مروری به گذشته

الان حس نوشتن داشتم، گفتم تا نپریده بیام بنویسم.

یادش بخیر دو سال پیش مرداد، شهریور، مهر... یادم که نیست دقیقا چیکار می کردیم، فقط یادمه همه اش تو تب و تاب بودیم.

اولش که همه اش کارای پذیرش گرفتن از دانشگاها. ایمیل زدن، مدرک پست کردن، کلی هزینه کردن. ولی خدا رو شکر بالاخره جواب داد. اصلا یادم نمیره اولین پذیرش همسر. خودش نبود، به خاطر یه کاری داشت میرفت یه شهر دیگه با خانواده اش. من چون زیاد کار داشتم موندم. ضمن اینکه همسر کار داشت که میرفت و من علاقه ای نداشتم برم همه اش از این اداره به اون اداره بشم.

همین که در خونه رو بستن و رفتن، من رفتم نشستم سر لپ تاپ. ایمیل همسر ذخیره شده بود قبلا. منم تا زدم بالا اومد. داشتم بال در می آوردم از خوشحالی. از دانشگاه ایمیل زده بودن گفته بودن شما پذیرفته شدی، نامه ی پذیرشت رو هم برات فرستادیم. خیییییییییلی خوشحال شدم. حداقل خیالمون از این یکی راحت شد.هورا

غول مرحله ی بعد، درخواست و ویزا و پذیرفته شدن اون بود. همسر از قبل وقت سفارتش رو گرفته بود. البته قانونا نباید این کارو بکنیم چون آدم وقتی باید برای گرفتن وقت مصاحبه اقدام کنه که پذیرشش دستش باشه. ولی همه اول وقت سفارتشون رو می گیرن. آخه الان که آنلاین اقدام می کنی برای یکی دو ماه دیگه بهت وقت میده. از اون طرف دانشگاه وقتی به آدم پذیرش میده که تقریبا 1.5 ماه بعدش کلاساش شروع میشه. اینه که سفارت با دانشگاه ها هماهنگ نیست در واقع! چون خود پروسه ی ویزا 2 ماه طول میکشه و با این اوصاف اصلا امکان پذیر نیست که آدم صبر کنه پذیرشش رو بگیره بعد تازه درخواست ویزا بده. این طوری به کلاساش نمیرسه.

برای همین ما هم مثل همه ی آدما از قبل وقت مصاحبه مون رو گرفته بودیم چون هدفمون رفتن بود و میدونستیم بالاخره انقد دانشگاهای مختلف درخواست میدیم که از یکیش پذیرش میگیریم.

بعد از اینکه همسر پذیرشش رو گرفت باید کارای مربوط به سفارت رو انجام می دادیم. وقتی آدم میره سفارت کلی ازش مدرک میخوان که همه باید تایید داشته باشن. این تایید هم خودش پروسه ایه واسه خودش. اول باید اصل مدرکو ببری وزارت علوم مهر بزنه، بدی دارالترجمه ترجمه ی رسمی کنه، مهر وزارت خارجه بخوره، بعد ببری سفارت آلمان مهر سفارت آلمان بخوره.

همسر فقط به من میداد من میبردم این وزارت، اون سفارت و از این حرفا. یادمه من همیشه توی اسم این مدارک گم میشدم. آخه یه چیزی تو این مایه ها بود، کپی اصل تایید شده ی مدرک فلان، اصل مدرک تایید شده ی فلان، کپی ترجمه ی تایید شده ی مدرک فلان، اصل ترجمه ی تایید شده ی فلان.

این قدر اصل کپی و کپی اصل داشت که من همیشه گیج می شدم. برای همین همسر یه سری چیز میز آماده میکرد میداد دست من، من جاهایی که لازم بود می بردم، چون همسر کارای دیگه داشت و نمی تونست این کارا رو انجام بده.

خلاصه این مدت همه اش کارای سفارت، تایید مدرک ها، سوال پرسیدن از سفارت و هزار تا کار مربوط به رفتن رو انجام می دادیم. ولی همه اش مال همسر! من هنوز حتی پذیرش هم نداشتم.

آخرای شهریور بود که همسر وقت مصاحبه داشت، خدا رو شکر مصاحبه اش به خوبی و خوشی تموم شد.

حالا همسر مصاحبه اش رو هم داده بود و منتظر جواب ویزاش بودیم و من هم چنان از هیچ جا پذیرش نداشتم.

بعد از یه ماه نتیجه ی پذیرفته شدن درخواست ویزاش هم اومد (که معمولا دیرتر از یه ماه میاد، ولی خدا واقعا نظر لطفی نسبت به ما داشت و البته که هنوزم داره).

توی این فاصله ی انتظار برای ویزای همسر من به طور معجزه آسایی از یه دانشگاه پذیرش گرفتم. بعدش هم وقت اضطراری گرفتم (واسه اونایی که ممکنه به کلاساشون نرسن، یا شرایط پزشکی داشته باشن، مثل مریضا و این حرفا، همچین چیزی وجود داره و سریع به آدم وقت میدن).

خلاصه من وقت گرفتم و خانومه مصاحبه کننده هم خیلی آدم مهربونی بود، وقتی راجع به همسرم پرسید و گفتم فلان تاریخ داره میره، گفت پس ویزای تو رو هم یه جوری میدم که به همسرت برسی و با هم برین. من واقعا خوشحال شدم. اصلا باورم نمیشد. پذیرش گرفتن، ویزا گرفتن و رفتن من واقعا معجزه بود. تا الان که این همه دوست توی آلمان دارم، هیچ کس شرایطش کوچک ترین شباهتی به من نداشته. من توی کمتر از یه ماه، پذیرش گرفتم، درخواست ویزا دادم، ویزامو گرفتم، بلیت خریدم و رفتم!!!

از اونجایی که اتفاقایی که برای من افتاد کاملا غیرمنتظره بود و من برنامه ام این بود که احتمالا ویزام دو ماه دیگه میاد، هیچ کاری نکرده بودم برای رفتن. این شد که اون چند روز آخر دو تا چمدون گذاشته بودیم وسط خونه، با خواهر همسر میرفتیم خرید، صبح ساعت 9 می رفتیم، ظهر ساعت 1.5، 2 می اومدیم، همه رو میریختیم توی چمدونا. باز عصر ساعتای 5 اینا میرفتیم، شب ساعت 9 می اومدیم. خلاصه ما توی دو روز این چمدونا رو پر کردیم.

یه مشکل بزرگ تر هم این بود که ما توی دو تا شهر مختلف پذیرش گرفته بودیم، از هر چیزی دو تا باید می خریدیم! بنابراین خریدامون دو برابر بود. همسر هم دنبال بلیت و ارز و حساب کتابا و این چیزا بود همه اش.

خلاصه دقیقا تا روز آخر که ما میخواستیم بریم یه دقیقه آرامش نداشتیم، همه اش تو تب و تاب. حالا به اینا اضافه کنین دیدن فک و فامیل و خداحافظی. اوه

به هر حال با همه ی سختی هاش گذشت، و خیلی هم دوران شیرینی بود. چون حداقل تکلیفمونو برای چند سال می دونستیم و قرار بود یه جای جدید و یه زندگی جدیدو تجربه کنیم.بغل

 

پی نوشت: بعضی ها فک میکنن اونایی که از ایران میرن خیلی خوش خوشانن همیشه. در حالی که هر روز یه استرس تازه میاد سراغ آدم. پذیرش گرفتن و ویزا گرفتن و رفتن، تازه میشه مراحل اولیه چون هنوز توی کشور خودتی. وقتی میری و وارد یه محیط جدید میشی، استرس ها و دردسرهای تازه ای داره و با یه زبون دیگه بخوای با این مشکلات دست و پنجه نرم کنی خودش مشکل مضاعفیه!. اگه من بخوام تمام استرس ها و مشکلاتش رو بنویسم، تا صبح فردا هم که بشینم بنویسم تموم نمیشه. فعلا همین قدر بسه. این قسمت از زندگیم چون خیلی برام مهم بود نوشتم که یادم نره.

/ 0 نظر / 2 بازدید