چیزایی که امروز یاد گرفتم

 

از کتاب تاریخ یعقوبی:

دقیقا یادم نیست که تاریخ طبری هم چنین چیزی نقل می کرد یا نه و اینکه چقدر صحت داره، ولی به هر حال این تیکه رو از تاریخ یعقوبی می نویسم:

از امام سجاد نقل شده که میگه همون شبی که بامدادش پدرم کشته شد، اومد داخل خیمه و شعری خوند (که شعر و معنیش توی کتاب ذکر شده) که امام سجاد و زینب متوجه منظورش میشن و می فهمن که منظورش اینه که فردا قراره کشته بشن.

امام سجاد میگه که گریه راه گلوم رو گرفت ولی جلوی اشکمو گرفتم ولی عمه ام زینب که شنید : ".. و شان زنان نازکدلی و بیتابی است، بی اختیار سربرهنه و دامن کشان از جا می جست و می گفت: وای از بی برادری، [کاش] مرگ زندگی را از من گرفته بود ...". "پدرم به او نگریست و غصه ی خود را فرو خورد و سپس گفت: خواهر خدا را پرهیزگار باشه که مرگ ناچار می رسد." پس زینب لطمه بروی خویش زد و بیهوش افتاد و فریاد کرد: ای وای، بی برادر شدم. امام پیش رفت و آب بروی خواهر ریخت و باو گفت: خواهرا، بشکیبایی خدا، شکیبا باش، چه مرا و هر مسلمان را به پیامبر خدا اقتدا باید".

---

پی نوشت 1: من توی "" گذاشتم متن رو چون همه اش دقیقا متن کتابه، اما جاهایی که عربی داشته حذف کردم و اون جاهایی هم که ... داشته، یعنی توضیحات بیشتر بوده ولی من همه اش رو ننوشتم، چون مفهوم خاصی به متن اضافه نمی کرد.

پی نوشت 2: واقعا آدم وقتی این کتابای تاریخو می خونه تازه می فهمه امام و خواهر بردادراشون و کل خانواده شون واقعا آدم های معمولی بودن، مثل ما، اونا هم گریه می کنن، ناراحت میشن، جیغ می زنن، بی تابی می کنن و خیلی کارای دیگه.


/ 3 نظر / 5 بازدید
صبا

یکی از مشکلاتی که دین آموزی تو جامعه ما داره اینه که از پیامبر و خاندانش فوق قدیس ساخته شده، مجوداتی دست نیافتنی که فقط باید از کراماتشون گفته بشه.(موجودات ماورایی) در حالی که زنده نگه داشتن یادشون برای این هست که الگو باشند. یعنی همه می تونند مثل اونا بشن ولی متاسفانه بشر همیشه تمایل به بت پرستی داره.

صبا

سلام یه درخواست: شما که دارین از روی کتاب های مختلف تاریخ در مورد واقعه عاشورا می خونید، میشه در مورد خانواده امام حسین هم اگه مطلبی هست، بنویسید. چون من یادمه چند سال پیش که یه کمی تحقیق کردم، اصلا تو فرزندان امام حسین دختری با سن و سال رقیه وجود نداره!!!

علیرضا

سلام / داغ اسارات این بزرگان دیوانه کننده است و سنگین دوست داشتید به وبلاگ ینده هم تشریف بیارید. موفق باشید