چیزایی که امروز یاد گرفتم

 

از کتاب عایشه بعد از پیامبر:

چند تا پست قبل تر یه صحبتی از حضرت علی گذاشتم که گفته بود که بعد از فوت پیامبر در زمان خلافت حضرت علی، از بیت المال سهمی به عایشه تعلق می گرفته. توی همون پست گفتم که این تصور پیش نیاد که طرف چون زن پیامبر بوده سهمی داشته از بیت المال، ممکنه علت دیگه ای داشته باشه.

الان در ادامه ی کتاب این توضیح داده شده (البته هدف این قسمت چیز دیگه ای هست ولی به طور اتفاقی به اون شبهه ای که الان گفتم جواب داده):

بعد از جنگ احد تعداد زیادی از مسلمونا شهید میشن وزن های بیوه و بچه هاشون بی سرپرست میشن. پیامبر اونجا بهشون میگه که هر وقت وضع مادی مسلمونا خوب شد ما از بیت المال به این زن ها و بچه های بی سرپرست مستمری میدیم، ولی الان که وضعمون خوب نیست، بهتره که همین مسلمونایی که هستن با یکی از این زن ها ازدواج کنن و سرپرستی بچه های اونا رو به عهده بگیرن و خودش هم میگه مثلا من با ام سلمه ازدواج می کنم که چهار تا بچه ی صغیر داره و از این بچه ها مثل بچه ی خودم نگه داری می کنم.

این طوری میشه که پیامبر با ام سلمه ازدواج می کنه و اون قضیه ی مستمری هم که گفتم، طبق گفته ی خود پیامبر به زنای بی سرپرست تعلق می گرفته و از اونجایی که وقتی پیامبر فوت می کنه زناش بی سرپرست محسوب میشن، در زمان خلافت حضرت علی به اونا مستمری داده میشده (قبل و بعدش رو من نمی دونم).


/ 0 نظر / 7 بازدید