یلدا

 

این روزا رو دیگه نمیام تک تک بنویسم چیکار کردیم چون مشخصه!! همش مهمون بازیه دیگه. البته اکثر وقتا این مهمون بازیه روی اعصاب ماست چون همش از ما توقع دارن که خونه باشیم و بیان دیدنمون، در حالی که من ترجیح می دم خودمون خونه ی هرکس که دوست داریم بریم، اختیارمون دست خودمون باشه ولی خب نیست نیشخند.

دیشب از اون جایی که یلدا بود، مهمونی خاصی دعوت بودیم، مهمونی شب یلدا خونه ی یکی از فامیلای همسر، هر سال یلدا دارن و هر سال هم دعوت می کنن. منم که مانتوی مناسب ایران نداشتم، هرچی دارم قدیمی شده، صبح رفتیم با همسر توی خیابونا یه کمی گشتیم ولی چیز باب طبعی پیدا نکردیم. قرار شد بریم کارامونو انجام بدیم و عصری دوباره برگردیم بیایم خرید ولی خب متاسفانه دیگه وقت نشد.

آخه باید یه جایی می رفتیم، بعدش هم باید می رفتیم دکتر، من به یه سری ادویه ها حساسیت دارم. تو خونه ی خودمون چون تقریبا هیچ ادویه ای نمی ریزیم توی غذا مشکلی ندارم ولی اینجا که همش مهمونیم و غذاها دست ما نیست، حساسیتم بیشتر شده. خلاصه، دکتر هم انقدر دیر شد که از اونجا اومدیم خونه، سریع آماده شدیم و رفتیم مهمونی.

مهمونی هم خیلی خوش گذشت، مخصوصا اون قسمت فال گرفتنش چشمک. یه سررسید سال 82 آوردن می خوان باهاش فال بگیرن نیشخند! از اون سررسیدا بود که سمت راستش دو بیت از حافظ نوشته، سمت چپش تفسیر کرده فالو! به من داده بودن که برای همه فال بگیرم. جالبش این بود که می گفتن شعرشو نمی خواد بخونی خنثی. جالب تر اینکه توی تفسیرش راجع به معامله و خرید و فروش و وام!! و این چیزا می گفت نیشخند!

حالا همه ی اینا به کنار، برای من توی یه قسمت فال نوشته بود سوره ی قاف رو بخون!!! من نمی دونم حافظ از کجا فهمید من این سوره رو تازگی ها حفظ کردمچشمک!!

خلاصه که خیلی خوش گذشت. جای شما خالی.

---

توی مطب دکتر یه صحنه هایی دیدم که واقعا به یاد موندنی بودن متاسفانه! دکتره دو تا منشی داشت. خیییییییییلی هم مطبش شلوغ بود. یه بنده خدایی زنگ زده میگه حالم بده، میشه بهم وقت بدین (منظورش این بود که زودتر بهش وقت بدن، آخه منشی به هر کس که زنگ می زد می گفت امشب وقت نداره دیگه). منشی هم بهش گفت که باید بیاد منتظر باشه، تا آخر وقت که شاید نوبتش بشه. حالا من دقیق نمی دونم اون طرف چی می گفت ولی آخرش منشیه گفت : "اگه حالت بده بیا اینجا بشین" و تق گوشی رو قطع کرد! آیا همین آدما اگه مریض داشته باشن و به دکتر زنگ بزنن و این برخورد باهاشون بشه یه لحظه فکر می کنن این همون برخورد خودمون با بیماراست؟!

---

یه آقایی بود توی مطب که با دو تا بچه، خانومش و یه خانوم دیگه که به چهره اش می خورد مادر خانومش باشه (به خاطر شباهتشون میگم) اومده بودن. بچه ی کوچیکه که شاید کلاس اول بود مریض بود. به ظاهرشون می خورد که از روستا اومده باشن. تمام مدت، باباهه داشت با این بچه ی کوچیک بازی می کرد که حوصله اش سر نره، حدود شصت دقیقه! واقعا خیییییلی با فرهنگ بودن. تمام مدتی که اونجا بودن دو تا بچه صداشون در نیومد. حتی اولش بچه ی کوچیک داشت ریز ریز گریه می کرد، چون انگاری گوشش درد می کرد، چرک داشت، نمی دونم. به هر حال با گوشش مشکل داشت. ولی باباهه انقدر باهاش بازی کرد که اصلا دردش یادش رفت و دیگه تا آخر زمانی که منتظر بودن می خندید. یه تیکه هم بچه ی بزرگه یه کمی شیطنت کرد و برادرشو ناراحت کرد، بلافاصله مامانش بهش گفت برو بیرون از مطب وایستا یه کمی هوا بخوری و این طوری بچه ها رو از هم دور کرد که دعوا نشه. اون بچه ی کوچیک هم یه کمی خودشو لوس کرد و خواست گریه کنه (که مثلا داداشش زدتش)، باباش سریع بغلش کرد بردش بیرون از مطب که صداش توی سالن انتظار کسی رو اذیت نکنه.

واقعا برام قابل قیاس نبود فرهنگ روستایی این آدما با فرهنگ شهری اونایی که توی مطب بلند بلند موبایلشون زنگ می زد، تازه جواب هم می دادن!!

----

اول که رفتیم مطب برای ساعت شیش وقت داشتیم، ما شیش و ربع رسیدیم (دکترای ایران که می دونین هیچ وقت سر وقت نیستن، البته ما هم نمی خواستیم دیر بشه ولی خب متاسفانه شد)، منشی بهمون گفت نیم ساعتی باید منتظر باشیم. ساعت هفت شد، هنوز نوبتمون نشده بود. همسر رفت با منشی یه کمی بحث کرد، طرف گفت آقای فلانی و فلانی باید برن، بعد نوبت شماست، در حالی که این فامیلی ای که گفت تازه ده دقیقه نبود که اومده بود!!! بعد از یه کمی بحث گفت باشه همین که نفر قبلی اومد بیرون، شما برین!!! 

وقتی ما رفتیم مطب اون روستایی هایی که گفتم اونجا بودن، ولی طفلکی ها چون نرفتن واسه نوبتشون بجنگن دقیقا آخرین نفر نوبتشون شد (ما هم یکی به آخر بودیم البته!)!!

صف تو ایران، چه چیز تعریف نشده ای ...

 

/ 4 نظر / 2 بازدید
فهیان

همیشه ادمهایی که خودشون بنا به شرایط(یا شرایط تحمیلی)پذیرفتن چیزی از بقیه کم دارند،سعی میکنند خیلی همه چیز رو رعایت کنند،تا یک وقت متهم،نشن.حالا این میخواد ظاهر آدم باشه(روستایی بودن در اینجا)یا شرایط مالی یا..هر وقت خونه اون چند نفری از اقوام میریم، که شرایط مالی ضعیف تری از بقیه دارند،واقعا خودشون رو برای مهمان نوازی هلاک میکنند،و همیشه همسرم میگه، این بخاطر پوشوندن اون ضعفه.در هر حال صحنه خیلی ناخوشایندی هست و میتونه مدتی اعصاب منو بهم بریزه. نوبت و حق و حقوق و..رو هم بهتره بذاریم،به حساب افسانه های شب یلدا،که وقتی بچه بودیم آرزو داشتیم،همین الان واقعی بشند! در هر حال با یک روز تاخیر یلداتون مبارک.

فهیان

نه منظورم این نبود که اونا واقعا چیزی کم دارند،منظورم اینه که شرایط تحمیلی باعث میشه آدمها با احتیاط بیشتری راه برند و خودشون خودشون رو محدود کنند.مطمئنامنم معتقدم،اجتماعی بودن ورعایت قوانین اجتماعی، ربطی به این که کی هستی و از کجا اومدی نداره،واگه من شهری، کسی رو برچسب بزنم،در حقیقت هویت خودم رو نشون میدم!!یلدا رو سرچ کنید،من فلسفشو دوست دارم،و به نظرم از خیلی از جشنها ومناسبت ها، که بهم شاد باش میگیم عمیق تر هس،چیزی مثل نوروز، که فقط به خاطر زایش مجدد طبیعت به هم تبریک میگیم.ادامه سفر بهتون خوش بگذره.[چشمک]

لیلی

احتمالا مهمانان شب یلدا چون فکر کردن شما از غربت اومدین دلتون با حافظ همنواتر هست برای همین اصرار داشتن شما براشون فال بگیرین[نیشخند] آخ آخ از این نوبت های دکترها نگو که من فکر می کنم با بی نظمی هم اعصاب منشی و هم مریض و هم دکتر خرد میشه

عزال

منم با این نظر موافقم،درسته،ادمایی که جامعه بهشون تحمیل میکنه که عیبی دارن خیلی چیزارو رعایت میکنن که متهم نشن.دقت کن گفتم جامعه تحمیل میکنه یعنی قرار نیست حتما درست باشه ولی به هرحال دمش گرم شخصیت ربطی به شهر و روستا نداره