بلیت/ چیزایی که امروز یاد گرفتم

 

خب حالا میریم سر وقت اون چیزایی که قرار بود براتون بنویسم.

اون روز که می خواستیم بریم خونه ی دوستامون، یه خورده دیر جنبیدیم، قرار شد همسر تندتر بدوه، من یواش یواش برم. آخه همسر باید بلیت می خرید. یه مقداری رو دوید، بعد دیدم وایستاده. گفتم چرا نمیری؟ گفت فهمیدم بلیت دارم از قبل.

بلیت های تک سفره ی اینجا عملکردش مثل بلیت های تک سفره ی متروی ایرانه (اما شکلشون فرق داره). بلیتو هر وقت خواستین می تونین بخرین، اما تا وقتی تو دستگاه نزنین می تونین نگهشون دارین. هر وقت هم که سوار قطار شدین، می زنین توی دستگاهی که توی قطار هست.

همسر متوجه شد که دفعه های پیش چندتایی خریده و داره. بعد که نشستیم تو قطار من یهویی به همسر گفتم من بلیت ندارم! آخه بلیت ترمی من تا 28 فوریه مهلت داشت و اون روز یک مارچ بود! همسر هم بلند شد سریع یکی از بلیت هایی که هنوز تو کیفش داشت زد تو دستگاه.

بعد از چند دقیقه به همسر گفتم الکی بلیتو زدیم. آخه با کارت دانشجویی میشه هر روز بعد از ساعت هفت و روزهای تعطیل (کل روز) رایگان تمام اتوبوس ها و قطارهای داخل شهر رو سوار شد. بعدش باز گفتم نه الکی نزدیم. آخه برای اینکه کارت دانشجوییت معتبر باشه باید بزنیش توی دستگاه، من که نزدم هنوز!

خلاصه، نتیجه مون این شد که کارمون درست بوده که بلیتو زدیم تو دستگاه.

رفتیم خونه ی دوستامون. موقع برگشت باز به این فک کردیم که من باید بلیت بخرم و چقدر گرون میشه برامون. آخه هر دومون باید بلیت می خریدیم، چهار تا بلیت تقریبا میشد 8 یورو! خب کم هم نبود. اونم واسه منی که می تونستم بلیت داشته باشم و به خاطر سهل انگاری خودم نداشتم.

بعد یهویی با دوستامون که صحبت می کردیم یادمون اومد که برای بلیت ماهانه این طوریه که هر وقت آدم بلیتش شنبه تموم بشه، یکشنبه هم اعتبار داره. نمی دونم واسه بلیت دانشجویی ترمی هم این قضیه برقراره یا نه ولی ما بنا رو بر این گذاشتیم که برقراره چشمک. آخه واسه بلیت سه روزه هم می دونم که این شرط بالا برقراره. ما هم با سلام و صلوات رفتیم سوار قطار شدیم و اومدیم خونه مون. کسی هم بلیتمونو چک نکرد. بلیت چک کن ها هر از گاهی به صورت تصادفی وارد یه قطار می شن و شروع می کنن بلیت همه رو از یه طرف چک کردن. تو بعضی شهرها بیشتر چک می کنن، اما تو شهر ما خیلی کمتر چک می کنن، من خودم کلا شاید تا الان چهار یا پنج بار تو کل مدتی که این شهر بودم، بلیتمو چک کردم. اما من یکی دو بار دیدم که اول ترم ها دارن چک می کنن. فک می کنم واسه اینکه مچ دانشجوها رو بگیرن اول ترمی چک می کنن چشمک.

خلاصه که کسی ما رو نگرفت خدا رو شکر ولی ما هم خودمونو کشتیم واسه یه بلیت 1.8 یورویی نیشخند.

--

اون موضوع ترشرویی که می خواستم از اخلاق کتاب ناصری براتون بنویسم، خیلی خلاصه میگم (البته کتاب خیلی قشنگ گفته ها، ولی من به زبون خودم می گم):

همه ی آدما چون خودشونو دوست دارن، عیب های خودشونو نمی بینن، حتی اگه عیبشون عیان و واضح باشه. بنابراین، باید وقتی با کسی دوست شدن و مدتی از دوستیشون گذشت به طرف بگن که اگه میخوای صدق دوستیتو نشون بدی، باید عیب های منو بهم بگی تا بتونم از اونا دوری کنم. و نباید به این راضی بشن که طرف بگه من عیبی در تو نمی بینم. اگه طرف چنین چیزی گفت، شما باید رو ترش کنین و باهاش با عتاب صحبت کنین و به خیانت متهمش کنین (یعنی بهش بگین اگه عیب های منو بهم نگی، این کار خیانته به دوستیمون) و خیلی خیلی اصرار کنین، اگر طرف همچنان نمی گفت عیباتونو، باید به وضوح ناراحتیتونو نشون بدین و ازش رو برگردونین تا وقتی که طرف یه چیزی که قابل سرزنش کردن هست در شما بهتون بگه.

وقتی این کارو کرد نباید انکار کنید و هیچ کراهتی هم نداشته باشین از گفتنش. بعد تلاش کنین که اون عیب رو برطرف کنین تا به دوستتون ثابت بشه که شما هدفتون از دونستن عیب هاتون واقعا اصلاح اونها هست و به این ترتیب طرف دفعه ی بعد هم که ازش بپرسین، راستش رو بهتون میگه.

--

چقدر هم که من این شکلی ام که کتاب گفته متفکر.

 

/ 0 نظر / 6 بازدید