ویزا

 

نمی دونم بالاخره این قضیه ی ویزای ما کی تموم میشه!

روال کار اینه که ما مدارکمونو می بریم می دیم به قسمت اطلاعات اداره اقامت. بعد یه ایمیل می زنیم به کسی که مسئولمونه (بر حسب حرف اول فامیلیمون مشخص میشه کی مسئولمونه)، بعد منتظر می شیم تا طرف بهمون جواب بده، یه وقت ملاقات بهمون بده. اون روز بریم ویزامونو برامون بزنه تو پاسپورت.

من حدود ده روز پیش بردم مدارکمو دادم به قسمت اطلاعات و همون روزم یه ایمیل زدم به مسئول مربوط به خودم و همه چی رو هم براش توضیح دادم و گفتم من خیلی عجله دارم، ویزامو زود می خوام.

قرار شد از اون طرف منشی دانشگاه جدید هم یه زنگ بزنه به مسئول مربوطه و ببینه می تونه کار منو تسریع کنه یا نه.

فرداش من دیدم منشیه بهم خبر نداد، خودم ایمیل زدم گفتم چی شد؟ زنگ زدی؟ گفت تلفنو ورنداشته، منم ایمیل زدم، یه ایمیل اتوماتیک برام اومده که میگه روند کار طول می کشه و باید صبر داشته باشین تا به ایمیلتون جواب داده بشه (منم وقتی ایمیل زدم، همین ایمیل اتوماتیک اومد، هر دو دفعه ی قبل هم که اقدام کرده بودم همین ایمیلو گرفته بودم، چیز عجیبی نیست).

خلاصه، من دیروز یه ایمیل دریافت کردم از اداره اقامت (همون مسئول مربوطه) که گفته بود مدارک زیرو بیار بده اتاق اطلاعات، 30 یورو هم بیار و ویزاتو ببر! بدون اینکه هیچ تاریخی برای قرار ملاقات من تعیین کنه.

منم ایمیل زدم به منشی که ازش بپرسم ویزامو از کی بزنم؟ بگم یک آگوست یا 15 آگوست؟

آخه ویزای فعلیم تا 15 آگوست معتبره اما از اونجایی که من قرارداد جدیدم از یک آگوست قراره شروع بشه، منم توی فرمی که پر کردم برای تمدید ویزا زدم شروع ویزامو یک آگوست می خوام.

اون دفعه خانومه بهم گفت اگه مدارکتو تا 11 جون نفرستی، نمی تونیم از اول آگوست قرارداد ببندیم. بعدش هم چون من نتونستم تمام مدارکمو بفرستم براش تا قبل از 11 جون (اقامتم نبود دیگه!)، بهم ایمیل زد گفت اگه می تونی برو اداره اقامت بگو تاریخ ویزاتو عوض کنن، از 15 آگوست بزنن!

حالا می خواستم ببینم الان من بگم ویزامو از کی بزنه؟ بالاخره از کی با من قرارداد می بندین؟ با توجه به اینکه هنوز خیلی از 11 جون نگذشته، آیا میشه یه کاریش کرد؟چشمک یا راه نداره و باید از 15 آگوست بگم ویزامو بزنن؟

خلاصه که بهم جواب داده بود و گفته بود من منظورتو نفهمیدم. منم بهش زنگ زدم و یه کمی صحبت کردیم و بازم نفهمید نیشخند، فقط من فهمیدم فرقی نداره براش زیاد و من اگه از همون یک آگوست هم بزنم مشکلی پیش نمیاد.

بعد از تلفنم هم بلافاصله من و همسر شال و کلاه کردیم و رفتیم اداره اقامت که ببینیم بالاخره چی به چیه؟ چرا به من وقت ملاقات نداده خانومه؟ کی ویزای منو می دن؟

یه کارآموز اونجا بود به جای مسئول اصلی. همون کارآموزی که اون دفعه در مورد کار من یه نامه رو بد نوشت و با توجه به اون نامه من 8000 یورو کم داشتم!!!! که بعدا معلوم شد که اصلا نیازی به همچین نامه ای نبوده برای من.

دعا می کردم این دفعه دیگه بدونه باید چیکار کنه و باز مثل دفعه ی قبلی نشه.

مثل همیشه تاریخ تولدمو پرسید (اینجا کلا هرجا میرین اطلاعات بر حسب تاریخ تولد دسته بندی میشه و بعد از اون بر حسب حرف اول فامیلی) و گفت می تونم یه هفته دیگه برم ویزامو بگیرم.

امیدوارم همه چی رو روال باشه لبخند.

--

من هنوز نفهمیدم چی شد که این دفعه بدون نیاز به قرار ملاقات به من ویزامو می دن! نمی دونم تاثیر ایمیل اون خانوم منشی بوده یا نه سوال.

--

دوست داشتم این دفعه می رفتم خانومه رو ببینم، همون خانوم مسئولمو می گم. آخه امسال توی لیستی که داده بودن، اسم مسئول پارسالم نبود. مسئول قبلیم فامیلیش یه چیز دیگه بود، ولی اسمش همین بود.

توی ایمیل اتوماتیکی که من بعد از فرستادن ایمیل به مسئولم دریافت کردم، پایینش اسم مسئول قبلی نوشته شده بود.

حالا برای من سوال پیش اومد که آیا مسئول من تغییر نکرده و مثلا همون مسئول ازدواج کرده و فامیلیش عوض شده؟ یا نه مسئولم هم واقعا عوض شده؟ متفکر (واقعا عجب معضلاتی تو ذهن منه ها نیشخند).

 

/ 2 نظر / 4 بازدید
بهــــــــــــــ ار

سلام چند صفحه ای از وبتون خوندم من هم قصد تحصیل در آلمان دارم اما کلا گیرم که سفر به غربت سخت نیس؟؟؟؟؟؟؟؟ اذیت نمیشم چون من تنها میخوام بیام در مقطع دکتری میخوام تحصیل کنم با یه شرکت هم صحبت کردم با توجه به سابقه کارم گفتن فونتو برات میگیریم

sadeq

درسته اونجا نظمش بیشتره اما در بعضی کارهاشون میشه با ایران مقایسه شون کرد :-)