جواب از من بپرسید

 

سلام بر خانوم زکات ده (زکات علم نشر آن است، که شما عالی انجام میدی).

علیک سلام خانومی :)

من مهسام همون که گفتم باردارم و همسرم دانشجویی اقدام کرده منتظر جواب فرم امنیتی اش هستیم. سه هفته قبل ویزا همسرم اومد اما هنوز ویزا الحاق من نیومده )-:

نگران نباش، ان شاءالله که زودتر میاد

 

من میخواستم بپرسم قبل رفتن چه کارهایی باید انجام داد و چی ها باید با خودمون بیاریم ازکارها منظورم وکالت به کسی واسه انجام کاری یا ترجمه های خاصی از مدارک خاصی (غیر مدارک دانشگاهی) که شاید اونجا بدرد بخوره؟؟!!!!

به نظر من به جز گرفتن مدرک دانشگاهی و ترجمه ی رسمی کردن اونا و همچنین (محض احتیاط) به تایید سفارت رسوندن اونا کار خاصی برای انجام دادن ندارین. در مورد وکالت به نظر من حتما به یه نفر وکالت بدین، مثلا برای ارز دانشجویی باید وکیل داشته باشین که بتونه براتون بگیره، پس بهتره به یکی از اعضای خانواده تون وکالت بدین. برای مدرک دانشگاه هم بعضی جاها گیر میدن که باید حتما وکالت داشته باشه طرف تا مدرک شما رو بهش بدن، پس در هر صورت وکالت رو بدین. آدم نمی دونه چندوقت ایران نیست که، یهو یه کاری پیش میاد، اون وقت آدم کلی در به در میشه.

 

 

و چه وسایلی ببریم؟ ایا بردن ظروف اولیه منطقیه؟ لباس گرم؟

بستگی داره تو شهری که میرین آشنا داشته باشین یا نه، یا اگه آشنا دارین کمکتون می کنه یا نه. در کل به نظر من یه دست وسایل اولیه بیارین، مثلا یه بشقاب، یه قابلمه ی کوچیک، یکی دو تا قاشق و چنگال و یه سری وسایل اولیه که برای یه مسافرت چند روزه با خودتون می برین. چون یه وقت می بینین از راه می رسین یکشنبه است، اینجا یکشنبه ها هیچ جا باز نیست، حتی سوپرمارکت ها! فقط سوپرمارکت های پمپ بنزین ها بازن و سوپرمارکت های ایستگاه قطار که قیمتاشون هم خیلی گرونه.

ضمن اینکه تا بخواین جا بیفتین و بفهمین چی رو از کجا بخرین طول می کشه، پس یه کاری نکنین که مجبور بشین روز اول راه بیفتین تو خیابون دنبال ظرف و ظروف و این چیزا. یادتون نره که روزای اول به خاطر ثبت نام دانشگاه و حساب باز کردن و بیمه گرفتن و این حرفا به اندازه ی کافی از این اداره به اون اداره می شین!! دیگه خرید کردن رو به کاراتون اضافه نکنین. پس به اندازه ی چند روز با خودتون چیز میز بیارین. حتی به نظر من با خودتون دو تا تن ماهی هم بیارین، چون یهو می بینین صبح تا عصر همش این ور اون ور بودین، میاین خونه بتونین یه چیزی بخورین. البته اگه خیلی سریع سوپرمارکت ها رو پیدا کنین نیازی به آوردن خوردنی ندارین (یه پست جدا در مورد این سوپرمارکت ها میذارم بعدا، اگه نذاشتم یادم بندازین که بذارم)

لباس گرم هم تا جایی که می تونین بیارین، البته نه اینکه همش لباس گرم بیارین ها، لباسای تابستونی هم بیارین (اگه زمانی میاین که تابستون نزدیکه به اومدنتون). لباس اینجا کلا گرونه. مثلا یه پیرهن مردونه ی خوب از 20 یورو اینا شروع می شه، اگه مارک لباس براتون مهم نیست، از همون ایران لباس بخرین. یا مثلا کاپشن رو براش باید حداقل حداقل 150 یورو حساب کنین ولی این واقعا کف یه قیمت یه کاپشن گرمه ها!

البته این رو هم بگم که لباسای گرم بیرون ایران به درد اینجا نمی خوره، مثلا کاپشنی که شما تو ایران می خرین برای هوای ایران مناسبه، اینجا اگه بپوشین اصلا گرم نیست! برعکسش هم هست، شما لباسی که اینجا می خرینو اگه ایران بپوشین خفه میشین از گرما!! ولی خب برای بار اولی که میاین حتما با خودتون کاپشن هم بیارین.

نکته ی تستی هم اینه که اگه الان ها می خواین بیاین، کاپشنتون رو دم دست بذارین بیاین! به هوای این نباشین که هوای ایران الان خوبه، کاپشنو بذارین ته چمدون!!! اصلا کاپشنو رو دستتون بیارین بهتره (این بند در صورتی که تابستون بیاین، کاربرد نداره نیشخند).

 

بنظرت لباس بچه اونجا خیلی گرونه و من از اینجا بخرم و ببرم؟

لباس بچه مثل ایران، گرون تر از لباس آدم بزرگاست! بالا هم گفتم که اینجا کلا لباس گرون تر از ایرانه، پس لباس بچه هم از ایران خیلی گرون تره، حتما با خودتون بیارین. مخصوصا که بچه ها زیاد لباس لازم دارن.

 

با نفری 30 کیلو بار (درسته؟)

بستگی به پروازتون داره. ایران ایر و ماهان 40 محدودیت بار دارن.

بردن چه جیزهایی واجبتره؟

چیزایی که تو آلمان پیدا نمی شه. البته برای شما فعلا لباس اولویت داره ولی مثلا ما همیشه از ایران سبزی قرمه سبزی میاریم (سبزی خشک شده، اینجا خیلی گرونه، مثلا یه بسته ای که باهاش دو بار بتونین درست کنین برای دو نفر 2 یورو اینائه) یا چهارتخم و چیزایی که برای بیماری ها استفاده می کنیم (جوشونده و گل گاو زبون و از این چیزا)، یا مثلا داروی سرماخوردگی و این چیزا (اینجا دکترا بیشتر استراحت تجویز می کنن تا دارو) ولی یادتون باشه اگه دارو میارین خیلی زیاد نیارین که غیرمعقول باشه، وگرنه بهتون گیر میدن. ترجیحا با نسخه ی پزشک بیارین داروهاتون رو.

 

راستی ما یک قالیچه ابریشمی داریم، اونجا بیاریم خوب فروش میره؟

به نظر من آلمانی ها از کسی که مطمئن نباشن خرید نمی کنن، ولی چون تجربه ی شخصی ندارم نمی تونم مطمئن جواب بدم.

----------------------

 

بعدا اضافه شد (این قسمت به درخواست همسر اضافه شد تا احیانا سوءتفاهمی پیش نیاد):

لباس 20 یورویی که گفتم مارکدار نبود ها. لباس مردونه ی مارکدار از 40 یورو اینا شروع میشه.

من قیمت هایی که گفتم همه قیمت های معمول بود، نه قیمت تخفیف خورده. اینجا حراجی های خوبی هم می خوره. بعد از اتمام فصل سرما، لباسای زمستونی و بعد از اتمام فصل گرما، لباسای تابستونی رو حراج می ذارن. تو این حراج ها شما گاهی وقتا می تونین لباس هایی، یا حتی کاپشن هایی، با 50 درصد تخفیف بخرین.

/ 8 نظر / 10 بازدید
توفیق

سلام. وب خوبی دارید. هرجا باشید, سلامت و سربلند باشید. راستی در ترکمن صحرای ایران, قالی و قالیچه, خوب خرید و فروش میشه[گل]

مشتاق

دختر معمولی عزیز خوندن وبلاگت عادت روزانم شده اصلا...خیلی لذت میبرم...ساعت 6 اومدم مطلب جدیدی ننوشته بودی الان که اومدم و دیدم گذاشتی کلی ذوق کردم...ممنون[لبخند][گل]

مامان محمدرضا

سلام [گل] برای پخت کیک سرچ کرده بودم و به این خونه رسیدم ، خوشحالم که با دنیای دختر معمولی آشنا شدم ، وبت خیلی پرباره ، میخواستم بنویسم انرژی مثبت میده ولی میشه گفت یه حس نرم و لطیفی از گذر زندگی رو به آدم منتقل میکنه. امیدوارم در کنار همسرت همیشه سلامت و شاد و سربلند باشی عزیزم[گل]

لیلی

منم نظر بدم: من فکر می کنم یک سری خرده ریز مثل نخ و قیچی و طناب و اینها رو اگر آدم جا داشته بیاره خوبه. نه این که اینجا نباشه ولی آدم همراهش باشه بهتره. وبلاگ امی که از انگلستان می نویسه یک پست برای وسایل سفر به اروپا نوشته که تا حدی کلی هست و به درد همه می خوره. من برای مدارک هم پیشنهاد میدم شناسنامه و کارت ملی رو هم کپی برابر اصل کنند و با خودشون بیارن. برای مدارک تولد بچه اصل شناسنامه لازمه و برای تشکیل پرونده دانشجویی هم فکر کنم کپی برابر اصلش. خوردنی ایرانی هم بسته به شهری که می روند که فروشگاه ایرانی داشته باشه یا نه مثل لواشک و برگه و آلو و خلاصه هر چی سلیقه خوردنی است. ما از ایران برای استاد راهنما هم خوردنی ایرانی و کادو آورده بودیم[نیشخند]

مهسا

با سلام و تشکر فراوان از شما دوست مهربان، واقعا از اینکه لطف کردی و وقت گذاشتی با این مشغله، اینقدر زود به سوالات زیاد من ریز ریز جواب دادی ممنونم الان فقط دعای خیر ازم برمیاد ایشا... یه روز جبران کنم، از خانم لیلی هم برای راهنمایی تکمیلیشون ممنونم (-:

مهسا

راستی من تازه امروز جوابهای جامع شما دیدم از تاخیر بابت تشکر عذرخواهی میکنم و به بهانه کامنت مجدد من هم مجدد از شما و همسر محترم سپاسگزارم همیشه دلشاد سلامت و عاشق باشین

ملیکا

میخواستم یه کمی در مورد فصل های اونجا که مثلا بهار ما چیه اونا میشه و.... توضیح بدین ممنون میشم

جرمنیا

دوستان عزیز، ارزون ترین بلیطا رو می تونین از هواپیمایی جرمنیا که تازه تو ایران راه افتاده تهیه کنید. کیفیتش خیلی بهتر از بقیه شرکتاست و شما میتونید با 99 یورو به طور مستقیم به برلین، دوسلدورف و هامبورگ سفر کنید. برای تهیه بلیط و یا نشانی هواپیمایی جرمنیا می تونید به دفتر هواپیمایی جرمنیا مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید: http://www.germaniashahin.com