استاد لجباز 2

 

ایمیلی که تو پست قبلی گفتم منجر به یه قرار بین بچه ها شد که قرار شد نتیجه اش به سمع و نظر استادا برسه! وقتی رفتیم سر قرار، یه کمی راجع به همین موضوعا بحث کردیم. یکی از بچه ها (همون هم اتاقی دانشگاه من که سال چهارم درسش بود) گفت که چند سال پیش که ما این جلساتو شروع کردیم، قرار بود یه محیط خیلی آروم و دوستانه باشه که ما بفهمیم هر کس رو چی کار می کنه. اما الان جو یه طوری شده که انگاری این جلسه محلیه برای خودنمایی استادا که هر کس نشون بده بچه هاش چقد خوبن! استادا به این وسیله همدیگه رو می کوبن، هرچند توی جلسه ممکنه هیچ بروزی نداشته باشه.

یعنی بعدا تو پشت صحنه هایی که ما نمی بینیم این موضوع برای استادا خیلی مهمه که دانشجوشون چطور ارائه داده! اینه که الان جو خیلی بد شده. همه ی ما استرس داریم موقع ارائه مون. همه مون می ترسیم.

خلاصه، مصوبات جلسه این شد که هر جلسه باید یه مدیر جلسه داشته باشه که تعیین کنه کی جلسه قطع بشه و کی ادامه پیدا کنه؟ مثلا اگه یه سوالی که بعد از ارائه پرسیده میشه خیلی کش دار بشه، مدیر جلسه میگه، بقیه شو بذارین برای بعد از اتمام جلسه و الان هر کس سوال دیگه ای داره بپرسه.

علاوه بر اون قرار شد ده دقیقه اول بعد از ارائه مخصوص بچه های دکترا باشه. چون وقتی استادا شروع می کنن به سوال های خفن پرسیدن، دیگه بعدش کسی روش نمیشه سوالای ساده تر بپرسه و این طوری یه عالمه سوال تو ذهن بچه ها می مونه، ولی پرسیده نمیشه.

هم چنین قرار شد هر کس قبل از ارائه اش چکیده ای از چیزی که می خواد ارائه بده + (در صورت وجود) مقاله ی خودشو که مرتبطه یا چند تا مقاله ای که خوندنش مفیده برای فهم ارائه رو ایمیل کنه.

یه قراره دیگه هم این بود که اولین جلسه ی هر ترم، یه جلسه ی معارفه باشه که بدونیم کی تو گروه جدیده، کی قدیمی. هرکی رو چی کار می کنه؟ کی ها تازه اومدن؟ و خلاصه اینکه بتونیم همون بشناسیم.

بعد از این جلسه، یه جلسه گذاشتیم با استادا که همین موضوعا رو بحث کنیم. همه ی این موارد تصویب شد. اما دو تا موضوع دیگه هم بود که راجع بهش بحث کردیم و اون اجباری بودن یا اختیاری بودن حضور در جلسات بود. یکی دیگه هم زمان جلسه بود که چرا زمستونا این قدر دیره؟ بذاریمش زودتر.

در مورد اولی که یه عالمه بحث شد و آخرش این شد که جلسه اجباری نیست اما strongly suggested ه. اما در مورد دومی نتیجه این شد که ساعت ها همونی که بود می مونه. چرا؟ جوابش معلومه. چون الکس این طور می خواست! تمام گروه به جز الکس موافق تغییر ساعت جلسه بودن ولی خب در نهایت نظر، نظر الکس شد!!

در مورد بقیه ی مصوبات مثل فرستادن مقاله و این حرفا هم به جز چند باری این موضوع رعایت نشد نیشخند و تنها چیزی که هنوز داره اجرا میشه وجود مدیر جلسه ای هست که جلسه رو کنترل کنه.

از اون اتفاق به بعد هیچ وقت جو ارائه ها خوب نبود. یعنی همیشه وقتی با بچه ها صحبت می کردیم، هر کس ارائه داشت بیشتر استرس داشت!!

از اون اتفاق دو سال گذشت و شد سال 2014. جلسه ی آخر سال، یکی از دانشجوهای الکس ارائه داشت. به جز بچه های گروه خودش (که اونا هم همه شون نبودن)، فقط من بودم و یه نفر از بچه های اون یکی استاد. یعنی کلا هفت هشت نفر.

ارائه اش تموم شد و اومدیم خونه.

برای اینکه ادامه ی قضیه رو براتون شفاف کنم. اینو بگم گروه ما کلا سه تا استاد ثابت داره که اینجا پوزیشن دارن: الکس و دو تا استاد دیگه (یه خانوم، یه آقا). استاد منم که کلا الان دیگه حساب نمیشه چون از اینجا رفته.

دانشکده مون هم یه خورده عجیب غریبه. الکس توی یه ساختمون دیگه است کلا. قبلا مثل اینکه الکس و یکی از استادا (خانومه) با هم یه گروه بودن. اون یکی استاده گروهش جدا بوده. بعدا شدن یه گروه. نمی دونم فلسفه اش چی بوده.

حالا ادامه ی ماجرا. عملا از بین استادای موجود تو دانشکده به جز الکس، فقط یه دانشجوی یکی از استادا اومده بود. اون یکی استاد (آقاهه) نه خودش اومده بود، نه هیچ کدوم از دانشجوهاش.

فردای ارائه، الکس ایمیل زده به همه که ارائه ی دیروز با اینکه خیلی خوب بود و فلانی (اسم دانشجوی خودش)، خیلی شایستگی بیشتری داشت از نظر تعداد حضار ارائه اش، ولی خب خیلی ها نیومدن.

من حتی با فلانی (اسم استادی که کلا نیومده بود) صحبت کردم، گفته من وقت ندارم بیام جلسات گروه (آخه بیچاره کلا فیلد کاریش هم با ماها فرق داره و هیچ شباهتی کارش به کار ما نداره). حالا که تو جلسه های ما رو نمیای، باید بگم منم از این به بعد جلسات شما رو نمیام خنثی.

اصلا حالا که این طوری شده، من و فلانی (اون استاد خانومه) با هم یه سری جلسات گروه می ذاریم، شما جلساتتونو جدا کنین. مثل قبل!

--

هیچی دیگه، الان فقط خواستم آشنا بشین با شرایط که بدونین، همیشه بدتری هم هست چشمک. این استادو که می بینم، می بینم استاد من ماهه واقعا!! این کجا، اون کجا؟!!

البته اینم بگم که این استاد با دانشجوهای خودش خیلی خوبه. ولی کلا علاقه داره به حال گیری از دانشجوهای بقیه ی استادا. حتی یه بار یکی از دانشجوهاش می گفت یه بار یکی از دانشجوها رو قرار بوده بفرسته یه جا بره یه جلسه ای، گفته برو خوب سوال کن از طرف. حالشو بگیر!!

--

ایمیلی که زدو فقط یکی از استادای غیرثابت دانشکده جواب داد. دو تا نکته ی خیلی معقول گفته بود. اول اینکه گفته بود این جلسات بخشی از یه پروژه است (پروژه ای که دانشگاه از یه ارگانی گرفته). از اونجایی که فلانی (استادی که نیومده بود) دیگه عضو اون پروژه نیست، منطقی هست که جلساتشم نیاد.

علاوه بر این گفته بود ممکنه نظر مردم راجع به کارهای "مرتبط" متفاوت باشه. ما تو این جلسات شرکت می کنیم که کارهای مرتبطو گوش بدیم. اون استاده هم که گفتم کارش بیچاره خیلی با ما فرق داره.

--

همین دیگه. کس دیگه ای جرئت نکرده جواب بده هنوز نیشخند. البته من خیلی فکر کردم که بهش جواب بدم چون کارهاش خنده دار و بچه بازی و لج بازیه و شاید لازم باشه یه بار تو عمر بیش از پنجاه ساله اش از یکی بشنوه که کارش اشتباهه!! ضمن اینکه شاید اگه کسی جواب نده حق و ناحق بشه.

ولی آخرش به این نتیجه رسیدم که جواب دادن به همچین آدمی کار درستی نیست! کارهای معقولو آدم باید با آدمای معقول انجام بده. این آدم قبلا ثابت کرده که حرف کسی رو قبول نداره. پس من چرا آب تو هاون بکوبم؟! ضمن اینکه استادی که بیشتر از همه مورد طعن قرار گرفته، خودش قبلا جوابشو به طرف داده و اگه اصراری به جواب ایمیلی داشت، خودش جواب میداد.

در مورد کسایی که نیومدن سر ارائه هم که من اصلا جزوشون نبودم. من همیشه مرتب رفتم. پس نمی تونم از اون آدما دفاع کنم، چون واقعا نمی دونم دلیل اونا برای نیومدن چی بوده.

هرچند به شخصه از همون کریسمس دو سال پیش بدون کوچک ترین علاقه ای تو جلسات گروه حاضر شدم و عدم علاقه ام هم مطلقا به دلیل جوی بود که خود همین شخص ناشخیص به وجود آورده بود!!

خیلی خوشحال بودم که سر ارائه ی من تمام مدت خواب بود! البته سر ارائه ی همین دانشجوی خودش، پنج شنبه، هم نصفشو خواب بود!! من چند بار نگاش کردم. ولی خب شاید اصرار داره بقیه هم خوابشونو نگه دارن بیان اونجا بخوابن چشمک.

 

/ 9 نظر / 7 بازدید
مریم

به نظر من همیشه استرس برای شخص ارائه دهنده خیلی زیاد. این زیاد مرتبط با جو جلسه نیس. اخه این نوع سمینارها اصلا برای همینه که پروژه ها به چالش کشیده بشن و نقاط ضعف پروژه معلوم شه تا اگه امکان داشته باشه اصلاحش کنیم. این جلسه ها بچه ها رو اماده میکنه واسه روز دفاع و از اون مهمتر واسه اینده کاری شون. من به شخصه همیشه ممنون افرادی هستم ک نقاط ضعف پروژه رو بهم میگن حتی اگر در ته ذهنشون نیت دیگه ای داشته باشن !

سعید

یاد دانشکده خودم افتادم با اون رفتارهای بچه‌گانه استاداشون. مثل اینکه تو هر گروهی کسی هست که جو رو به‌هم بریزه.

پریسا

سلام عزیزم خوبی؟ قبل از هر نظری میخوام بابت وبلاگ خوبت ازت تشکرکنم چون علاوه بر نوشته های جذاب خودت با نوشته های یک عزیز دیگه آشنا شدم و مثل وبلاگ خودت خیلی پربار و گرانبهاست و همچنین ازکلام شیوایی برخورداره درست مثل کلام خودت دلنشینه. باخوندن این پستت یاد یکی از استادای خودم افتادم که به مدت 2ترم با ایشون ما کلاس داشتیم در صورت که رشته ایشون یه چیز دیگه بود می اومد درس های تخصصی مارو ارائه میداد. ونه تنها منو بلکه همه بچه هارو اذیت میکرد اوایل ترم 3 که بودم دوتااز دوستام منو خیلی می ترسوندن از این استاد چون من جلسه اول رو نبودم میگفت از شهرتون زنگ بزن بگو دیر میای اولین جلسه رو نیستی خداروشکر من به حرفشون گوش ندادم آخه استاده اصلا منو نمی شناخت مثلا می خواستم چی بهش بگم آخه اولین ترمی بود که باهاش کلاس داشتیم خلاصه این دوتا دوست بنده از همون اول اینقدر منو ترسونده بودن که این استاد هرچی می گفت من میگفتم چشم و بی قیدو شرط انجام میدادم کلی اون ترم حرص خوردم ولی اواخر ترم دیگه طاقت نداشتم و جواب استادو دادم گفتم فوقش می ندازم از این بهتره که غرورمو له کنه و بهترین کارو کردم و خیالمم کاملا راحت شد و هر وقت ارائ

پریسا

چقد کامنت قبلیم طولانی شد شرمنده فقط اینم بگم که رفتارم باعث شد نه تنها استاده نندازتم بلکه هر دو ترم از این استاد بالاترین نمره هارو گرفتم هر درسی تو این دو ترم باهاش داشتم شدم 19 وخوب دیگه سرتو درد نیارم و این شد که بنده دیگه از هیچ استادی نمی ترسم.راستی با کمی تأخیر یلدات مبارک عزیزم

پریسا

وای شرمنده بد متوجه شدم الان متوجه شدم کاملا توروخدا شرمنده

پریسا

ادامه اون کامنتم: و هروقت ارائه داشتم طوری ارائه میدادم که انگار من استادم نه اون با اعتماد به سقف بالا بازم شرمنده بابت طولانی شدن پستها و اشتباه متوجه شدنم

پریسا

نه کامنت اولو نصفشو کپی کردم برات فرستادم فکر کردم باید اونو نصف کنم :) فکرکنم دستت نرسیده. آره از بس رو خودم کار کردم

صبا

نظر من آیا نرسیده است[سوال] چرا[خنثی]

Fardin

سلام جالیه پاسخ دادنتون به نظرها اینکه توی نظرها هر کس سلام کنه جواب سلام رو میدید و هر کس سلام نکنه شما هم سلام نمسکنسد . ??