پراکنده

 

دیشب داشتیم با همسر صحبت می کردیم راجع به یه بنده خدایی که تو یه دانشگاه خیلی خوب آمریکا درس می خونه. دانشگاهی که از دانشگاه من تو رتبه بندی ها یه مقداری بهتره.

خلاصه، منم واسه خودم عزا گرفته بودم که چرا فلانی از من بهتره؟ چرا الان این همه مقاله داره؟ چرا این همه کارآموزی تو شرکت های مختلفی مثل یاهو و این جور جاها داره ولی من ندارم؟

البته ناراحتی من از این نبود که خودمو باهاش مقایسه می کنم. این آدم برام یه مثال بود. کلا چند وقتیه خیلی احساس خنگی می کنم! از همین بابت به هرکی می رسم خودمو باهاش مقایسه می کنم.

و جالبش اینه که من هیچ وقت حاضر نمیشم خودمو با کمتر از خودم مقایسه کنم. مثلا همسر می گه خب چرا فلانی رو نمی گی که تو دانشکده ی خودتونه و با استاد خودت کار می کنه و تو از اون بهتری؟

بعد من میگم اونو که ولش کن، فلانی رو بگو که از من خیلی بهتره نیشخند. و به این ترتیب مدام بر حس خنگ بودنم افزوده میشه!!

خلاصه، دیشب همسر انقدر گشت که یه دلیل قانع کننده برام پیدا کرد که چرا اون آدم تو یه دانشگاه بهتره و من دیگه بعدش خیالم راحت شد و احساس خنگیم نسبت به این آدم برطرف شد نیشخند. دیگه هم مشکلی نداشتم با اینکه طرف اون همه مقاله داده!

برای مورد دوم، دلیلش این بود که اون آدمی که اون داره باهاش کار می کنه خیلی خیلی خفن تر از استاد منه. از خفن بودنش همین بس که بهتون بگم تز دکتراش تا الان حدود دو هزار بار ارجاع داده شده تو مقالات مختلف!

برای مورد اول هم دلیلش این بود که اون بنده خدا بورسیه ی وزارت علومه و بنابراین از اون دانشگاه خفن آمریکا بورسیه نمی گیره. تو دانشگاهایی مثل آمریکا یا انگلیس که دانشگاها شهریه دارن، اگه شما بگین من هزینه مو دارم، استادا خیلی راحت تر پذیرش میدن. البته منظورم این نیست که خیلی راحته و همه پذیرفته میشن، اما این تفاوت فاحشی که من فکر می کردم بین خودم و اون آدم وجود داره دیگه برام از بین رفت. چون تقریبا با اطمینان خوبی می تونم بگم اگه منم بدون بورس و با هزینه ی شخصی می خواستم برم می تونستم از اون دانشگاه بتونم پذیرش بگیرم.

خلاصه، با این ترفندها همسر موفق شد منو قانع کنه که از افسردگی درآم و بدونم که منم اون قدرا که فکر می کنم خنگ نیستم یول.

--

الان که این شکلک عینکی رو گذاشتم یادم افتاد که از دوست خوبم، عینکم، هم براتون تعریف کنم لبخند. بسیاااااار دوستش دارم و خیلی هم با هم دوست شدیم قلب. به طور معمول تو خونه عینک نمی زنم، اما تازگی ها یاد گرفتم واسه تلویزیون دیدن ازش استفاده کنم که چشام اذیت نشن.

--

الان که باز گفتم تلویزیون، یادم افتاد که اینم بهتون بگم نیشخند (انگاری واقعا حرف حرف میاره!!). چند روزیه افتادیم تو خط دیدن تلویزیون ایران با سایت هایی که تلویزیون ایرانو زنده نشون میدن. خیلی به خونه مون جو ایرانی میده. خیلی دوست دارم لبخند.

البته شانس ما هر وقت بیکار می شیم و می خوایم تلویزیون ببینیم تو ایران شب شده، شبکه پویا کارتون نمی ده نیشخند. اینه که همیشه شبکه ی آی فیلم نصیبمون میشه و فیلم زمانه!!

--

امروز نمره ی بچه ها رو رد کردم بالاخره. امیدوارم از نمره هاشون راضی باشن.

--

راستی فهمیدم اون پسره که یه عالمه بازی در آورد و دکتر و این حرفا داشت (و دو نفر دیگه که اونا هم نمره هایی پایینی گرفتن)، از اون مدلی هان که تو این مرحله صرفا پاس/رد می خوان، نه نمره. نمره شونو بعدا سر یه امتحان شفاهی می گیرن (احتمالا واسه همینم اصلا وقت نذاشتن رو این قسمت کارشون و فقط در حد پاس آماده کردن ارائه شونو). این همه خودمو کشتم به این پسره نمره کم بدم خنثی.

--

بعد از اون همه فشار کاری ای که بهم وارد شد تو این چند روز و هفته. امروز کم و بیش در حالت نیمه مرخصی بودم واسه خودم. از فردا دوباره بشینم بکوپ بقیه ی تزمو انجام بدم.

--

همیشه برام سوال بود این خودسانسوری که میگن چیه! واقعا مگه میشه آدم نتونه چیزی رو که می خواد بگه. اما الان شدیدا دچار خود سانسوری شدم. الان احتمالا میگین این همه حرف زده تازه میگه سانسور هم کردم نیشخند. ولی واقعا نمی تونم یه حرفایی رو اینجا بگم. نه به این خاطر که شما می خونین، انگاری از خودمم می ترسم! می ترسم بگم خودم بشنوم. شاید خنده دار باشه، ولی واقعا فک می کنم این جمله ای که گفتم بهترین توصیفی بود که می تونستم ازش بکنم.

مثلا وقتی یه چیزی رو دوست دارم اتفاق بیفته، می ترسم بنویسم و نیفته. وقتی اون اتفاق بَده، می ترسم بنویسم و بیفته!


/ 5 نظر / 4 بازدید
صبا

یعنی موقعی که داشتم اون قسمت نوشته ت رو که در مورد خنگی نوشته بودی می خوندم خیلی جلوی خودمو گرفتم که ولو نشم وسط اتاق اینجوری[قهقهه][قهقهه] البته من درک میکنم که تو منظورت و حس درونیت چیه ولی کلمه ی خنگ (اونم در مورد تو) بیشتر شبیه جک بود (با عرض معذرت)[نیشخند] خودسانسوری رو هم خوب درک میکنم. من نوشته های خیلی شخصیم رو تو یه دفتر می نویسم حتی تو اون هم واسه اتفاقای خوب و بد با خودم راحت نیستم[عینک]

صبا

من فکر نمیکنم همه کسائی که خارج از ایران درس خوندن خیلی خفن هستند، خیلی ها تو ایران هستند که از اونا خفن ترند، خیلی ها هم هستند که یه فوق دیپلم یا لیسانس دارند و توی کارشون چه تو ایران و چه تو خارج واقعا حرفی برای گفتن دارند و خفن (از نوع مثبت) برازنده شون هست. کامنت قبلیم بر اساس شناختی بود که تو این مدت یکسال و اندی از خواننده بودن اینجا بدست آوردم و قابل تعمیم به سایر افراد خارج نشین نیست. هر چند به نظر من اگر آدم ها مسیر درست زندگی شون رو پیدا کنند پدیده ای به نام خنگی هیچ وقت بروز نمیکنه ولی خب تو جامعه ایرانی داخل نشین که من شاهدش هستم (به دلیل تفکر سطحی و مدرک گرایی و چشم و همچشمی) این پدیده رو به رشد هست. چقدر حرف می زنم من، نه!!! [خنثی][خنثی]

سلام دختر معمولى جان.من هر موقع دچار اين نوع افسردگى ها ميشم البته من فقط خودمو با خودم.مقاىسه مىکنم نه هيچ کس ديگه.بخودم ميگم اگ الان ميمردم چيزايى ک از من خواسته ميشد فلان مقاله.اختراع و هنر نوازندگى و نمىدونم فلان مدرک نبود.اين بود ک چقدر انسانم,چقدر بنده خدا و تسليم خدا بودم و اين حرفا بعد کلى اروم ميشم.چون ب نظر من معامله با خدا و بنده اون بودن تو اين دوره زمونه اسونترين کارهاست. راستى ى کتاب هست بنام طبيب عشق از مهدى طيب. تو اين سايت مىتونى دانلودش کنى پيشنهاد مىکنم بخونى تا شاد و با طراوت تر بشى [گل][لبخند]

سايتش اين خواهرجان www.ahlevela.com

shima

سلام خانم گلی روزتون بخیر و همراه یه عالمه طراوت, شادابی و سلامتی من دقیقا تا چند وقت قبل همینطور بودم و هنوز هم با یه درصد پایین تر اینطوری هستم. دقیقا همین احساسایی که گفتید طوری که اصلا تا یکی دو روز دپرس میشدم از فکر و خیال. تا اینکه با کتاب معجزه شکر گزاری راندا برن آشنا شدم و تمریناتشو انجام دادم. البته تمام مواردش همون مسائل دینی خودمون هست با یه بیان دیگه خلاصه که مادر این روزا خیلی خیلی حالم خوبه شکر خدا. و تا حدودی میتونم مدیریت بحران کنم توی قضایای مشابه قضیه این پست[چشمک]. امیدوارم که همیشه در اوج موفقیت و کامیابی باشید دوست عزیزم[ماچ]. صبحبتهای خانم صبا هم واقعا قشنگ بود ممنون صبای عزیز[گل]