جواب از من بپرسید

 

سوال:

اگه قبل از سفر و اقامت در آلمان کار پیدا کنیم برای زندگی در اونجا به همراه داشتن چقد سرمایه اولیه لازمه؟؟ واقعا اونجا اصلا نمیشه هم کار کرد هم برای کارشناسی ارشد خوند؟

 

جواب:

منظورتونو از "سفر" و "اقامت" نفهمیدم. ببینین اگه شما کار پیدا کردین و اکی شرکت و اداره ی کار آلمانو گرفتین، درخواست ویزای کار میدین، البته "فکر می کنم" این کار باید کار تمام وقت باشه (مطمئن نیستم)، شما با کار نیمه وقت و پاره وقت و مثلا 20 ساعت در هفته، نمی تونین درخواست ویزای کار بدین.

اگر کار تمام وقت پیدا کردین و ویزای کار گرفتین که خب تاریخ شورع کارتون مشخصه و شما بهتره مثلا دو سه هفته یا نهایتا یه ماه قبل از اون آلمان باشین که کارای اداریشو انجام بدین. در این صورت فقط هزینه ی همون یه ماه رو لازم دارین که با خودتون از ایران بیارین که برای یه نفر حدود 1000 یورو حساب کنین و برای دو نفر حداقل 3000 تا حساب کنین.

البته این مبلغی که گفتم از هزینه ی یه ماه زندگی بیشتره، ولی چون ماه اول باید برین هتل، یا مهمانسرا، یه عالمه وسیله ی خونه بخرین، حساب باز کنین، ویزا تمدید کنین، سیم کارت بخرین و یه سری کارای دیگه که همشون هزینه بر هست، باید مبلغ بیشتری برای ماه اول زندگیتون در نظر بگیرین.

تازه به نظر من از اینی که گفتم هم بیشتر در نظر بگیرین. ولی خب اگه کارمند باشین و حقوقتون کافی باشه، خیلی سریع جبران میشه این مبالغ ماه اول.

در مورد کار کردن و درس خوندن هم میشه، چرا نمیشه؟ من کی گفتم نمیشه. فقط "سخت" میشه کارتون. اگه می خواین درستونو با مدل A تموم کنین، اونم تو چهار ترم، در کنارش کار هم بکنین، یا نمیشه یا اگه بشه پدرتون در میاد!! معمولا بچه هایی که کار می کنن، درسشونو کش میدن.

 

/ 0 نظر / 5 بازدید