جواب از من بپرسید

 

برای هزینه، بله باید نفری 8000 تا بیارین یا یه کسی که توی آلمان هست شما رو ضمانت کنه یا بورسیه داشته باشین که ظاهرا شما اولی رو انتخاب کردین. این هزینه برای سال اول هست، هر سال همین بساطه. یعنی شما برای سال دوم هم، برای تمدید ویزا باید به اداره ی اقامت شهرتون ثابت کنین که هزینه ی سال دوم زندگیتون رو دارین، یعنی دوباره یا باید نفری 8000 تا داشته باشین یا کسی ضمانتتون رو قبول کنه، یا بورس بگیرین. البته برای سال اول اکثر جاها اون 8000 تا رو بلوکه می کنن و حداکثر شما می تونین ماهی 670 یوروش رو بردارین، ولی برای سال دوم بعضی جاها بلوکه نمی کنن، این کاملا به شهرتون بستگی داره و یا باید توی اینترنت سرچ کنین تا در مورد شهرتون متوجه بشین که چطوریه یا مستقیم زنگ بزنین به اداره ی اقامت شهرتون تا بهتون جواب بده.

در مورد اینکه بورس رو سال دوم می تونین بگیرین یا نه، به نظرم خیلی کار درستی نیست که دو نفر بیان بدون اینکه مطمئن باشن که سال دوم بورس می گیرن. اگه هزینه ی کل تحصیلتون رو دارین که هیچی، با خیال راحت بیاین (یعنی 18000 یورو به ازای هر نفر که فکر می کنم زیاد باشه). در غیر این صورت، اگه استاد قول داده که بورس پیدا کنه براتون به نظرم اول باهاش صحبت کنین و مطمئن بشین، بعد اقدام کنین.

البته بورس پیدا کردن خیلی هم بستگی به رشته داره، تو رشته های فنی بورس خیلی بیشتر از رشته های انسانی هست (چک امنیتی همسر شما نشون میده که رشته شون فنیه) ولی به هر حال بازم نباید بی گدار به آب زد. چون شما دو نفرین، همسرتون حتما باید بورس پیدا کنن، با کار دانشجویی نمی شه هزینه ی دو نفر رو در آورد، قبلا هم گفتم کار دانشجویی برای کسی که مدرک ارشد داره تقریبا میشه ماهی 700 یورو، من ندیدم استادی کار دانشجویی بده به دانشجوش طوری که ماهی 1000 یورو درآمد داشته باشه، شایدم بشه.

 

در مورد بیمه هم، بستگی به نوع بیمه تون داره. در حالت کلی بیمه های خصوصی این طوری هستن که اول شما پول رو پرداخت می کنین، بعدا باید بدوین دنبال بیمه که پولتون رو بده ولی اگه بیمه تون دولتی باشه اول میرین دکتر، اگر تحت پوشش باشه که هیچی بهتون نمی گن و هیچی هم ازتون پول نمی گیرن، ولی اگر نباشه بهتون میگن که مثلا این قدر هزینه ی عملتون می شه که تحت پوشش بیمه نیست، اگر می خواین انجام بدین بگین.

اگر هم همسرتون دکتراشون شغل حساب بشه (که بعید می دونم، چون شما میگین بورس ندارن همسرتون)، یه درصدی از حقوقشون میره واسه بیمه و بیمه شون کلا با دانشجویی متفاوته.

در مورد پوشش بیمه ها من خیلی مطمئن نیستم که چی رو پوشش میدن و چی رو نمی دن، چون خیلی کم دکتر رفتم، ولی یکی از دوستامون که باردار بود و بچه اش به دنیا اومد اگه درست یادم باشه بیمه اش همه چی رو پوشش داده بود ولی خب اون همسرش شغل داشت و خودش هم بیمه اش تحت تکفل همسرش بود و ضمنا زایمانش هم توی بیمارستان دولتی بود و سزارین هم کرده بود، ولی اجبارا سزارین کرده بود، نه صرفا برای راحتی خودش. چیزی که اون می گفت این بود که ازش پرسیده بودن که می خواد توی آب زایمان کنه یا توی خشکی نیشخند! ولی نگفت که راجع به سزارین و طبیعی نظرش رو پرسیده باشن!! مطمئن نیستم که مختار باشین که بین طبیعی و سزارین انتخاب کنین.

در آخر هم ببخشید که دخالت میشه ولی من با شرایط شما اصلا توصیه نمی کنم بدون بورس بیاین، مخصوصا که شما قراره بچه هم داشته باشین. اینجا هم هزینه های بچه مثل ایران خیلی بالاست.

ببخشید که جواب خیلی از سوالاتون رو بلد نبودم.

 

 

/ 5 نظر / 20 بازدید
فهیان

منم تشکرمیکنم.و از طرف خودم بدون اینکه قصد دخالت داشته باشم،چون تجربه این مرحله رو داشتم،ینی بارداری،همزمان درس خوندن در مقطع ارشد،ودرکنارش کار کردن و خانه داری،به این دوست عزیز میگم،فکر همه جاشو بکنید،و با خیلی ها مشورت کنید،واقعا اون سال اول بچه داری سال سختی هست،واداره همزمان اون با یک شرایطی مثل ورود به کشور جدید،احتیاج به کلی حساب و کتاب داره.وخوب مسائل مالی هم که ..

عزال

بابا دستت درد نکنه خیلی وقت میذاری واسه دیگران[قلب][لبخند]

وحید

با عرض سلام و خسته نباشید و تشکر بابت مطالب خیلی عالیتون اگه میشه جواب سوال من هم در صورت امکان بفرمایید: من فرزندم تازه به دنیا اومده و برنامه ام این هست که برای تحصیل یا کار تا یک سال آینده بیام آلمان، ولی سوالی که ذهنمو به خودش مشغول کرده اینه که برای فرزند یک ساله هم شبیه فرد بزرگسال باید 8000 تا رو کنار بذارم؟ یا فقط روی هزینه 2 نفر خودمون حساب باز کنم؟ سوال بعدی اینه که برای پاسپورت فرزند باید جداکونه داشته باشم یا به پاسپورت همسرم اضافه اش کنم؟ چون آخه شنیدم برای مراحل ویزا گرفتن به ازای هر پاسپورت هزینه می گیرن. ممنون از وقتی که می ذارید

مهسا

سلام واقعا خیلی خیلی خیلی ممنونم که وقت گذاشتین و سوالاتم جواب دادین خودمم خیلی نگران شرایط جدید احتمالیم (در صورت اوکی شدن ویزا و زندگی در آلمان) هستم بخصوص که اینجا کار و شرایط و درامد خوبی دارم و باید مرخصی سه ساله بگیرم اما نمیخوام از همسرم دور باشم اول قرار بود من هم روی یه پروژه (من وهمسرم هم رشته ایم و من دکترام در ایران گرفتم)کار کنم اما با این شرایطم مسلما نمیشه کارم ازمایشگاهی و با مواده خطرناکه برای بارداریم. خلاصه نگرانیم زیاده اما در مسیری رفتیم میخوام ثابت قدم باشم حقیقتش از نظر مالی این چندسال من و همسرم مقداری سرمایه گذاری کردیم و اگه بورس جور نشه فوقش مجبوریم اونا بفروشیم اما من نگران تنهاییم در اونجام چون نمیتونم کار کنم و بشدتم اهل فعالیت و کار هستمَ!!!!!! توکل به خدا باز هم بینهایت ممنونم خدا عوض محبتت بی ریات بده

فهیان

من با اجازتون، یک دقه بپرم این وسط، به وحید آقا میگم،من زنگ زدم سفارت،و بپرسیدم چون من یک دختر سه ساله دارم و گفتند،باید دو تا سه هزار تا در یک حساب به اسم خودش باشه،نه هشت هزار تا،و البته روی سه هزار تا بیشتر تاکیدکردند.و برای دخترم هم گفتند پاسپورت جدا داشته باشه که من هم گرفتم.البته نمیدونم فرزند شما زیر دوسال هست،پاسپورت جدا میخواد یانه؟