روزمره

 

خیلی وقته روزمره ی خالص ننوشتم نیشخند. الان می خوام بنویسم!

امروز یه روز ابری بود، یا کمی تا قسمتی ابری. صبح که همسر می خواست بره کلاس بارون می اومد ولی من وقتی همسر رفت متوجه شدم که در کمال تعجب همسر چتر نبرده! بارونش نم نم بود، بعد تند شد و آخرش وایستاد.

از قبل قرار گذاشته بودیم با همسر که من ظهر راه بیفتم برم به همون سمتی که کلاس همسر بود که وقتی کلاسش تموم شد با هم بریم یه جاهایی. دو تا جا باید می رفتیم، یکی کتابخونه و یکی هم امور خوابگاها.

اول رفتیم امور خوابگاها و من رفتم با مسئول ساختمونمون صحبت کردم که ببینم اگه بخوام زودتر تخلیه کنم قضیه چطوری میشه که آخرشم هیچی نفهمیدم!! اولش ازم پرسید آلمانی بلدی گفتم یه کم. شروع کرد آروم آروم حرف زدن و من می فهمیدیم چی میگه ولی بعد از یه دقیقه زد رو دور تند و من کلا هیچی نفهمیدم نیشخند. حالا باید بگم فردا دوباره دوستم زنگ بزنه ببینه چی میگه!

لپ کلامی که من فهمیدم این بود که اتاقا رو میشه اول ترم خالی کرد و برای اونم باید سه ماه قبلش خبر بدی، یعنی من باید تا آخر ماه جون به خوابگاه بگم که از اکتبر نمیام! حالا من نمی دونم این چهار ماه من خونه رو چیکار کنم؟!

بالاخره نفهمیدم من الان می تونم فرم تخلیه پر کنم و سه ماه بعد خونه ام رو اجاره بدم یا حتی اگه الانم فرمو پر کنم، بازم از اول اکتبر خونه می تونم خونه رو خالی کنم نه زودتر؟!

از خانومه یه فرم تخلیه گرفتم و اومدم بیرون.

رفتیم کتابخونه. اولین بار بود واقعا می خواستم از کتابخونه کتاب بگیرم نیشخند. کلا نمی دونم چرا من میونه ای با کتابخونه های دانشگاها ندارم! تو دوران لیسانس و ارشد هم همین طوری بودم. فقط چند بار رفتم کتاب های داستان و تو این مایه ها از کتابخونه ی مرکزی یا کتابخونه ی خوابگاه گرفتم لبخند.

کتابخونه ی دانشگاه خیلی بزرگه و یه سایت خیلی مجهز و تمیز داره. یه سری بخشا هستن توی کتابخونه که می تونی بری توشون بگردی و کتابی که می خوای رو ورداری. اما یه سری کتابا هستن که قدیمی اند، خطی نیستن که کلا بهت ندن ببری خونه، اما قدیمی اند. این کتابا رو فقط از طریق سایت می تونی سفارش بدی. البته امیدوارم علت سایتی بودن کتابا رو درست گفته باشم. اون دفعه که مسئول کتابخونه این طوری به من گفت، گفت این قسمتی که تو ازش کتاب لازم داری، اصلا مجاز نیستی بری داخل، چون کتاباش قدیمی اند. برو تو سایت کتابتو سفارش بده، بعد بیا ببر.

خلاصه، این دفعه منم کتابو آنلاین سفارش دادم و همونجا پیغام داد که فردا از ساعت 10:30 به بعد می تونین کتابتونو از فلان جا وردارین. منم کتابو پریروز سفارش دادم (کتاب تا یه هفته برات تو اون محل می مونه).

امروز رفتیم کتابخونه و من از اولین مسئولی که دیدیم پرسیدم قضیه ی این کتابای سفارشی چیه؟ من باید چیکار کنم الان؟ کارت دانشجوییمو ازم خواست و پشت کارتمو بهم نشون داد که شماره ی دانشجوییم با یکی دو تا حرف و عدد اضافه نوشته شده بود، گفت از این راهرو برو، اونجا قفسه ها رو می بینی که بر حسب حروف الفبا چیده شدن، دنبال این شماره (همون شماره ی پشت کارتم) بگرد تا کتاباتو پیدا کنی.

از اینجا باید تنها می رفتم، آخه تو گیت ورودیش باید مثل مترو کارت می زدی. کارتمو زدم و رفتم تو. دقیقا همون طوری که خانومه گفته بود، بود. یه عالمه قفسه که از A تا Z مرتب شده بودن (اینجا شماره دانشجویی ها از دو تا حرف و چند تا عدد تشکیل شده).

منم رفتم توی قفسه ی مربوط به خودم، دیدم قشنگ دو تا کتابمو گذاشتن اونجا و لای هر کدومشون هم یه برگه هست که اندازه ی یه صفحه ی کتابه. طوری برگه ها رو لای کتابا گذاشته بودن که یه مقداریشون بیرون بود و تو همون مقداری که بیرون بود شماره دانشجوییم درشت نوشته شده بود.

دو دقیقه هم طول نکشید، کتابا رو ورداشتم و اومدم بیرون. دادم یکی از مسئولا برام نوشت و از کتابخونه اومدیم بیرون.

برگشتنی همسر رفت آرایشگاه که موهاشو کوتاه کنه، منم اومدم خونه بقیه ی ناهارو درست کردم تا همسر برسه.

----

اینجا کارت کتابخونه با دانشجویی یکیه اما برای اینکه بتونی از کتابخونه استفاده کنی باید فعال کنی کارتتو. من اولین بار که می خواستم از سایت استفاده کنم هنوز کارتمو فعال نکرده بودم و نمی تونستم مقاله ای که می خواستمو دانلود کنم.

عصری با یکی از بچه ها رفتیم یکی از کتابخونه های دانشگاه. من به این دوستم گفتم فکر کنم من چون کارتمو فعال نکردم، نمی تونستم مقاله رو دانلود کنم، بریم من الان کارتمو فعال کنم.

وقتی رفتیم این بنده خدا با مسئولای اونجا صحبت کرد که این دوست من خواسته مقاله دانلود کنه نتونسته، باید چیکار کنه؟ مسئوله گفت مقاله ای که می خواستی دانلود کنی مال کدوم مجله بود؟ امروز از فلان مجله به ما زنگ زدن گفتن سرور ما مشکل داره، نمی تونن دانشجوهاتون مقاله دانلود کنن، درستش می کنیم!!!

دلیل دانلود نشدن مقاله ی من دقیقا همون چیزی بود که خودم فکر می کردم، فعال نکردن کارت، ولی واقعا برام جالب بود که اینقدر به روزن در مورد سیستمشون و دقیقا بهت اسم مجله هایی که امروز نمی تونی ازشون دانلود کنی رو میگن. اینکه این قدر کاراشون هماهنگه که اگه مجله ای نمی تونه برای یه روز یا چند روز خدمات رسانی کنه زنگ می زنه خبر میده.

 

/ 0 نظر / 2 بازدید