جواب از من بپرسید

 وسایل ضروریمونو تو همون 30 کیلو مجاز هر نفر به زور جا بدیم و یا از گزینه پست هوایی 100 کیلو بار قبل پرواز و تحویل بار در روز رسیدن به مقصد استفاده کنیم؟

این بیشتر از همه بستگی به شرایط اقتصادی خودتون داره. واقعا با سی کیلو بار شما چیز خاصی نمی تونین بیارین (البته من نمی دونم از کدوم شرکت بلیت خریدین، با ایران ایر 40 کیلو می تونین بیارین، بقیه همه کمترن). پس اگه قرار باشه گلچین کنین من فکر می کنم با 30 کیلو بهتره فقط لباس بیارین. مخصوصا که شما میخواین در واقع برای سه نفر لباس وردارین.

اون 100 کیلو بار رو اگه بخواین می تونین استفاده کنین ولی بهتره چیزایی رو توش بذارین که امکان خراب شدن و شکستن و این چیزا نداشته باشن. مثلا من کسی رو میشناسم که همین طوری باراش رو فرستاد، ماهیتابه هایی داشت که هر کدومشو خریده بود 70 80 یورو، ولی همه شون وقتی رسیده بودن داغون و کج و معوج و عملا غیرقابل استفاده شده بودن!

البته اینو هم بگم که همه ی بسته هاشون این طوری نشده بودن، اونا باراشونو توی چند تا بسته فرستاده بودن و یکیش این طوری شده بود، یعنی هرچی توش بود داغون شده بود، ولی بقیه سالم بودن.

می خوام بگم شانسیه، یه وقت می فرستین همه چی خوبه، یه وقت می فرستین همه چی داغون میشه. در مورد بیمه و این چیزاش هم من اطلاعی ندارم که مثلا چطوری میشه بیمه کرد و چقدر باید بدین برای بیمه که بسته رو سالم برسونن و اگه خراب شد بتونین از جایی خسارتتونو بگیرین.

برای اینکه قیمت لباسا و این جور چیزا دستتون بیاد بهتره یه سری به این سایت ها بزنین:

amazon

h and m

c and a

توی سایت اول همه چی می تونین پیدا کنین، از وسایل خونه گرفته تا لباس و تی شرت.

دو تای دومی فقط برای لباسن و ارزون ترین شرکت هایی هستن که اینجا وجود دارن و کیفیت لباساشون اون قدر خوب نیست، ولی فکر می کنم برای بچه ای که هر ماه لباساش براش کوچیک میشه خوب باشن. من از کسی که بچه دار بود شنیدم که باز کیفیت دومی  (C and a) توی لباسای بچه از اولی بهتره.

حالا دیگه خودتون باید نگاه کنین ببینین با این قیمت ها براتون می صرفه که اون 100 کیلو بار رو جدا بفرستین یا براتون مقدوره که از آلمان خرید کنین.

 گزینه دوم خوبی که داره با 300-400 تومن هزینه هر وسیله ای که فکر کنیم لازممون میشه با خیال راحت میاریم.

به شرط اینکه مثل اون آشنای ما باراتون خراب نشن توی راه. امیدوارم بارای شما سالم برسن لبخند.

اما مشکل اینه که 60 کیلو بار دونفری داریم و بعد 100 کیلو دیگه هم اون روز اضافه میشه!

چرا میگین همون روز؟ من مطمئن نیستم این مدل بار فرستادن همون روز برسه! بعدش هم فکر می کنم این طوریه که شما مجبور نیستین روزی که می خواین برین آلمان باراتونو بفرستین. فکر می کنم می تونین مثلا یه روز زودتر بفرستین و اونجا تو انبار براتون نگه میدارن. بالاخره بارا رو بغل فرودگاه که نذاشتن که منتظر شما باشن. یا مثلا می تونین زنگ بزنین بپرسین که اگه نگه داشتنش هزینه داری شبی چقدر هست. فکر نمی کنم این طوری باشه که همین که رفتین فرودگاه بیان دنبالتون بگن آقا بیا باراتو ببر. البته من تجربه ی این کارو ندارم (همسر الان سر کلاسه، وقتی بیاد می پرسم و اگه چیزی اضافه شد، این پستو آپدیت می کنم، شب دوباره بخونینش).

 من هم که نمیتونم با شرایطم بار حمل کنم بعد همسرم هم که رستم نیست! بعد تو قطار اجازه حملش داریم؟

قطارای اینجا مثل متروئن. همه اش صندلیه. کوپه و این چیزا هم معنی نداره، یعنی شما تو هر واگنی می تونین سوار بشین (به جز واگنای درجه ی یک که برای سوار شدنشون باید بلیتتون درجه ی یک باشه). برای همین اگه بار زیاد داشته باشین چند تا مشکل دارین:

اول اینکه قطارا چند دقیقه بیشتر توی ایستگاها نگه نمی دارن (البته اگه ایستگاه اول باشه که خب خوش به حالتون شده و بیشتر نگه می دارن)، یعنی مثلا قطاری که الان می رسه سه دقیقه یا پنج دقیقه بعد حرکت می کنه و باید سریع باراتونو جا به جا کنین. البته فکر نکنین وسطش یهویی درو می بندن و لای در می مونین ها! نه! مسئول دارن و مسئوله نگاه می کنه، هر وقت همه سوار شدن سوت می زنه که درا رو ببندن و راه بیفتن. ولی خب همین که آدم بدونه توی سه دقیقه یا پنج دقیقه باید وسایلشو بذاره یه خورده استرس زا می شه برای آدم.

دوم اینکه، گفتم قطارها صندلی دارن و ممکنه جا برای نشستن گیرتون نیاد و اگه باراتونم زیاد باشه بیشتر اذیت می شین. ضمن اینکه بالاخره مجبورین نزدیک باراتون باشین و نمی تونین ولشون کنین برین یه جای دیگه، خیلی دور بشینین.

سوم اینکه، بازم به همون دلیل که قطارا صندلی ای هستن، جای زیادی برای بار نیست. یه سری جاها هست که میشه چمدون رو اونجا گذاشت و بالای سر تمام مسافرا هم مثل اتوبوسای ایران یه کشو وجود داره که سایزش برای کوچک ترین سایز چمدون عالیه. چمدون سایز وسط رو هم میشه جا داد توش ولی چمدون سایز بزرگ اصلا جا نمیشه. پس اگه چند تا چمدون دارین بهتره که سایزاشون خیلی بزرگ نباشه. مخصوصا که شما عملا فقط یکیتون میتونه بارها رو جا به جا کنه. اما اگه از لحاظ وزنی می پرسین، کسی توی قطار بارتونو چک نمی کنه که بخواد بهتون گیر بده که وزن بارتون زیاده.

 اما گزینه اول هم تقریبا هیچی نمیشه برد بخصوص برای من که همراهم باید لباس بچه اینا هم باشه!!! بنظرت چیکار کنم و اصلا چیا ضروریه و حتی واجب به ما گفتن پلوپز دونفره و کتری برقی زیرانداز وحتی پتو گرم!و یه سر ظروف حتما بیارین ودارو و حتی لامپ کم مصرف پرنور!

با اینایی که بهتون گفتن بیارین اصلا موافق نیستم. به نظر خودتون آیا پلوپز واقعا ضروریه توی زندگیتون؟ والا ما یه عمری توی خونه ی مامان و بابامون زندگی کردین یه بارم تو پلوپز غذا نخوردیم! البته ما خودمون هم از ایران آوردیم ولی خب واقعا اشتباه کردیم! اصلا چیز ضروری ای نبود. پلوپز اینجا هم پیدا میشه، همون پارس خزر خودمون رو توی مغازه ی ایرانی ها می تونین پیدا کنین، ولی حتی اگر هم پیدا نشد می تونین توی سفر بعدیتون به ایران بیارین. چه لزومی داره الان با این شرایط بیارین؟ (البته اگه از اونایی هستین که همیشه فقط تو پلوپز برنج پختین دیگه شرایطتون با ما فرق داره، من نمی تونم نظر بدم).

کتری برقی رو ما از اینجا خریدیم و قیمتش هیچ فرقی نداشت با ایران. بازم می تونین توی سایت آمازون قیمتش رو نگاه کنین.

لامپ کم مصرف هم ما از ایران آوردیم ولی به سرپیچ های اینجا نمی خورد! دو مدل لامپ کم مصرف هست که هر کدوم برای یه سایز سرپیچه، شما که نمی دونین سایز سرپیچ های خونه ای که قراره برین چقدره، پس نخرین.

دارو هم اگه یه سری سرماخوردگی و دل درد و سردرد و این چیزا بیارین شاید بد نباشه. ولی زیاد نیارین. اگه تو فرودگاه ببینن باید به اندازه ی مصرف شخصی آورده باشین. هرچی میارین بهتره با نسخه ی پزشک بیارین که بهتون گیر ندن.

به نظر من فقط یه سری ظروف اولیه بیارین، دقیقا به اندازه ی یه هفته ی اول. بعد تو همون هفته ی اول باید برین خرید کلی، من توصیه می کنم برین IKEA و هرچی برای خونه تون لازم دارین بخرین. یعنی برای روزای اول مثلا یه قابلمه ی کوچیک با یه ماهیتابه ی کوچیک و دو تا بشقاب ملامین (که وزنی نداشته باشه) با قاشق و چنگال و این چیزا. الکی بارتونو سنگین نکنین، شما که بچه دارین مسلما خیلی وسیله ی ضروری تر دارین نسبت به ظرف و ظروف.

بقیه ی بارتونو، به نظر من، با لباس پر کنین. ضمنا یادتون نره کاپشنتونو روی دستتون بیارین. نذارین توی چمدون، هم جا میگیره، هم وزنش زیاده، هم به محض اینکه برسین آلمان ممکنه لازمتون بشه. مثل من همون روز اول سرما نخورین! هوای اینجا مثل ایران نیست. مثلا ما هفته ی پیش هوامون اینقدر گرم شده بود که انگاری تابستون بود، با یه بلوز می رفتیم بیرون تازه گرممون هم بود. الان دوباره لباس کاموایی می پوشیم و کاپشن!!

هوای آلمانو هم می تونین از سایت wetter چک کنین. البته هر روز بهتره پیش بینی رو نهایتا برای یک دو روز آینده چک کنین، نه بیشتر!

 توصیه ی اضافه ی 1:

قطارای آلمان دو نوعن، سریع السیر (شامل ICE و IC) و محلی (RB, RE , S). توی قطارای نوع اول شما این امکانو دارین که وقتی بلیت می خرین یه صندلی هم رزرو کنین. تو این حالت باید یه مبلغ اضافه ای، فکر می کنم 5 یورو، بپردازین و یه صندلی مشخص داشته باشین. اگه به نظرتون ایستادن توی قطار براتون سخته، مخصوصا که تازه از هواپیما پیاده شدین، یه صندلی برای خودتون رزرو کنین و وقتی سوار قطار شدین مستقیم برین سر شماره ی صندلی خودتون می شینین.

اگر صندلی رزرو نکردین برای خودتون، وقتی سوار شدین به بالای صندلی ها نگاه کنین (دقت کنین این فقط مال قطارای سریع السیر یعنی IC وICE هست ها). بالای صندلی ها نوشته که این صندلی از کجا تا کجا رزرو شده. توی هر ردیف دو تا صندلی هست. بالای هر دو تا صندلی هم یه مونیتور کوچیک که مثلا یکیشون نوشته Frankfurt-Dresden. این یعنی این صندلی از فرانکفورت تا درزدن رزرو شده. پس شما نمی تونین روش بشینین چون الان صاحبش میاد!! ولی اگه نوشته بود مثلا Dresden-Halle و شما توی فرانکفورت سوار میشین، خب با خیال راحت می تونین تا Dresden روی صندلی بشینین، چون اون صندلی "از" Dresden "تا" Halle رزرو شده.

یه حالت دیگه هم هست که می بینین بالای صندلی ها نوشته Bahn.comfort، تو این حالت هم می تونین روی صندلی بشینین. این صندلی ها رزرو نشدن، ولی اگه کسی با یه بلیت خاص بیاد و هیچ صندلی خالی ای نباشه، می تونه شما رو بلند کنه و روی صندلی بشینه، ولی هیچ وقت این اتفاق نمی افته! نگران نباشین. این بلیت خاص که میگم، خیلی خاصه، هیش کی نداره نیشخند.

اما توی قطارای محلی، متاسفانه هیچ رزرو صندلی ای در کار نیست. فقط باید دعا کنین که جا گیرتون بیاد.

توصیه ی اضافه ی 2:

برای شما با شرایطی که دارین به نظر من یه بلیت مستقیم سریع السیر بگیرین، وگرنه احتمالا اذیت بشین. موقع بلیت خریدن می تونین انتخاب کنین local only، که در این صورت با هزینه ی خیلی کمتری می تونین برین شهر مورد نظرتون ولی هی باید قطار عوض کنین.

بهتره از این سایت قطارای مورد نظرتونو چک کنین تا قیمت ها دستتون بیاد.

--

پی نوشت: ببخشید که شما راجع به یه چیز دیگه صحبت می کنین، من راجع به یه چیز دیگه توضیح میدم!!

----

بعدا اضافه شد:

در مورد بار 100 کیلویی، همسر میگه لزوما هم زمان با پرواز خودتون فرستاده نمیشه. یعنی حتی اگه شما همون روز رفتنتون بارها رو تحویل بدین، بازم ممکنه با اون پرواز نفرستن و یکی دو روز دیرتر بفرستن. و در مورد هزینه ی نگهداری هم نظر منو داره و فکر می کنه یه مبلغی میگیرن اگه شما دیرتر برین بارتونو تحویل بگیرین ولی به هر حال این امکان وجود داره که دیرتر برین بگیرین بارتونو.

در مورد قطارا، هزینه ی رزرو کردن 4 یوروئه و به این صورته که شما توی قطارهای محلی هم می تونین جا رزرو کنین، اما وقتی شما توی اون سایتی که دادم مبدا و مقصدو مشخص می کنین، ممکنه یه کانکشنی رو بهتون بده که سه بار مجبور بشین قطار عوض کنین، توی این شرایط، شما حداکثر توی دو تا از قطارا می تونین صندلی رزرو کنین که در این صورت بهتره توی طولانی ترین مسیراتون از این قابلیت استفاده کنین.

 

/ 1 نظر / 7 بازدید
مهسا

سلام بر دختر بسبار مهرباااان، واقعا از اينكه اين همه مطلب واسم نوشتي وقت گذاشتي ازت ممنونم و دعاگوتم، من تازه جوابام ديدم اخه هميشه جواب به ايميلم ميومد اين سري هر دفعه ايميلم چك ميكردم چيزي نبود گفتم بيام وبلاگ چك كنم ديدم بلهههههه دختر مهربون جواب من را زحمت كشيده و داده، از راهنماييهات بخصوووص واسه قطارا ممنونم اتفاقا خيلي خيلي بدردمون ميخوره خيلي بخصوص كه الان سريع يك كم وايميستم پاهام ورم ميكنه خلاصه ما هم با كمك و استفاده از تجربيات ديگران و شما به اين نتيجه رسيديم اوردن ١٠٠ كيلو بار اضافه كلا منطقي نيست و بيخيالش شديم وسايل ضروريتر و لباسامون برداشتيم و بيخيال بقيه شديم ضروريات فقط گرفتيم، خلاصه حتما دركمون ميكني از صبح تا اخر شب داريم ميدويم واسم دعا كن همه چي به خير و خوشي بگذره واسه محبت بي ريا و بي انتظارت ازت خيلي ممنونم