قرارداد بستن تو آلمان (برق، تلفن، اینترنت و ...)

 

پیرو کامنتی که یکی از دوستان گذاشته بود، این پست رو به قراردادها تو آلمان اختصاص دادم.

اولین پیشنهادی که به هر کسی می کنم اینه که تو آلمان تا جایی که می تونین قرارداد نبندین، قرار داست بستن همان و کلاه سرتون رفتن همان. از ما گفتن!

برای برق: قبلا توصیه کردم که بذارین صاحبخونه قراردادو ببنده و شما پولشو به صاحبخونه بدین. ولی مستقل از اینکه کی قرارداد ببنده، خوبه بدونین که پول علی الحساب برق شما چطوری حساب میشه؟ قبلا گفتم که شما برای برق ماهی یه مبلغی میدین و آخر سال مابه التفاوتش رو حساب می کنن که شما بدهکارین یا بستانکار. حالا این علی الحساب بر حسب نفر قبل از شما حساب میشه. یعنی وقتی نفر قبلی رفته تسویه حساب کرده و از خونه رفته، اداره برق حساب کرده دیده این فرد به طور متوسط مثلا ماهی 35 یورو برق مصرف کرده، و برای نفر بعدی از اول ماهی 35 یورو قرارداد می بنده. پس نباید این طوری فکر کنین که اون قبلی چرا ارزون تر می داده من گرونتر می دم! همه چیش آخر سال حساب میشه، نگران نباشین چشمک.

در مورد اینترنت و تلفن هم، شما هر وقت اینترنت بخرین، به احتمال زیاد یه آپشن تلفن هم همراهش هست. حالا اینکه دقیقه ای چقدر می افته هر دقیقه تماستون دیگه بستگی به قراردادی که می بندین داره. اینترنت هم از ماهی 20 یورو هست تا 45 یورو اینا. می تونید به جاز قرارداد بستن stick بگیرین، نمی دونم تو فارسی چی بهش می گیم! از اون فلش مانندهایی که توی ایران ایرانسل داشت و می زدین به لپ تاپ و به اینترنت وصل می شدین. ولی اکثر این stick ها، محدودیت حجمی دارن، مثلا ماهی 5 گیگابایت ولی اینترنت های قراردادی محدودیت حجمی ندارن.

قرارداد که می بندین تو آلمان، پیش فرضش دو ساله است معمولا. یعنی چی؟ یعنی شما زودتر از دو سال تحت هیچ شرایطی نمی تونین قرارداد رو کنسل کنین. فقط اگه از کشور خارج بشین برای همیشه (یعنی یه نامه از اداره اقامت بیارین که شما دارین میرین از کشور!) می تونین قرارداد رو کنسل کنین.

البته اگه شرکتی که باهاش قرارداد می بندین مال ایالتتون باشه، این محدودیت میشه خروج از اون ایالت. به عبارتی در طی مدت زمان قرارداد تا زمانی که توی محدوده ی جغرافیایی تحت پوشش اون شبکه باشین، حق ندارین قرارداد رو کنسل کنین و اگر بخواین کنسل کنین باید پول کل زمان باقی مونده از قرارداد رو بدین. برای اینه که میگم قرارداد نبندین! اگه می خواین ببندین اول خوب مطمئن بشین که با جای درست و حسابی ای قرارداد می بندین و از کیفیت کارش مطمئن هستین.

دیگه اینکه، یه سری ها هستن توی تبلیغاتشون میگن قرارداد ab 20 euro، یعنی "از" بیست یورو. بعد که میرین نگاه می کنین، مثلا شیش ماه اول ماهی 20 یورو هست اینترنتش، بعد از شیش ماه میشه 30 یورو. پس حواستون باشه که قیمت کل رو حساب کنین بر مدت قرارداد و ببینین بالاخره ماهی چند براتون در میاد.

نکته ی دیگه اینکه قرارداد که می بندین، یه پول نصب هم ازتون می گیرن، البته در واقع نصبی در کار نیست! ولی اسمش پول نصبه! یه پول میگیرن و مودم رو براتون می فرستن (مودم هم از ایران نیارین، اینجا نمی تونین قرارداد بدون مودم ببندین، یا حداقل من تا حالا ندیدم). اونم مثلا میشه 60 یورو. پس وقتی هزینه ی اینترنتتون رو حساب می کنین، اینو هم جمع بزنین.

نکته ی آخر هم اینکه به حرف فروشنده های این قراردادها اصلا توجه نکنین، کاتالوگ یا قرارداد یا هرچی که بهتون میدن رو دقیق بخونین. اونا یه چیزی میگن (مثل ایران) بعد می زنن زیرش، میگن نه اونی که من گفتم مال اون یک حالته که فلان مدله!! مال اینی که شما خریدین نیست! از این کارا زیاد می کنن این شرکت های اینترنتی آلمان.

 

/ 3 نظر / 18 بازدید
فرشته ابلیس

عالی بودددد تو رو خدا نکنه یه وقت از نوشتن خسته شی هاااا این جور قوانین واقعا به ما کمک بزرگیییی می کنه ممنونم

صبا

stick همون مودم وایرلس هست آیا؟ بعد این پول اینترنت رو به صورت ماهانه باید داد یا چند ماهه یا همون دو ساله؟ تو ایران محدودیت حجم و سرعت داریم و بر اساس اون قیمت ها فرق میکنه، اونجا که شما میگین حجم محدود نیست، قیمت بر اساس سرعت فرق میکنه؟ ببخشید من اینقدر سوال می پرسم[خجالت]

لیلی

امروز دقیقا ما همین مشکل رو برای تمدید قرارداد اینترنت و تلفن مون داشتیم. قرارداد 2 ساله بود ولی توی پروفایل 4 ساله نشون میداد و خودشون بعد از 2 سال 10 یورو گرون کرده بودن. و کلی چونه زدیم تا قبول کردن قرارداد جدید خودساخته شون رو کنسل کنند و قرارداد قبلی رو تمدید