امکانات آلمانی/ استفاده ی ایرانی!

 

اینجا تو ایستگاه های قطار همیشه یه سوری موزاییک ها هستن که برجسته ان. اینا برای نابیناها طراحی شدن که نابیناها بتونن راهشونو پیدا کنن. جاهایی که مسیر مستقیمه یه ردیف موزاییک داره که طرح های برجسته ی راه راه داره. هر وقت به جایی برسین که چندراه باشه، چهار تا موزاییک کنار هم قرار داره که دایره های برجسته داره. جلوی پله ها، در راستای تمام عرض پله از همون موزاییک های برجسته ی دایره ای هست که مشخص می کنه از اینجا تا اینجا پله است. یا مثلا جلوی سکو، همون جایی که باید پشت خط قرار بگیرین که فاصله تون از قطاری که میاد حفظ بشه، به جای اینکه یه خط رنگی کشیده شده باشه، از همون موزایک های برجسته اس که هم کمک می کنه به نابیناها، هم پاک نمیشه دیگه هیچ وقت! خلاصه که این موزاییک ها راهنماهای خیلی خوبی هستن برای نابیناها.

البته من نمی دونم واقعا نابیناها استفاده می کنن یا نه ولی هر چی هست که طراحی های موزاییک ها نشون میده که کاملا هدفمند قرار گرفتن.

این دفعه که رفته بودیم ایران دیدیم یه جا تو مترو گله به گله از اون موزاییک های برجسته کار کردن تو زمین. نمی دونم انگیزه شون چی بوده، ولی فکر می کنم صرفا استفاده ی زیبایی داشته از نظر طراحای متحرم خنثی.

 

/ 2 نظر / 90 بازدید
آنا

آلمان از اون کشورهاییه که فقط به تسهیلات اجتماعی معلولین خیلی توجه داره. اما روی توانبخشی اصلا سرمایه گذاری نمی کنه. معلولین در اون جا مازاد جمعیت هستند که فقط باید زندگی را براشون تسهیل کرد اما فرصت یک زندگی متفاوت ... نه. البته از نظر اقتصادی شاید درست فکر بکنند اما نمی دونم از نظر انسانی هم می شه توجیهش کرد یا نه. ایران اون وقت دقیقا برعکسه. خوب توانبخشی می کنه بعد بدون تسهیلات اجتماعی رهاشون می کنه. کاش جایی بود که هر دو را داشت.

بیقرار

مطلبی درباره علائمی که برای پرهیز از اشتباه یا دادن هشدار، آلارم و... بر روی ابزار، وسیله ها یا در اماکن عمومی طراحی می شوند، خواندم. نوشته بود به اینگونه طراحی ها، «پوکا یوکه» گفته میشه. ساده ترین مثالش هم وجود زائده ای در سر قوری هست که باعث میشه در زمان چای ریختن، سر قوری نیفتد! یا لبه بریده کارتهای حافظه گوشی های تلفن همراه که از اشتباه جا زدن آن جلوگیری میشه و مثال دیگر وجود زائده سوم در سه شاخه های تلفن منزل که باعی می شود شما آن را اشتباهی به پریز برق وارد نکنید! خلاصه اینکه اینگونه طراحی ها که به افرادی مانند نابینایان کمک میکند بسیار مفیدند.