روز آخر سفر (بروکسل)

سلام

خب ما الان برگشتیم و من حوصله دارم بشینم بنویسم دیروز چی شد.

بعد از اینکه از هتل رفتیم بیرون، اول یه کمی پیاده روی کردیم تا برسیم به یه مکان دیدنی ای که خیلی نزدیک بود به هتل. اونجا چند تا عکس گرفتیم و بعدش رفتیم به سمت ماشین.

ماشینو ورداشتیم بردیم و یه جا پارک کردیم، رفتیم کلیسای جامع شهر. دیروز یکشنبه بود و مراسم داشتن. توی کلیسا یه قسمتی بین ردیف های صندلی ها، دو نفر ایستاده بودن، یه خانم و یه آقا که برنامه ی اون روز رو به کسایی که میخواستن توی مراسم شرکت کنن می دادن. به ما ندادن، چون ما به وضوح توریست بودیم با اون طرز لباس پوشیدنمون و نگاه کردنمون به در و دیوار چشمک.

همون خانمی که اونجا بود بهمون گفت که فقط پنج دقیقه وقت داریم از اون قسمت بریم جلو تر و نگاه کنین، چون بعدش مراسم شروع می شد. البته اون موقع ساعت یه ربع به ده بود و مراسم ساعت ده شروع میشه همیشه ولی خب دوست داشتن اون قسمتی که مال کسایی هست که میخوان دعا کنن زودتر خلوت بشه و توریست توش نباشه. ما هم یه دوری توی اون قسمت زدیم و برگشتیم.

صندلی هایی که اون ور این خانم و آقای تذکر دهنده بود مال کسایی بود که میخواستن توی مراسم شرکت کنن، ولی ردیف های بعدیش رو دیگران، یعنی ما، می تونستن بشینن و فقط مراسم رو نگاه کنن. ما هم رفتیم دقیق آخرین ردیف نشستیم تا مراسمو ببینیم.

یه سریا قبلا اومده بودن و آماده شده بودن برای مراسم ولی بعضی از آدما هم تک تک همین طوری می اومدن، برنامه ی اون روزو از همون خانم و آقا می گرفتن و به بقیه می پیوستن.

مراسم شروع شد. گروه کر اومدن و به ترتیب رفتن سر جاشون وایستادن. دو نفر هم یه کنار وایستادن که لباس سفید بلند داشتن و روش یه چیز روپوش ماند سبز. نمی دونم شاید کشیش بودن! بعدش یه آقایی شروع کرد به صحبت کردن، من تا آخرش موفق نشدم بفهمم کی داره صحبت میکنه ولی فکر کنم یکی از همون دو تا سبزپوش بود.

چیزایی که می گفتن رو ما اصلا نمی فهمیدیم چون فرانسوی بود، البته فک کنم قسمت اولش رو هلندیش رو هم گفت (آخه بلژیک دو تا زبون رسمی داره، فرانسوی و هلندی). دعا خوندن و مردم چیزی شبیه آمین ما گفتن. بعدش هم گروه کر شروع کر به خوندن. من خیلی دوست داشتم خوندنشون رو هرچند که ما هیچی ازشون نمی فهمیدیم. احساس می کردم توی فیلمامنیشخند، آخه همیشه توی فیلما دیده بودم این طوری یکصدا انجیل بخونن.

موقع خوندن گروه کر همه ایستاده بودن، اونایی هم که فقط داشتن مراسمو نگاه می کردن، مثل ما، هم بعضی هاشون ایستاده بودن. ما هم ایستادیم ولی بعد از یه مدتی خسته شدیم نشستیم! بعد که خوندنشون تموم شد دوباره دعا کردن (یا شایدم سخن رانی کوتاهی چیزی بود، ما که نمی فهمیدیم چی بودنیشخند). بعدش دیگه ما اومدیم بیرون. آخه جاهای دیگه ای هم بود که بریم.

جلوی کلیسا چند تا عکس گرفتیم و راه افتادیم به سمت هتل. آخه باید هتلو حداکثر ساعت 12 تخلیه می کردیم. رفتیم هتل وسایلی که قبلا جمع کرده بودیم رو بذاریم توی ماشین، آدرس یه پمپ بنزین بپرسیم و بقیه ی جاها رو بعد از تخلیه ی هتل بریم.

همین کارو هم کردیم. توی هتل من و همسر چند تا عکس با هم توی اتاقمون گرفتیم، از اون عکسای جلو آینه ایچشمک. بعدش دست و رومون رو برای آخرین بار شستیم نیشخندو راه افتادیم. ولی یادمون رفت آدرس پمپ بنزین رو از پذیرش هتل بپرسیم.

وقتی اومدیم بیرون سعی کردیم با GPS بریم پمپ بنزین، یکی از پمپ بنزینا که کار نمی کرد، دو تای دیگه رو که بهمون آدرس داد اصلا پمپ بنزینی در کار نبود.

در حین پیدا کردن پمپ بنزین یه جا دیدیم که دو تا پلیس سوار بر اسب کنار یه راه پله  وایستادن و اون پایین یه گروه موسیقی (از این موسقی هایی که مارش نظامی ان، طبل دارن و از این جور بساط ها) دور و بر یه مجسمه ی خیلی بلند وایستادن و زیر یه مجسمه هم یه آتیشی برپا شده مثل آتشکده. ماشینو همون نزدیکا پارک کردیم تا بریم ببینیم مراسم چیه.

اون پایین چند تا خانم و آقا با لباس های فرم وایستاده بودن و بعضی هاشون کلی مدال بهشون آویزن بود. اون گروه موسیقی هم بودن، به علاوه ی یه عده ای که با ماشین های خیلی خیلی قدیمی خاکی رنگ و لباس خاکی رنگ آماده بودن ولی همه فقط وایستاده بودن و حرف می زدن. دو تا پلیس سوار بر اسب هم همچنان سر جاشون بالای پله ها بودن. اونایی که می خواستن تماشا کنن هم بالای پله ها بودن، فقط اونایی که لباس فرم داشتن، پایین پله و نزدیک به اون محل آتیش و گروه مارش و این چیزا بودن.

هرچی صبر کردیم هیچ مراسمی ندیدیم! آخرش از یه نفر پرسیدیم که قضیه چیه؟ من که دقیق نفهمیدم چی گفت، آخه عرب بود و انگلیسی زیاد بلد نبود، فرانسوی بلد بود که اونو من بلد نبودم نیشخند. به هر حال بهم گفت که مراسم امروز نیست. سوم سپتامبره و یه جایی از مجسمه رو اشاره کرد که روش نوشته بود سوم سپتامبر 1820. نمی دونم اون زمان چه اتفاقی افتاده ولی قرار بود که سوم سپتامبر مراسمی باشه اونجا.

اونجا هم چند تا عکس گرفتیم و دوباره سوار ماشین شدیم که بریم یه جا پارک کنیم که نزدیک مرکز شهر باشه و بریم ناهار بخوریم.

بقیه شو توی یه پست جدا میگم که خیلی طولانی نشه!

/ 3 نظر / 3 بازدید
ریحان

امام جعفر صادق (ع): چهار چیز نشانه نفاق است: سنگ دلی اشک نریختن اصرار بر گناه و حرص بر دنیا. شهادت رئیس مذهب شیعه تسلیت میگم [ناراحت]

رازها و روزها

خيلي مطلب جالبي بود امروز شما در بروكسل بلژيك بوده ايد آنجا زندگي درجريان است و من هم در كنگان بوشهر و اينجا هم زندگي درجريان. شايد اگر مطالب را به فارسي كتابي بنويسيد جالبتر باشد. http://rouzhaa.persianblog.ir/