مهندس، ریاضیدان، رشته های علوم تجربی...

 

دیشب واسه ی کار همسر که با متلبه داشتم با یکی از بچه ها که دکترای ریاضی می خوند صحبت می کردم. کلی براش توضیح دادم که فلان چیزو می خوایم، و اونم کلی توضیح داد و هی ایده میداد این کارو بکنین، اون کارو بکنین. آخرش گفت معادله رو بده اصلا بهم تا بگم. منم بهش گفتم ما معادله نداریم کهنیشخند، یه سری داده ی آزمایشگاهی داریم، میخوایم مدل کنیم. فقط خود داده ها رو داریم، معادله ای در کار نیست.

بنده خدا میگه: امان از دست شما مهندسانیشخند. بعد تازه فهمیدم من تمام این مدت داشتم اصطلاح اشتباهی رو به کار می بردم!!

---

در همین راستا یه بار یه بنده خدای دیگه ای که داشت با مهندسا کار می کرد تعریف می کرد که عاصی شده بوده از دست مهندسا. اونم دکترای ریاضی داشت. میگفت منو گذاشتن با این مهندسا کار کنم، یه چیزی رو مدل کرده بودن به من دادن، دیدم نیم خط فرموله میگن این مدل فلان واکنشه!!! بهشون میگم چطوری مدل کردین؟ میگه ما واسه دو تا یا سه تا ذره امتحان می کنیم، بر اساس اون مدلو در میاریم. بعد من خودم نشستم مدلش کردم، دیدم شده این هوا (تقریبا دستاشو اندازه ی سه وجب از هم باز می کردنیشخند).

---

فکر میکنم کلا مهندسا و این ریاضیدانا اصلا درک متقابل ندارن! همین طور مهندسا و رشته های علوم تجربی. ما کلا اینجا هر کسو که نگاه می کنیم به اسم دانشکده اش، توش bio داره، با اسم "بیو میو می خونه" میشناسیمنیشخند. آخه سر که در نمیاریم تفاوت رشته هاشون چیه، ازشون می پرسی، روی نمی دونم چی چی چی چی کار می کنن! یه سری کلمه ی قلمبه سلمبه می گن که آدم ترجیح میده از همون "بیو میو" استفاده کنه!

خب بابا یکی بیاد بین ماها درک متقابل ایجاد کنه، یا زبون اونا رو برای ما ترجمه کنن یا زبون ما رو برای اوناچشمک.

 

/ 2 نظر / 2 بازدید
علی

نمیشه تلاش نکنٰ .بسیار عالی بود خدا اجرتان از وب منم بازدید کنید[گل]

زینب سادات

به عنوان یک مهندس ریاضی دوست تایید می کنیم [نیشخند]