مامان بزرگ

امروز با خواهر خیلی بزرگ صحبت می کردم. یه حرف هایی راجع به مامان بزرگم زد که ترغیب شدم بیام اینجا یه پست رو بهش اختصاص بدم.

مامان بابامو خییییییلی دوست دارم، البته مرحوم مامان مامانمم خیلی دوست داشتم ولی این یکی فرق داره. کلا با همه ی زن هایی که به عمرم دیدم فرق داره.

الان من 25 سالمه و حداقل اندازه ی 20 سال با مامان بزرگم خاطره دارم، روزایی که خونه شون رفتیم، بازی کردیم، داد زدیم، از سر و کول هم بالا رفتیم، خونه رو زیر و رو کردیم، بالشا رو پرت کردیم، خاطرات روزایی که منو می برد مسجد، شب برام قصه می گفت (حتی یک مورد به خاطر ندارم که تونسته باشم تا آخر قصه ی مامان بزرگمو گوش بدم، همیشه وسطش خوابم می برد، برعکس قصه های مامانم که همیشه دو سه تا باید تعریف می کرد آخرش هم قصه تموم میشد و من بیدار بودم)، شب هایی که هر وقت نصف شب اتفاقی بیدار می شدم می دیدم داره با تلفظ غلط میگه لا اله الا الله، استغفرالله ... روزایی که بزرگ شدیم و رفتیم به مامان بزرگ سر زدیم، روزایی که همه ی نوه ها عیدا دور کرسی  خونش جمع می شدیم، با خاطراتش خندیدیم، ازش عیدی گرفتیم، پرتقالایی که دونه دونه واسمون پرت می کرد و باید تو هوا می گرفتیم...

شاید همه این خاطراتو داشته باشن ولی مامان بزرگ من یه فرقی با همه ی آدمای دیگه ای که به عمرم دیدم داره و اونم اینکه هرگز ندیدم از هیچ کس و هیچ چیز شکایت کنه، هرگز ندیدم غر بزنه، حتی یک بار، حتی وقتی درد داشت، حتی وقتی مریض بود...

آدما پیر که میشن غرغرو میشن، ولی این آدم به طرز عجیبی شاکر و سپاسگزاره. خیلی دوسش دارم، خیلیماچ.

یادمه پدربزرگم که فوت کرده بود (اونم توی خونه، روی تختش)، حتی همون شب هم حاضر نشد بره خونه ی بچه هاش، میگفت "تنهایی اومده که برای من بمونه، مگه چه اتفاقی می افته اگه خونه ام بمونم؟" یا حتی یادمه وقتی بهش می گفتیم "تنهایی، بمونیم پیشت". میگفت: "چرا تنها باشم؟ خدا هست".

یکی از جالب ترین رفتارای مامان بزرگم که خیلی دوسش داشتم این بود که همیشه وقتی می رفتیم خونه اش صبح واسه نماز خواب می موندیم، بعد صبح که بهش می گفتیم چرا بیدارمون نکردی میگفت اگه کسی بهت نگفته که بیدارش کنی برای نماز صبح، نباید بیدارش کنی. مامان بزرگ من هیچ سوادی نداره، هیچی ولی جالبه که خیلی بیشتر از نسل انقلاب و بعد از انقلاب، اسلامو رعایت می کرد (این رفتاری که داشت رو من بعدا توی یه روایتی خوندم، دقیقا کم و کیفش یادم نیست) و جالب ترش اینجا بود که وقتی می فهمیدیم که خودش از 4 صبح بیداره کلی ناراحت می شدیم و خودمون سعی می کردیم صبح زود پا شیم.

همیشه اگه یه چیزی سر سفره اش بود، باید ازش می خوردی وگرنه می گفت این روز قیامت میاد ازت شکایت می کنه میگه من سر سفره بودم، تو به من اعتنا نکردی، منم دلم می سوخت برای اون مرباهایی که روز قیامت میان از من شکایت می کننچشمک، یه قاشق می خوردم، جالب تر اینکه هنوز هم این اخلاقو حفظ کردم و اگه چیزی توی سفره باشه که هیچ کس بهش توجه نکنه، حتی شده یه ذره ازش می خورم.

تقریبا می تونم با اطمینان بگم یکی از الگوهای اصلی زندگیمه. یه نمونه ی ایده آل توی زندگیم که می بینمش.

خدایا دوست دارم تا وقتی من هستم این آدم هم باشهبغل.

/ 1 نظر / 2 بازدید
برده ولی آزاد

چنان درگیر چاله های پشت سر بودم که چاه پیش رو را ندیدم [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] تو که باشی سال ها یک فصلن نه خزان دلتنگی،نه سوز دل سردی،نه آتش بی مهری همه روزها با تو بهار عاشقیستـــــــــــ* خوشا آنانکه با گذر عمر پیر و با کهنه شدن عشق جوان می شوند. [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] تو که باشی سال ها یک فصلن نه خزان دلتنگی،نه سوز دل سردی،نه آتش بی مهری همه روزها با تو بهار عاشقیستـــــــــــ* [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] تقدیم شما از هر آنچه نیکی ست.متشکرم از حضورتون عزیز