امروز و دیروز

 

امروز بالاخره ما رفتیم سیزده به در نیشخند که البته مسلما شونزده به در اسم برازنده تریه براش چشمک.

دیروز زنگ زده بودیم و برای دو تا خونه قرار گذاشته بودیم که بریم ببینیم. هر کار کردیم که هر دوش صبح باشه نشد. یعنی دومیه اصلا صبح وقت نداشت. این شد که یه قرارمون شد 10:10 و یکیش شد ساعت 5 و ما باید بین این دو تا با دوستامون می رفتیم شونزده به در!

از اونجایی که دیگه واقعا از بساط کباب کردن خسته شدیم، قرار گذاشتیم که ناهار سرد ببریم، مسلما سالاد اولویه. دیشب مرغو از فریزر در آوردیم و گذاشتیم توی یخچال که یخش باز بشه. صبح هم بعد از نماز خوابیدیم و از اونجایی که روز تعطیل بود بیشتر از همیشه هم خوابیدیم. مخصوصا که من الان چند وقتیه بعد از نماز صبح اصلا خوابم نمی بره و تا میام بخوابم 7.5 میشه! ما ساعت 6 واسه نماز بیدار می شیم. یعنی من یه ساعت و نیم بیدارم! همسر هم که روزای هفته می خواد ساعت 7:50 بیدار بشه که برای کلاس رفتن آماده بشه و صبحونه بخوریم و از این حرفا. برای همین من تمام طول هفته کمبود خواب دارم!!

از این گذشته دو روزه سرما خوردم و آبریزش بینیم اصلا نمی ذاره راحت بخوابم! این هم دلیل مضاعفی شد که امروز صبح من بیشتر از همیشه بخوابم. همسر هم که پایه ی خواب چشمک.

خلاصه، ساعت 9 یهویی همسر منو بیدار کرد (همسر یه مدل خاص بیدار کردن داره و اونم اینه که طرفو زهره ترک می کنه! یه طوری صدات می زنه که انگاری دیرت شده، انگاری باید یه کاری رو انجام می دادی و انجام ندادی! به شیوه ی فلانی (با تحکم)، پا شو، پاشو!!!). منم مثل فشنگ پریدم! البته چند ثانیه صبر کردم تا ضربان قلبم به حالت عادی برسه، بعد بلند شم!

البته این دفعه همسر زهره ترک کردن منو با گفتن جمله ی "پا شو، باید 9.5، یعنی نیم ساعت دیگه، سر ایستگاه باشیم"، کامل کرد!

منم به همسر گفتم پس مرغو بذار روی گاز و روشنش کن که تا وقتی می خوایم بریم کمی پخته باشه. بعدش هم خودم بلند شدم شروع کردم به کارای خونه. ظرفا رو شستم و بعدش آدرس خونه ای که باید می رفتیمو برداشتیم و رفتیم به سمت ایستگاه اتوبوس.

قرارمون برای خونه ساعت 10:10 بود ولی ما ساعت 10 اونجا بودیم. سه نفر دیگه هم اونجا بودن. ساعت ده که شد، خانومه (که در واقع مسئول بنگاه بود، نه صاحب خونه) اومد، درو باز کرد، اون سه نفرو راهنمایی کرد به داخل و درو بست. ما هم حدس زدیم که دقیقا می خواد ده و ده دقیقه اجازه بده ما بریم تو. همین طور هم شد. ما راس ساعت 10:10 رفتیم داخل و خونه رو کامل بهمون نشون داد. خونه ی خیلی خوبی بود. یه خونه ی سه خوابه (به قول آلمانی ها البته!) که تقریبا تمام مشخصاتی که ما می خواستیم رو داشت و تنها مشکلش به نظر من حمام خیلی خیلی کوچیکش بود که فکر نمی کنم از 70 سانت در 70 سانت بیشتر باشه!

به هر حال به طرف گفتیم که ما خونه رو می خوایم، ولی قبلش من باید از استادم بپرسم که بالاخره من قراره تو این شهر موندگار بشم یا نه! بعد بهشون خبر قطعی رو می دیم.

وقتی از خونه اومدیم بیرون یه خانواده ی دیگه پشت در بودن که بعد از ما رفتن تو. اونا هم یه زوج جوون بودن. از اونجایی که ما سایر مشتری ها رو ندیدیم نمی دونیم شانسمون چقدره ولی از اونجایی که صبح که اومدیم آگهی رو نگاه کنیم و شماره تلفن طرفو ورداریم دیدیم آگهی نیست، معلومه که خیلی ها علاقه مند بودن این خونه رو بگیرن!!

به هر حال، از خونه که اومدیم بیرون، وقتی رسیدیم ایستگاه، خیلی سریع قطار اومد و ما خیلی زود رسیدیم خونه مون. بدو بدو سالاد اولویه رو درست کردیم و راه افتادیم که بریم سر قرارمون با دوستامون که از اونجا با هم می خواستیم بریم قسمت هایی از شهرمونو که تا حالا به عمرمون نرفته بودیم ببینیم.

به دوستامون گفته بودیم ساعت 12:15 می رسیم نزدیک خونه شون ولی بعد چون مجبور شدیم وسط راه بریم نون بخریم، یه کمی دیرتر رسیدیم و البته همون موقع که توی راه بودیم بهشون زنگ زدیم و گفتیم که دیرتر می رسیم و اونا هم گفتن چقدر خوب، آخه ما هنوز آماده نیستیم نیشخند.

حدود 12:30 رسیدیم خونه شون و از اونجا با ماشین راه افتادیم رفتیم جنگل های اطراف شهر. یه جا پارک کردیم و رفتیم پیاده روی توی جنگل و کلی هم عکس از خودمون و طبیعت اونجا گرفتیم. خیلی جای قشنگ و آرومی بود. ناهارمونو هم همونجا خوردیم و باز دوباره سوار ماشین شدیم و رفتیم بالاتر. اونجا هم کمی قدم زدیم و عکس گرفتیم و برگشتیم سمت ماشینمون. با ماشین برگشتیم پایین و یه جا که یه گله گاو در حال چرا بودن ایستادیم و هم زمان با لذت بردن از منظره چشمک، چاییمونو خوردیم.

از اونجایی که می خواستیم ساعت 5 به اون یکی خونه ای که قرار گذاشته بودیم برسیم، قرار بود که با بچه ها تا یه جایی رو با ماشین بریم و بعدش از اونجا با اتوبوس بریم. ولی در حین دیدن گاوا! یه ایستگاه اتوبوس هم همون جلو دیدیم که از ایستگاهی که ما می خواستیم رد میشد! برای همین تصمیم گرفتیم دیگه مزاحم بچه ها نشیم و خودمون همونجا سوار اتوبوس بشیم.

ساعتای رد شدن اتوبوس از اون ایستگاهو نگاه کردیم و یه جوری رفتیم که ساعت 4:50 رسیدیم جلوی خونه ی طرف. همون موقع یه آقای دیگه هم اومد و به ما گفت عربی بلدین؟ گفتیم نه! گفت انگلیسی بلدین، گفتیم بله. بعد یه آدرس از ما پرسیدم که دقیقا همون جایی بود که ما بودیم، معلوم بود اونم اومده همون خونه رو ببینه.

از اونجایی که اسم طرف روی زنگ نبود، ما همون موقع بهش زنگ زدیم و گفت که درو باز می کنم، بیاین بالا. این بنده خدا هم از ما پرسید، منم با شما بیام یا اگه دوست ندارین، من صبر کنم شما برین ببینین بعد بیام. من واقعا از این حرکتش خیلی خوشم اومد، به نظرم خیلی به ما احترام گذاشت با این حرفش لبخند. آخه بعد که رفتیم بالا گفت که قرارش برای دیدن خونه ساعت 6 بوده، ولی چون کارش زودتر تموم شده زودتر اومده.

ما هم بهش گفتیم با ما بیا، اشکالی نداره. با هم خونه رو می بینیم. خونه رو با همدیگه دیدیم، به نظر هیچ کدوممون به قیمتش نمی ارزید. آخه زیرشیروونی بود و چیزی حدود 600 یورو قیمتش بود! شیب زیرشیروونیش هم اصلا کم نبود، هر دو تا اتاقش رو هم شامل می شد!!

خلاصه، از اونجا با هم اومدیم بیرون و تو راه با هم صحبت کردیم. این بنده خدا مصری بود، تازه دو ماه بود اومده بود، هیچ جا و هیچ چیزو بلد نبود. دنبال خونه می گشت تا خانواده اش (همسرش و دو تا بچه اش) بتونن ویزای پیوست به خانواده بگیرن و بیان. برای این نوع ویزا، تا وقتی که این شخصی که آلمانه خونه ی بزرگ و کافی برای 4 نفر (یعنی حداقل 48 متر) نداشته باشه، خانواده نمی تونن درخواست ویزا بدن.

این بنده خدا هیچی بلد نبود. همه چی رو قیمتشو می پرسید، راجع به قیمت خونه ها می پرسید و مثلا می گفت اگه خونه وسیله نداشته باشه، چقدر قیمتش میشه و این حرفا. ما هم می دونستیم این جور سوالا خیلی ابتدائیه و واقعا برای کسی پیش میاد که تازه اومده باشه. برای همین یه سایت بهش معرفی کردیم و اونم گفت اگه میشه شماره تونو بهم بدین که اگه مشکلی پیش اومد بهتون زنگ بزنم و سوالامو بپرسم. ما هم شماره مونو دادیم. اسمش محمد مهدی بود و ما شک کردیم که آیا طرف شیعه است؟ یا آیا سنی ها هم اسمشونو مهدی میذارن؟!متفکر ولی چیزی نپرسیدیم و گذاشتیم این سوال به صورت open question تو ذهنمون بمونه نیشخند.

سر یه ایستگاهی از هم جدا شدیم و نخود نخود هر که رود خانه ی خود (البته اون می خواست بره یه شهر دیگه که نزدیک ماست و ارزون تره برای اینکه احتمالا خونه ببینه، آخه توی راه از ما راجع به خونه های این شهره پرسید و گفت بهتر نیست آدم اونجا خونه بگیره و رفت و آمد کنه؟).

بعد که اومدیم خونه، همسر بهم یادآوری کرد که دوست دوستمون (!!) مصریه و اتفاقا متاهل هست و بچه هم داره و شاید بهتر بتونه راهنماییش کنه. باید معرفیش کنیم به این بنده ی خدا تا شاید یه کمی راه و چاهو زودتر بهش یاد بده تا خانواده اش زودتر بتونن ویزا بگیرن و بیان (اونم تو مصر الان، با این اوضاع و احوالش!).

از اونجا که اومدیم خونه، همسر تمام وسایلو از توی کوله در آورد و مرتب کرد و من لم دادم روی تخت چشمکبغل . بعدش یه چایی خوردیم با همسر و من زنگ زدم به مامانم اینا که هنوز مکه ان. گفتن که فردا پرواز دارن و برمی گردن.

یه چند دقیقه بعدش هم خانواده ی همسر اومدن اووو و با اونا هم صحبت کردیم. بهشون گفتیم دعا کنن این خونه ی ما درست بشه تا بتونیم براشون دعوت نامه بدیم نیشخند.

----

پریروز اون دوستامون که گفتم یهویی دوستیشون با ما تموم شد، ایمیل زدن که می خوان بیان عید دیدنی ما! ما هم گفتیم بفرمایید. قبلا هم توی رخنامه همسر ازشون پرسیده بود که آیا با ما مشکلی دارن یا نه و اونا گفتن مشکلی پیش نیومده و فقط سرشون شلوغه. ما هم گفتیم پس هر وقت سرتون خلوت شد به ما خبر بدین. برای همینم ما عید دیدنیشون نرفتیم، چون گفتیم حتما سرشون هنوز شلوغه دیگه.  دیگه پریروز خودشون گفتن می خوان بیان عید دیدنی و ما هم گفتیم بفرمایید.

بعدش هم زنگ زدیم به اون یکی دوستامون که حالا که اینا قراره بیان، شما هم بیاین! اونا اول رد کردن و گفتن ما نمیایم، آخه ما زیاد اومدیم خونه ی شما. منم بهشون زنگ زدم و گفتم این ادا اصولا چیه در میارین؟ مگه چرتکه می اندازیم واسه همدیگه؟!!! پا شین بیاین. اونا هم گفتن باشه چشمک و به عنوان اولین مهمونا اومدن خونه مون!

البته مهمونا زیاد خونه مون نموندن و بعد از دو ساعت رفتن. ولی ما موندیم و یه عالمه ظرف کثیف میوه و شیرینی و کیک و بستنی و چایی و هات چاکلت و این چیزا!!

آخرش که می خواستن برن، من از دوستمون پرسیدم خب الان سرتون خلوت شد؟ گفت نه هنوز! برای همین ما هم برای امروز دیگه دعوتشون نکردیم که با ما بیان بیرون.

خود مهمونی خیلی خوش گذشت، ولی من دلم سوخت که کم موندن، آخه ما از صبح کلی بشور و بساب کردیم و حیف بود این همه زحمت واسه دو ساعت نیشخند.

 

/ 1 نظر / 2 بازدید
milad

شما و همسرتون انسان هاي خوبي هستيد و جالب . هميشه شاد باشيد