تحویل تز

 

این دفعه بر عکس دیروز میگم، اول بگم که تز تحویل داده شد که خوشحال بشیننیشخند، بعد سکته های ناقص و کامل و نیمه ناقص رو بزنین!!

دیروز استاد همسر بهش گفته بود که اگه یه نسخه رو تا ساعت 7 برای من ایمیل کنی، من تا شب جوابتو میدم، وگرنه تا فردا صبح ساعت ده.

همسر هم به من زنگ زد که برم با استفاده از Team Viewer، به کامپیوتر دانشگاهش وصل بشم و کامنت های استاد رو که اسکن کرده (آخه به استاد هارد کپی داده بود)، از روی کامپیوترش بردارم و تا وقتی میاد تا هر جا می تونم تصحیح کنم. ولی من نتونستم وصل بشم، هرچی پسورد رو می زدم برمی گشت صفحه ی اول.

مجبور شدیم صبر کنیم تا همسر خودش بیاد. البته بعدا که هنوز هم همسر توی راه بود، من دوباره امتحان کردم و وصل شد، ولی اون فایل اسکن شده توی فولدر مورد نظر نبود. آخه توی دانشگاها این جوریه که یه چیزی رو از روی کامپیوتر خودت می فرستی برای اسکنر یا پرینتر. بعد میره تو صف. هر وقت انجام بشه، میره توی یه فولدر خاص یا اگه پرینت باشه که باید بری برداری. شاید اون موقع که من چک کردم هنوز اسکن همسر توی صف بوده.

به هر حال من فقط تا وقتی همسر بیاد نشستم acknowledgement نوشتم.

وقتی همسر اومد هم یه کمی ادامه دادیم و تا ساعتای 7.5 تا هرجا کامل شده بود رو فرستادیم. بعدش نشستیم باز یه کمی ادامه دادیم و خلاصه هر کاری رو که ما می تونستیم انجام بدیم و لازم نبود که منتظر کامنت های استاد بشیم، انجام دادیم.

شب هم ساعتای یازده خوابیدیم، چون همسر که اصلا شب قبلش نخوابیده بود، منم که دو ساعت فقط ظهر خوابیده بودم و واقعا خوابمون می اومد.

استاد هم ساعت 11.5 یه نسخه ایمیل کرده بود که مبادا دانشجوش از استرس خوابش نبره، غافل از اینکه ما تو خواب ناز بودیم اون موقعنیشخند.

صبح که همسر میخواست بره ایمیلشو چک کرد و دید بعله استاد همون دیشب جواب داده و گفته که تا هرچیش رو رسیدی اعمال کن و فردا تحویل بده، ولی بقیه اش رو باید ادامه بدی و کامل کنی بعدا.

خلاصه، همسر رفت و من شروع کردم به درست کردن ایرادایی که گرفته بود. یه سری هاش مفهومی بود که همسر خودش تلفنی گفت و من اضافه کردم و یه سری هاش هم ایرادای نوشتاری بود، یه جاهایی هم خودش متن اضافه کرده بود، ولی همه رو به صورت comment گذاشته بود و من باید بررسیشون می کردم.

خلاصه اعمال اونا کلی وقت گرفت، یه سری چیزای اساسی هم هستن که همیشه باید تو آخرین لحظه انجام بشن، مثل فهرست و این چیزا.

تمپلتی که همسر استفاده می کرد، نسخه ی انگلیسی یه تمپلت فارسی بود و برای همین یه سری باگ داشت!! از جمله اش این بود که شماره های توی فهرست رو فارسی می زد و به هیچ طریقی انگلیسی نمی شد.

یه باگ دیگه اش این بود که توی یکی از فصل ها، وقتی تیتر رده ی چهارم می زدیم ( 4-4-1-1)، اشتباهی می زد 4-4-1-2، یعنی اولین تیتر بود ها، ولی از 2 شروع می شد!! اگر هم دستی درستش می کردیم که فاتحه ی همه ی تیترها خونده می شد!

همین مشکل برای دو تا فرمول هم وجود داشت.

خلاصه تا وقتی همسر دفاعش تموم شد من همچنان درگیر اینا بودم. از اون طرف وقتی این فایل ورد از این سیستم به اون سیستم رفته بود، من نمی دونم کجا، فرمتش یه کمی به هم ریخته بود و یه سری کلمه ها رو به هم چسبونده بود، اونا رو هم باید جدا می کردم.

تا آخرین لحظه ای که همسر می خواست بره ارائه بده، هنوز استرس نوشتن اینا رو داشت! آخه واقعا تعداد کامنت ها زیاد بود و من میدونم که همسر واقعا نگران بود که نتونیم درستش کنیم به موقع.

دیگه تقریبا همسر باید می رفت ارائه بده که من بیشتر کامنت ها رو درست کردم، ولی هنوز یه سری که همسر تلفنی گفته بود باقی مونده بود که اصلاحش کنم. گفتم اول برم رفرنس ها رو درست کنم، بعد برمی گردم. شروع کردم به رفرنس ها و یه چند تایی رو که درست کردم، یهو به خودم اومدم دیدم اصلا کامنتا نیست!!! انگاری کلا یکی پاکشون کرده باشه. هرچی هم CTLR+ Z زدم درست نشد.

مجبور شدم صفحه رو ببندم و بگم که Save نکنه. که با این روش یه سری اصلاحات رو هم از دست دادم!

خلاصه دوباره شروع کردم به اصلاحات و بعدش هم درست کردن مراجع. تقریبا کارای اصلی تموم شده بود که همسر ارائه اش تموم شد و برگشت. دیشب همسر برای من دو تا شکل ایمیل کرده بود و گفته بود که یادت نره این شکل ها رو باید با دو تا شکل توی متن جایگزین کنه، منم ایمیلشو باز نکرده بودم. امروز صبح که باز کردم دیدم خب بله، همسر اصلا اسم درست و حسابی این برای شکل نذاشته، و توی ایمیل هم یادداشت نکرده که این جایگزین کدوم فایل بشه!!

مجبور شدم صبر کنم تا خودش بیاد و بگه. وقتی اومد هم اصلا وقت نبود که بخوایم راجع به ارائه اش صحبت کنیم، شروع کردیم به صحبت کردن راجع به همین درست کردنای تز. اول که همسر گفت که اون عکسا رو اصلا لازم نبوده که بذارم توی متن، یعنی با توجه به کامنت های امروز استاد، دیگه نیازی به اون عکسا نیست.

منم فهرست رو درست کرده بودم، و اون قسمت های مشکل دار رو هم دستی درست کرده بودم. باید خیلی مواظب می بودم که هیچ صفحه ای جا به جا نشه.

خلاصه تقریبا راست و ریس شده بود و قیافه ی تز داشت دیگه.

قرار بود صفحه هایی که فقط توش نوشته بود فصل یک: فلان، فصل دو: فلان رو هدرشون رو برداریم که به دلیل ضیق وقت نشد!

یه صفحه هم باید lanscape می بود که واقعا دردسر داشت. باید همه رو تا اون صفحه یه بار پی دی اف می کردیم، بعدش اون صفحه رو جداگونه و بقیه رو جدا. همین کارو کردیم ولی بعد دیدیم ای بابا، کلا فرمت فصل ها به هم خورده و الان بالای رفرنس و پیوست و علائم و نشانه ها هم نوشته summary and conclusion، دیگه درست کردن این واقعا تبدیل به مصیبتی شد با توجه به استرسی که ما داشتیم!!

صد بار پی دی اف کردم هر بار یه مشکلی داشت. این اتوماتیک بازی های ورد هم ما رو کشته بود. یه جا نمی دونم چرا هی اصرار داشت برامون بنویسه Table 1-1!!! واقعا نمی دونم رو چه حسابی!!

خلاصه، منم که بلد نبودم هدرها رو درست کنم و سکشن بندی کنم، اونم توی اون استرس!! آدم روز عادیش باید کلی با این ورد سر و کله بزنه که بهش بفهمونه چی یه سکشن جداست، چی رو باید از سکشن قبلی حساب کنه. خلاصه این شد که هدرو که عوض می کردم کل هدرها عوض می شد!!! ولی مثلا من هدرو می کردم Appendix، بعد می گفتم فقط سه صفحه ی مربوط به پیوستو برام پرینت بگیره، بعد باز هدرو می کردم References، می گفتم فقط صفحه های رفرنس رو برام پی دی اف کنه. خلاصه به این شیوه مشکل هدر رو رفع کردیمنیشخند ( و به این ترتیب، الان ما یه فایل نهایی ورد درست و درمون که فایل نهایی تز همسر باشه نداریم!!!)

البته این وسط هی هر دفعه اون Table1-1 برامون اتوماتیک گذاشته می شد و جالبیش این بود که حذفش می کردم، بعد به محض اینکه می زدم پرینت، می دیدم صاف میاره اون کلمه رو دوباره میذاره اونجا، اصلا هم توجه نمی کنه که بابا من اینو همین الان پاک کردم!!! اگه می خواستم برش گردونم که خودم Ctrl+z می زدم که!!!

خلاصه این مشکل هدرا رفع شد، یه مشکل دیگه به جود اومد!! واقعا نمی دونم چرا، بالای صفحه، توی قسمت هدر، برای اون پنج صفه ی آخر، یه خط هم زیر عنوان می کشید. واسه ی بقیه ی صفحه ها همچین چیزی نبود! بازم مطمئنا فرمت سکشن هاش ایراد داشت ولی اینو دیگه بی خیال شدیم، چون می شد قسمت پیوست ها که معمولا اونقدر کسی بهش دقت نمی کنه، البته من در نهایت درستش کردم و برای همسر فرستادم، ولی فکر کنم نوشداروی بعد از مرگ سحراب شد و همسر نهایتا یه نسخه قبل تر رو پرینت گرفت.

یه سری چیزا رو هم مجبور بودم کپی کنم ببرم توی یه ورد دیگه بریزم که جناب ورد انقدر چیزای اتوماتیک توشون قاطی نکنه!! که اونا رو باید دقت می کردم که شماره صفحه هاشون درست باشه که اینم منجر به چندین پرینت گرفتن مختلف شد (البته وقتی می گم پرینت منظورم پی دی افه، پرینت کاغذی اگه بود که تا الان ورشکست شده بودیمچشمک).

خلاصه با تمام دردسرها درست شد و همسر پی دی اف ها رو به هم چسبوند و فرستاد برای یکی از بچه ها توی شهر دانشگاه اصلیش که اون ببره صحافی و بعد ببره به مسئول محترم تحویل بده!

دیگه توضیح نمی دم که این وسط همسر گوشیش رو فروخته و هیچ شماره ای رو نداره و دوستاشو باید رخ نامه ای پیدا کنه و پسغام و پیغام و این حرفا که شماره تونو برای من بفرستین که داشته باشم!! خلاصه یکی پیدا کردیم توی شهرشون که بیکار باشه امروز و بتونه بره.

از طرفی اون بنده خدا هم امروز پیام داده که من برام کار پیش اومده هرچه زودتر برام بفرست که برم کاراشو انجام بدم.

حالا اون بنده خدا اونا تو computer center دانشگاه منتظره که ما براش بفرستی پی دی افو، ما هم همچنان داریم با ورد کشتی می گیریم!!

خلاصه، تموم شد و یه نسخه بهش دادیم. اونم مثل برق و باد پرینت گرفت و صحافی کرد و ده دقیقه بعدش زنگ زدم من صحافی کردم دارم می برم بدم به مسئولش لبخند.

ما هم خوشحال و خندان که تموم شد دیگه.

ولی واقعا فکر کردین تموم شد؟!!!

نخیر، برده بود داده بود به خانومه و اونم تا باز کرده بود گفته بود باید یه برگه ای هم نوشته باشه و امضا کرده باشه که بگه من این کارو خودم انجام دادم و کسی کمکم نکرده. دوستمونم بهش گفته بود که بابا این بنده خدا نیست و توی اون یکی شهر الان دفاع داره و از این حرفا. اون یه نمونه از نوشته اش رو داده بود به اون دوستمون (نسخه ی کاغذیش رو)  و گفته بود فایلش رو هم برات الان ایمیل می کنم.

اون بنده خدا هم این وسط زنگ زد به من (شارژ گوشی همسر هم تموم شد این وسط مسطاخنثی) و گفت که به محض اینکه این خانومه برای من بفرسته، منم برای شما می فرستم. الانم گوشیم شارژ نداره، دارم می رم خونه، رسیدم گوشیمو میزنم به شارژ و از همین نسخه ی کاغذی که بهم داده عکس می گیرم و براتون می فرستم.

چند دقیقه بعدش زنگ زد و گفت که فرستاده. اونم یه پی دی اف بود که در واقع اسکن بود و ما نمی تونستیم توش چیزی بنویسیم. اول که یه کمی گشتیم دنبال یه ابزاری که بشه توی فایل پی دی اف نوشت (ابزار مجانی!)، که پیدا نکردیم و عملیات موفقیت آمیز نبود. بعد از نیم ساعت گشتن، خودم تایپ کردم، که وقتی به ساعت نگاه کردم متوجه شدم کمتر از دو دقیقه وقت گرفته خنثی.

خلاصه، با تمام این تفاسیر تموم شد و همسر برای این مسئول این برگه رو هم فرستاد که دیگه انشاءالله همه ی کاراش تموم شده باشه.

البته دنبال این "تو پی دی اف نویس "(!!) گشتن هم، باعث شد که همسر اتوبوسو از دست بده و با توجه به اینکه اتوبوساش ساعتی یه باره، به جای سه، باید چهار بیاد. از اونجایی که اگه با اتوبوس 4 راه بیفته، هیچ فرقی نداره با زمانی که با اتوبوس 4:30 بیاد، صبر می کنه تا ساعت 4:30 (یعنی مثل همیشه اش میاد).

---

الانم که همسر گوشیش شارژ نداره که بخوام راجع به ارائه اش باهاش صحبت کنم، باید بیاد ببینم چطور بوده!

---

پی نوشت: پست بعدی هم بازم مربوط به همین بحث خواهد بود!!

 

/ 4 نظر / 2 بازدید
صبا

سلام. چه اوضاعی داشتین شما[نگران] خوش به حال همسرتون، اگه شما نبودین چی کار می کرد؟؟[سوال] البته همین جا هم اعلام می کنم از ورد متنفرم[خنثی]

پیرامید

وای خدا... یاد بدبختی های خودم سر پایان نامه افتادم!! استاد مربوطه دیگه به زبون اومده بود که پوستت حسابی کنده شده پس!!

پیرامید

ولی یه چیزی باید بهت بگم: همسر باید افتخار کنه به وجود تو... واقعا هر کسی این همه کمک نمی کنه... خدا خیرت بده.... این که یکی کنار آدم باشه و همدل و همراه خیلی کمک می کنه به آدم که به مرز سکته نرسه!

گلبرگ

وای خدای من ... ایشالا که ارائه اش خوب شده باشه... [نگران]