید تست مهربونی بگیرن، بعد اجازه بدن دکتر بشن!!

والا! امروز رفته بودم دکتر، توی یه کلینیک. بماند که کلی دردسر کشیدم سر اینکه اونا انگلیسی بلد نبودن و منم آلمانی دست و پای شکسته ای بلد بودم. اتفاقا اون منشی خیلی هم مهربون بود که به اون آلمانی دست و پا شکسته ی من با دقت گوش داد و سعی می کردن خیلی واضح صحبت کنه تا من بفهمم. خلاصه بنده ی خدا به من یه وقت داد و گفت برو فلان جا منتظر باش، که اونجایی که میگفت رو بلد بودم.

اینجا مدلش اینجوریه که اول میری پذیرش، منشی اسمتو رد می کنه برای اون بخش مربوطه، تو میری اونجا منتظر میشی. پرونده ات رو هم خودشون می برن می دن به پزشکای اون بخش.

خلاصه اول که یه ربعی منتظر شدم و کسی اسممو صدا نزد. به شک افتادم که اصلا جای درست منتظر ایستادم یا نه. بالاخره بعد از یه ربعی اسممو صدان زدن و رفتم تو. اولش که یا خانوم کاملا بداخلاقی خیلی جدی ازم پرسیدم مشکلت چیه؟ حتی قبل از اینکه بشینم یا حتی تعارف کنه که بشین توضیح بده. منم همونجا دم در بهش مشکلمو گفتم. گفت اکی منتظر بمون.

بیست دقیقه گذشت و کسی نیومد!! بعد از بیست دقیقه یه دکتری اومد و خودشو معرفی کرد و گفت خب مشکلت چیه. منم بهش گفتم، بعد بهم میگه فلان بیماری رو داری؟ من این جوری شدم:خنثی. آخه معمولا بیمار علائم بیماری رو می گه و دکتر تشخیص می ده که بیماری طرف چیه، نه اینکه من علائمو گفتم، از خودم می پرسه فلان بیماری رو داری؟!!!

منم بهش گفتم شما پرونده ی قبلی منو ندارین؟ من قبلا اینجا بودم و توی پرونده ام هست که دکتر چه تشخیصی داده. بهم میگی نه پرونده ات نیست. بعد برگه های روی میز رو چند بار با شدت زیر و رو کرد و دو سه بار محکم دستشو محکم زد به میز!!! بعد هم بلند شد با شدت بیشتری برگه ها رو زیر و رو کرد. بعدشم زنگ زد این ور اون ور که چرا پرونده ی من نیست و کجاست و از این حرفا! خلاصه آخرش با عصبانیت به من گفت الان دکتر خودش میاد!!!

من واقعا اشکم میخواست در بیاد، از شدت حرکات این خانومه!!! خب من مریض چه گناهی کردم که پرونده ام نیست، نیاوردن! وظیفه ی من که نبوده که برم بگیرم بیامنگران!

خلاصه با ترس و لرز پرسیدم دکتر فلانی؟ (همون دکتری که قبلا رفته بودم). گفت آره. بعدشم رفت.

واسه اینه که میگم لازمه از دکترا تست مهربونی بگیرن! مریض بیچاره واسه یه مرض دیگه میاد، بعد دو تا سکته هم به مریضی هاش اضافه میشه!!

چند دقیقه بعد دکتر خودم اومد و خیالم راحت شد. یه آدم پیر مهربون. با هام صحبت کرد، معاینه ام کرد و قرار شد یه عمل کوچیک انجام بدم، خیلی کوچیک، در حد پنج دقیقه بیشتر طول نمی کشه، ولی خب اسمش عمله دیگه! بعد یه رضایت نامه داد که امضا کنم که یعنی من موافقم که این عملو انجام بدیم.

آخرش یه چیزی اضافه کرده بود که با این عمل من تضمین نمی کنم که دوباره مشکلت به وجود نیاد (از اول هم بهم گفته بود اینو).بعد به من گفت "انجالا". من همین جوری بر و بر نگاش کردم. هرچی توی دایره ی واژگانم می گشتم، همچین کلمه ای پیدا نمی کردم.

گفت: میدونی "انجالا" چیه؟

گفتم: نه!

میگه: آها تو عرب نیستی.

گفتم: نه، ولی یه کمی معنیشو بگو، من عربیم بد نیست (یعنی از خودم انتظار داشتم از یه آلمانی بیشتر عربی بلد باشمنیشخند)!

میگه: یعنی خدا ...

همین که اینو گفت فهمیدم منظورش "ان شاء الله" بوده.

گفتم: آها الان فهمیدم.

بعد که من تلفظشو بهش گفتم، از اون به بعد می گفت "انشالا" (بدون هیچ گونه تشدیدی)چشمک.

 

/ 1 نظر / 2 بازدید