چیزایی که امروز یاد گرفتم

 

اینا چیزاییه که دیروز تو جلسه ی قرآنمون یاد گرفتیم.

آیه هایی که خوندیم، آیه های 67 تا 81 سوره ی بقره بودن.

اول برای اونایی که مثل من قصه ی گاو قوم بنی اسرائیلو تا آخر و با جزئیات نمی دونن بگم قضیه چیه!

قضیه اینه که اینا یه نفرو کشتن و هیچ گروه یا قبیله ای هم حاضر نیست کشتن طرفو به گردن بگیره. خدا هم میگه حالا که این طوره، اینا یه گاو بکشن، بعد اعضای مرده ی گاو بزنن به مرده، مرده خودش زنده بشه و بگه کی کشتدش.

حالا اینکه  این مردم انقد بهونه میارن که گاو نکشن، یکی از علتاش همینه. چون نمی خوان معلوم بشه که کی کشته، چون اون وقت واسه اونی که قاتل بوده و قبیله اش بد میشده دیگه. از طرفی بالاخره باید گاو یکیو می کشتن دیگه، هیچ کس هم حاضر نبوده گاوش قربونی کنه. اینه که هی بهونه میارن.

حالا چرا خدا میگه گاو بکشن؟ واسه اینکه اینا همون آدمایی بودن که گوساله پرست شده بودن و خدا می خواد با این کار قداست این موجود، یعنی گاو، براشون از بین بره و ببینن که گاو بکشن هم هیچ عذابی بهشون نازل نمیشه و اتفاق خاصی هم نمی افته.

--

یه نکته ی دیگه اش هم (که احتمالا میدونین خودتون از قبل، ولی خب تاکید کردنش بد نیست) اینکه اگه اونا از اول گیر نداده بودن و یه گاوی کشته بودن، خدا قطعا قبول می کرد. خودشون سخت گیری کردن، خدا هم سخت گیری کرد. واسه ما هم همینه، نباید تو دین خدا سخت گیری کنیم و هی خودمونو درگیر جزئیات کنیم، همون چیزی که بهمون گفتن رو عمل کنیم و گیر ندیم به جزئیات.

--

آیه ی 71 سوره ی بقره (من کپی نمی کنم که کارتون سخت بشه، برین خودتون بخونین، بلکه به یکی دو تا آیه قبل و بعدش هم نگاه کنین و مستفیض بشین چشمک) هم نکته ی جالبی داره. وقتی حضرت موسی تمام مشخصات گاوو به بنی اسرائیل میگه، اونا تازه در نهایت بی ادبی می گن الان تازه الان حق مطلبو ادا کردی! انگاری اون اول که حضرت موسی بهشون گفته بود یه گاو بکشین، حق مطلبو نگفته، تازه الان که اینا این همه ایراد گرفتن، تازه حق مطلب ادا شده!

--

یه چیز دیگه هم که تو کل آیات مربوط به بنی اسرائیل هست اینه که قوم بنی اسرائیل همیشه وقتی با موسی صحبت می کنن، میگن به "خدات" بگه که این کارو بکنه. نمی گن به "خدامون" بگو اینو برامون بفرسته یا فلان کارو بکنه. چون کلا بیشتر اعتقادشون به اینه که اون خدا، خدای موسی است و خودشون اعتقاد عمیقی به اون خدا ندارن و همه ی اینا علی رغم نزول اون همه معجزه ای هست که حضرت موسی به صورت عینی و جلوی چشمشون براشون انجام داده.

--

بعد از این اتفاق کشتن گاو (آیه ی 74) خدا به بنی اسرائیل میگه بعضی از شما قلباتون مثل سنگ شده، حتی از سنگ هم بدتر. بعضی از سنگ ها می شکافه و از وسطش آب تراوش می کنه، ولی قلب شما از اونم بدتره.

--

نکته ی دیگه اینکه خدا برای قوم بنی اسرائیل زیاد از فعل هایی مثل "تعقلون" استفاده می کنه، چون اینا قومی بودن که خیلی حس گرا بودن، هرچی به چشمشون عجیب می اومد، سریع می رفتن دنبالش و پیرو اون می شدن. اصلا فکر نمی کردن. همین که یه نفر یه گوساله بهشون نشون داد که باد می رفت توش صدا می داد، گوساله پرست می شدن. اینه که خدا خیلی بهشون میگه "فکر کنین".

--

آیه ی 76 هم در مورد یهودی هاست. بعضی از این یهودی ها کسایی بودن که به مسلمونا می گفتن ما ایمان آوردیم، اما وقتی با خودشون بودن به همدیگه می گفتن این قصه های توراتمون (که خیلی هاش تو قرآن هم اومده) رو برای مسلمونا نگین که ازش استفاده نکنن. آخه فکر می کردن مثلا پیامبر میره این داستانای قرآنشو از یهودی ها می پرسه و یاد می گیره.

--

آیه ی 79 راجع به کسایی هست که قرآنو یا دینو تحریف می کنن. اینجا خدا دو بار میگه وای به حال اینا. یه بار به خاطر اون گمراهی ای که به وجود میارن و تحریفی که انجام میدن. یه بار به خاطر پولی که از مردم می گیرن و درآمدی که از این راه کسب میکنن.

--

آیه ی 80 در مورد کسایی هست که فکر می کنن اگه کار بدی بکنن، فقط چند مدتی رو قراره تو جهنم باشن. مثل عذاب هایی که نازل میشه و میگذره، به جهنم هم به صورت یه عذاب گذرا نگاه می کنن. تو این آیه ازشون می پرسه مگه شما از خدا قول و عهدی گرفتین مبنی بر اینکه قراره فقط چند مدت تو جهنم باشین؟ اگه گرفتین خدا نمی زنه زیر قولش، اما اگه نگرفتین، چیزی که نمی دونین به خدا نسبت ندین.

--

دو تا نکته ی خارج از بحث هم که یاد گرفتم بگم بهتون:

یه حدیث بود که قبلا شنیده بودم، ولی مدت هاااااا بود یادم رفته بود. ولی وقتی دوباره شنیدمش احساس کردم تو خفایای ذهنم قبلا داشتم این حدیثو! حدیثی بود که می گفت صالحین امت پیامبر از انبیای بنی اسرائیل مقام بالاتری دارن. پس سعی کنین خوب باشین چشمک.

نکته ی دوم هم که من خودم می دونستم، ولی خب گفتم به شما هم بگم اینه که دین یهودیت بر خلاف سایر ادیان آدم جدید قبول نمی کنه! یعنی شما می تونین هر وقت دلتون خواست دینتونو به مسیحی یا از مسیحیت به اسلام یا هر دین دیگه ای تغییر بدین. اما این کارو برای یهودیت نمی تونین بکنین. اگه بخواین یهودی باشین، باید از طرف مادر، اصالتا و به صورت نژادی یهودی باشین.


/ 10 نظر / 5 بازدید
پاييز .

سلام.استفاده کرديم دختر معمولى جان ممنون,اون حديث رو منم اينجور شنيدم که علماى امت من از پيامبران بنى اسراييل بالاترند,مثل ايت الله قاضى,ايت الله بهجت اينا ن ماها هرچند سعى کنيم خوب باشيم معلوم اونا نيستيم,اينو گفتم ک بدونيم پيامبران گذشته واقعا مقام بالايى دارند,ب اين راحتى هام نميشه ازونا پيشى گرفت.حتى داستانى واقعى هست ک ىکى از شاگردان ىکى از اولياى الهى ب اون عالم ربانى ميگه چرا اىنطور اين حديث اون عالم ربانى بيلى ک دستش بوده رو مار مىکنه وبعد با شجاعت دوباره اون رو مىگىره و اون بيل ميشه بعد ميگه حضرت موسى ترسيد بار اول !و دلايل ديگ اى هم مياورد ک حرفم طولانى شد بگذرم,اگر از ذکر نام اون ولى خدا خود دارى کردم بخاطر اين ک همه يک جور عقيده ندارند و نمى خوام ب اون ولى خدا بى احترامى بشه.بازم ممنون [گل]

بینام

ممنون چیزایی که یاد می گیرین رو واسه ما هم میذارین.

پاييز .

قبول دارم حرفتون رو اگر گفتم منم اينجور خوندم يا شنيدم منظورم نبود. شما روايت رو اشتباه نوشتيد خىلى از روايات با بيان هاى متفاوتى از معصومين نقل شده.و مورد دوم سخنتون هم اصلا متوجه نشدم,چون فک نمى کنم من از کسى نامى برده باشم يا در مورد کسى قضاوتى کرده باشم[سوال]

پاييز .

اتفاقا منظور من همون منظور شما بود ولى چون جملم پيوسته شد اينجور برداشت ميشه,کلا من اين اشکال و دارم و زيادم حرفام يجور ديگ برداشت ميشه,من مى خواستم بگم درک مقام پيامبران ب اين راحتى نيست,ما با علماى امت بهتره بگم من فاصله زيادى داريم مثل ...چه برسه ب پيامبران گذشته...خواهش مىکنم عزيز جان

بیقرار

سلام. همانطور که قبلا هم نوشتم، از اینکه زکات آموخته هایتان را می دهید و ما را در این خصوص شریک میکنید، بسیار ممنونم. نکته های بسیار جالبی از تفسیر قرآن بودند. در مورد علت خواست خداوند درخصوص کشتن گاو هم روایت دیگه ای من شنیده ام؛ مبنی بر اینکه نتیجه آن همه بهانه گیری یهودی ها این بوده است که گاوی انتخاب شود که متعلق به شخصی که نسبت به پدرش خیلی نیکوکار بوده است و با قیمت بالایی به همان یهودی ها فروخته است. قیمتش هم اینطور بوده است که پوست گاو را پر از سکه طلا کنند و بپردازند!!

بیقرار

راستی درباره مطلب قبلی شما که من عبارت «گمراه شدن» به کار بردم، در این مطلبتون جمله ای دیدم که منظور من را در آن نظر قبلی به نوعی بیان می کند (چقدر «این» و «آن» زیاد شد! امیدوارم دوباره اشتباه نشود!)[نیشخند] منظورم این جمله شما است: «واسه ما هم همینه، نباید تو دین خدا سخت گیری کنیم و هی خودمونو درگیر جزئیات کنیم، همون چیزی که بهمون گفتن رو عمل کنیم و گیر ندیم به جزئیات.» درواقع منظورم این بود که درگیر کردن خودمان به جزئیات نیکی ها و فضیلتها و غیره! ممکن است برای کسانی مثل من که بک گراند کافی برای درک و عمل به آن فضیلتها نداریم، موجب سردرگمی شود![ناراحت]

دخترچه

خیلی خوب بود. کلی استفاده کردم. [لبخند]

پیمان

سلام خانم دختر معمولی. خیلی ممنون از نکاتی که با ما به اشتراک گذاشتین. فقط یه سوالی هست که سالهاست جوابشو پیدا نمی کنم. در اکثر تفسیرهایی که تا حالا خوندم همونطور که شما هم اشاره کردین به دلیل اینکه قوم بنی اسرائیل همش به حضرت موسی می گن خدای تو " قَالُواْ ادْعُ لَنَا رَبَّكَ " بی ایمانی و اهانت قوم بنی اسرائیل رو از این شیوه خطاب برداشت کردن و این در حالیست که چند تا سوره اونورتر در آیه 112 سوره مائده می فرماید: " إِذْ قَالَ الْحَوَارِيُّونَ يَا عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ هَلْ يَسْتَطِيعُ رَبُّكَ أَن يُنَزِّلَ عَلَيْنَا مَآئِدَةً مِّنَ السَّمَاءِ قَالَ اتَّقُواْ اللّهَ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ " به شهادت آیات قرآن در خلوص و ایمان و خاص بودن حواریون که دیگه شکی نیست ولی اونها علاوه بر اینکه می گن " رَبُّكَ " تازه از توانایی خدا هم پرسش می کنند " هَلْ يَسْتَطِيعُ ". واقعا در شگفتم چطور مفسران بزرگ قرآن ( البته چندتا تفسیری که من تا حالا نگاه کردم ) این دو تا آیه رو با هم ندیدن. و زیر این آیه هیچکس بی ایمانی یا اهانت حواریون رو برداشت نکرده.

پیمان

ممنونم که وقت گذاشتین و به تفصیل پاسخ دادین. من بیشتر نظرم اینه که کلا ما آدما وقتی یه چیزی رو منفی می بینیم همه جوانبش رو هم منفی می بینیم و بر عکس. یعنی وقتی به واسطه رفتار قوم بنی اسرائیل دید منفی نسبت به اونها داریم دیگه سعی می کنیم از هر حرکت اونها یه ایرادی دربیاریم اما وقتی دیدمون نسبت به حواریون بواسطه شایستگیشون مثبت هست همه حرکاتشون رو مثبت تفسیر می کنیم. بالاخره "ربک" یک کلمه هست و هر دو گروه گفتن خدای تو. یعنی در کل منظورم اینه که شاید گفته قوم بنی اسرائیل سوای بقیه اعمالشون در اون زمان با شرایطی که بوده حرف بدی به حساب نمیومده. البته چیزایی که من گفتم هم صرفا حدس و گمان هست. لطفا اگه مطالب تازه ای در این زمینه پیدا کردین ما رو هم بی نصیب نذارین. خیلی ممنون.

مهسا

مرسی، مفید بود